Uvod Na početku sedmog razreda prvo ćemo se podsetiti šta smo do sada naučili o građi ćelije.Prema definiciji, ćelija je osnovna jedinica građe i funkcije svakog živog bića.Ova definicija nam ukazuje da je svaki organizam u osnovi izgrađen od ćelija i da uz pomoć ćelije funkcioniše.
Dok se kod jednoćelijskih organizama svi životni procesi vrše na nivou jedne ćelije, kod višećelijskih organizama više ćelija međusobno deli „poslove“.Ćelije koje su slične po obliku, građi i ulogama koje vrše grupišu se u tkiva. Tkiva se dalje grupišu u organe, organi u sisteme organa, a sistemi organa se povezuju u jednu funkcionalnu celinu – organizam. Lako! Bravo! Pogledaj odgovor u lekciji. Da li je svako živo biće u osnovi izgrađeno od ćelija?DANE pokušaj ponovo Reši Bravo! Ups! Bravo! Osvojeno je ++ Bravo! Odgovor je tačan i osvojeno je 10 Prijavi se i sačuvaj svoje bodove. Prijavi se
Građa ćelije Svaka ćelija sadrži bar ćelijsku membranu, citoplazmu i nasledni materijal.Pored osnovnih delova, sadrži i: Ćelijske organele – u njima se odvija ćelijski metabolizam Ćelijske strukture - razlikuju se od ćelijskih organela jer nemaju membranuSve ćelijske organele i ćelijske strukture imaju svoje uloge u ćeliji, tačnije vrše određene procese. Prilikom obavljanja tih procesa one troše, osobađaju ili vezuju energiju.Svi procesi u kojima se energija troši, vezuje ili oslobađa nazivaju se jednim imenom ĆELIJSKI METABOLIZAM.
Lako! Bravo! Pogledaj odgovor u lekciji. Kako se nazivaju procesi u ćelijama u kojima se energija troši, vezuje illi oslobađa?Ćelijska energijaĆelijski metabolizamĆelijsko disanje pokušaj ponovo Reši Bravo! Ups! Bravo! Osvojeno je ++ Bravo! Odgovor je tačan i osvojeno je 10 Prijavi se i sačuvaj svoje bodove. Prijavi se
Ćelijska membrana obavija ćeliju, daje joj oblik i štiti je. Ona je selektivno propustljiva, odnosno polupropustiljiva - „bira“ koje će materije pustiti u ćeliju ili iz nje.Kroz nju se vrši razmena materija sa spoljašnjom sredinom.Citoplazma ispunjava unutrašnjost ćelije. Sastoji se najvećim procentom od vode, a pored vode sadrži i hranljive i gradivne materije – ugljeni hidrati, masti, proteini, minerali, vitamini, soli...To je mesto odvijanja hemijskih reakcija.U citoplazmi se nalaze ćelijske organele koje vrše sve životne procese.Ćelijske organele su: endoplazmatična mreža, ribozomi, mitohondrije, lizozomi, Goldžijev aparat i centriole.Nasledni materijal je veoma važan deo ćelije, jer je zadužen za prenos osobina sa roditelja na potomstvo.Može da bude rasut u citoplazmi ili da se nalazi u ćelijskoj organeli - JEDRU.
Lako! Bravo! Pogledaj odgovor u lekciji. Gde je u ćeliji smešten nasledni materijal?Može da bude rasut po citoplazmi, a može i da se nalazi u jedru.Uvek je rasut po citoplazmi.Uvek se nalazi u jedru. pokušaj ponovo Reši Bravo! Ups! Bravo! Osvojeno je ++ Bravo! Odgovor je tačan i osvojeno je 10 Prijavi se i sačuvaj svoje bodove. Prijavi se
Jedro je najvažnija organela u ćeliji.Organizmi koji u svojim ćelijama imaju jedro su eukarioti, a organizmi koji u svojoj ćeliji nemaju jedro su prokarioti.Uloga jedra je da kontroliše rad ćelije. Sadrži uputstvo za izgradnju supstanci i nasledni materijal – hromatin.U hromatinu su zapisane osobine koje se prenose na potomstvo – genetski materijal.
Lako! Bravo! Pogledaj odgovor u lekciji. Označi datu tvrdnju kao tačnu ili netačnu. t n U jedru se nalazi nasledni materijal hromatin. pokušaj ponovo Reši Bravo! Ups! Bravo! Osvojeno je ++ Bravo! Odgovor je tačan i osvojeno je 10 Prijavi se i sačuvaj svoje bodove. Prijavi se
Na jedro se nadovezuje ćelijska organela koja se naziva endoplazmatična mreža. Ona može može biti glatka i granulirana.Glatka endoplazmatična mreža ima ulogu u proizvodnji masti i zadatak da neutrališe otrove.Granulirana endoplazmatična mreža ima ribozome i zadužena je za proizvodnju proteina i njihov transport.
Ćelijske organele Goldžijev aparat je ćelijska organela koja je dobila ime po naučniku Kamilu Goldžiju koji ju je opisao 1898. godine.Uloga joj je da dovršava izgradnju supstanci, tačnije završno pakovanje i daje konačnu strukturu proteina.Mitohondrija je ćelijska organela koja se naziva i „fabrikom energije“. U njoj se odvija ćelijsko disanje.Građena je od dvostruke membrane (spoljašnje i unutrašnje) i matriksa koji ispunjava unutrašnjost.Lizozomi imaju ulogu u ćelijskom varenju. Razlažu krupnije delove supstanci na sitnije. Kesastog su oblika.Centriole su ćelijske organele koje učestvuju u ćelijskoj deobi.Sačinjene su od cevčica čiji poprečni presek liči na zvezdicu. Ovakvu sličnu građu imaju organele za kretanje bićara i trepljara.
Lako! Bravo! Pogledaj odgovor u lekciji. U kojoj ćelijskoj organeli se odvija ćelijsko disanje?U centriolamaU lizozomimaU mitohondriji pokušaj ponovo Reši Bravo!