Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Turnir je u toku
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaPrirodno-geografske odlike
Odvajanjem od Gondvane i kretanjem prema severu, Australijska ploča se sudarila sa Pacifičkom pločom, tako da se zona nabiranja venačnih planina iz Azije preko Malajskog arhipelaga i Nove Gvineje pruža u luku do ostrva Novog Zelanda.
Venačne planine na ovim ostrvima su znatno više, sa brojnim aktivnim i ugašenim vulkanima.
Najviši vrh na delu Nove Gvineje koji pripada Okeaniji je Vilhelm (4509 m), a na Novom Zelandu na Južnom ostrvu najviši je Kuk (3764 m).
Ostrva Okeanije su vulkanska i koralna, poseban oblik koralnih ostrva koji je odlika Okeanije jesu atoli.
Atoli nastaju od ivičnih grebena oko vulkanskog osrva, vremenom, vulkansko ostrvo tone ispod nivoa mora i ostaje greben koji okružuje lagunu
Tihookeanska obala Australije je većim delom strma zbog planina u neposrednom zaledju i veoma je slabo razudjena.
Samo se u njenom južnom delu nalazi jedno veće ostrvo –Tasmanija. Tasmanija je odvojena Bosovim prolazom od kontinentalnog dela Australije.
Ostatak obala Australije je takodje slabo razudjen. Na severu poluostrvo Jork i Arhemovo poluostrvo stvaraju Karpentarijski zaliv.
Na jugu je veliki australisjki zaliv koji je široko otvoren prema Idijskom okeanu. Izmeduu Australije i okolnih ostrva izdvaja se nekoliko ivičnih mora.
Ispred severoistočnih obala na dužini od oko 2000km pruža se Veliki koralni greben – najveći na svetu.
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumAustralija je potpuno izgradjena od starih stena i jedini je kontinent na kojem nema mladih venačnih planina.
Uz protok vremena kopno se dosta uravnjalo pa je reljef jednoličan sa prosečnom nadmorskom visinom od oko 300m. Australija je najniži kontinent.
Duž istočniih obala pružaju se velike razvodne planine popularno nazvane Australijski Kordiljeri. Ove niske gromadne planine se prema obali strmo spuštaju a prema unutrašnjosti postepeno preko razgranatog pobrdja. Australija je potpuno izgradjena od starih stena i jedini je kontinent na kojem nema mladih venačnih planina. Uz protok vremena kopno se dosta uravnjalo pa je reljef jednoličan sa prosečnom nadmorskom visinom od oko 300m. Australija je najniži kontinent. Duž istočniih obala pružaju se velike razvodne planine popularno nazvane Australijski Kordiljeri. Ove niske gromadne planine se prema obali strmo spuštaju a prema unutrašnjosti postepeno preko razgranatog pobrdja.
Najviši vrh je Mont Košćuško visok 2228m nalazi se u južnom delu na Australijskim Alpima.
Na zapadu je prostrana Zapadnoaustralijska visoravan (300-500m) sa koje se mestimično uzdiži usamljee planine. Najviše medju njima su Makdonelova i Mazgrev planina.
Po zapadnom obodu visoravan je jače izdignuta dok se ka istoku visoravan spušta u Srednoaustralijsku niziju.
Nizija je najjače ulegnuta na mestu Ejrovog jezera čija se površina nalazi ispod nivoa mora.
Visoravan je u ovom delu prekrvena rečnim nanosima koje su se u prošlosti nataložile od nekadašnje velike australijske reke.
Severni deo Astralije je pod uticajem severozapadnog monsuna i prima veoma veliku količinu padavina u toku leta na južnoj hemisferi - čak i do 2000mm. Tu vlada tropska monsunska klima. Istočni priobalni pojas i padine Velikih razvodnih planina su pod uticajem pasata koji sa Tihog okeana donosi vlažan vazduh i veliku količinu padavina, pogotovo leti i ujesen. Na ovom području je zastupljena primorsko-okeanska klima. Nakon što se padavine izluče u primorskom pojasu pasat nastavlja prema zapadu i unutrašnjosti gde duva kao suv vetar. Te je centralni i zapadni deo Australije oblast sa sutropskom klimom. Krajnje južne tačke Australije su izložene zapanim vetrovima koji padavine donose samo tokom zime pa su leta suva i žarka. Tu je sredozemna klima. Severni deo Australije je pod uticajem monsuna i tamo je Tropska monsunska klima. Ostrva Novog Zelanda i Tasmanija su pod uticajem zapadnih vetrova sa primorsko okeanskom klimom i imaju padavine tokom cele godine. Ostrva Okeanije su u žarkom toplotnom pojasu pod uticajem morskih struja i imaju ekvatorsku ili izrazito vlažnu tropsku klimu
KLIMA
Na klimatske odlike Australije u najvećoj meri utiče geogradski položaj. Južni povratnik prelazi skoro tačno preko sredine Australije pa se pola kontinenta nalazi u žarkom (severna polovina) a pola umerenom toplotnom pojasu (južna polovina).
Položaj u oblasti oko povratnika utiče da veći deo Australije prima veoma malu količinu pdavina u toku godine i ima suvu sutropsku klimu. Oko jedne trećine kontinenta prima manje od 250mm padavina a druga trećina od 250 do 500mm. Najsušniji su središnji i zapadni delovi kontinenta, a pema severu, jugu i istoku količina padavina se povećava.
Veliki deo teritorije Australije je pod pustinjama i polupustinjama. Zavisno od godišnjeg doba i količine padavina iz godine u godinu se menja izgled suvih predela. Jedna četvrtina površine Australije je prava pustinja a još oko 15% teritorije čine polupustinje tj teritorije koje su pustinje samo u sušnom periodu.
U središnjem delu je Simpsonova pustinja a prema zapadu idu Velika viktorijina pustinja, pustinja Tanami, Gibsonova i Velika peščana pustinja.
HIDROGRAFIJA AUSTRALIJE
Stalnih rečnih tokova u Australiji ima samo u oblastima sa većom količinom padavina. Reke su kratkih tokova, velikog pada i bogate vodom pa imaju veliki energetski potencijal.
U centralnim i zapadnim sušnim oblastima su brojna suva korita povremenih reka koja se ovde nazivaju krikovi.
Najveća reka je Mari (Murray) sa pritokom Darling i nalai se u jugoistočnom delu Australije.
Skoro sva jezera su slana i povremena – tj obrazuju se u vreme obilnijih kiša. U suvim oblastima veliki značaj imaju podzemne vode. One se pumpama-vetrenjačama i arteškim bunarima izvlače na površinu.
Arteški bunar je mesto gde voda pod pritiskom izlazi na površinu, voda se nalazi izmedju dva vodonepropusna sloja tla.
U slučajevima arteških bunara, tlo je uglavnom pod nagibom, i makar na jednom kraju otvoren prema površisnkom sloju odatle se voda obnavlja. Tzv. Arteška voda može biti različitih temperatura, u asustralijije oko23% teritorije pod arteškim basenom i odatle se snabdeva veći deo unutrašnjosti Auustralije sa vodom.
Prirodno-geografske odlike
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!