Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Turnir je u toku
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaČulni organi čoveka. Čulo mirisa i ukusa
ČULO MIRISA
Čulo mirisa je jedno od najvažnijih čula za opstanak. Ovo čulo koristimo svesno. Na primer, da pomirišemo cvet... Na nesvesnom nivou naš mozak se veoma oslanja na miris. Kada jedemo, mirisom prepoznajemo da li je ta hrana dobra ili ne. Miris je jedan od odlučujućih faktora u koga ćemo se zaljubiti. Nismo ni svesni koliko informacija svakoga dana naš mozak dobije koristeći samo čulo mirisa.
Ćelije (receptori) čula mirisa nalaze se u sluzokoži nosa.
One zauzimaju veoma malo područje u gornjem delu nosnih šupljina i postavljene su tako da prilikom disanja vazduh struji preko njih. U vazduhu se oslobađaju mirisni molekuli iz mirisnih supstanci, a kada ih udahnemo, one dolaze u dodir sa tkivom iza nosne pregrade. To tkivo se zove MIRISNA SLUZOKOŽA i sadrži oko 5 miliona nervnih ćelija sa trepljama čija je uloga da prodiru u nosne šupljine koje nadražuju mirisni molekuli. MIRISNI NERV taj nadražaj prenosi do centra u mozgu.
GRAĐA NOSA
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumČULO UKUSA
ČULO UKUSA je deo centralnog nervnog sistema. Zahvaljujući ovom čulu možemo da prepoznamo ukus hrane, ali i drugih supstanci.
Ukoliko je hrana pokvarena, čulo ukusa će nas upozoriti da nešto sa tom hranom nije u redu.
Čulo ukusa je smešteno na jeziku, mišićnom organu koji je svojom osnovom pričvršćen za jezičnu kost. Dok je preostali deo slobodan i pokretljiv.
Čulo ukusa i čulo mirisa i dodira su povezani. Na taj način osećamo teksturu hrane, ali i njen hemijski sastav, kao i temperaturu.
Da bi osetili ukus hrane mi koristimo više čula, a ne samo ukus.
U ustima ima oko 10 hiljada čulnih receptora.
ZONE JEZIKA
ISTINA O UKUSU
Do skora se mislilo, čak i u školi učimo, da određeni delovi jezika, detektuju određene ukuse.
Naučnici su otkrili da je to NETAČNO!
Skorašnja istraživanja su pokazala da postoje male razlike u osetljivosti različitih delova jezika, i one su beznačajne.
Zaključak naučnika je da su receptori ukusa rasprostranjeni na celom jeziku i mogu da razlikuju 4 osnovna ukusa.
To su: slatko, slano, gorko i kiselo.
Nova istraživanja pokazuju da, u stvari, mozak, a ne jezik prepoznaje ove različite ukuse. Hrana se rastvara pomoć u pljuvačke, a nervne ćelije, koje se nalaze na jeziku, tada prepoznaju ukuse i šalju ih do mozga, koji te ukuse tumači.
Međutim, pored ukusa je i miris podjednako važan.
KAKO SU JEZIK I NOS POVEZANI? ZAŠTO?
Dok žvaćete, hrana oslobađa mirise koji putuju direktno u nos. Tada se aktiviraju senzori za miris u nosu. Oni rade zajdeno sa receptorima za ukus na jeziku i tako udruženi šalju mozgu informaciju o pravom ukusu, tog slatkog sladoleda koji jedete.
Dokaz za ovu tvrdnju možete naći svaki put kada imate prehladu sa kijavicom. Vaš zapušen nos ne dozvoljava mirisnim receptorima da rade, pa vaš mozak ne dobija potpunu informaciju o ukusu koji jedete. Jer, jezik je zadužen da definiše da li je nešto slatko, slano, kiselo ili gorko, dok nos prepoznaje koja je namirnica u pitanju.
Sledeći put kada uživate jedući picu, sladoled ili jabuku, budite zahvalni vašem jeziku i nosu... Jer život bez njih ne bi imao ukusa uopšte!
Čulni organi čoveka. Čulo mirisa i ukusa
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!