Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaČulni organi čoveka. Čulo sluha i ravnoteža
ČULO SLUHA
Toliko prelepih zvukova oko nas. Šuštanje lišća na vetru, muzika, cvrkut ptica... A tek reči, koliko samo lepih reči ima: Ljubav, Sreća, Drugarstvo... Sve su ovo zvukovi u kojima uživamo svakoga dana. To možemo zahvaljujući čulu sluha. Zato što ste vi sada iskusni biolozi, vreme je da saznamo, kakva je mašina naše uvo kada nam omogućava da čujemo svet oko nas i pomaže nam u kretanju.
Zajedno sa čulom sluha smešteni su i organi za ravnotežu. RAVNOTEŽA je veoma važna za nas, omogućava nam da stojimo, sedimo, skačemo...
Jednostavno rečeno, pomoću čula sluha prikupljamo i prerađujemo sve vrste zvukova, a pomoću čula ravnoteže održavamo ravnotežu. Organi čula sluha i ravnoteže su parni, i oba čula nalaze se u uhu.
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumUši se nalaze na glavi, ali i u glavi. Jer postoji, Spoljašnje, Srednje i Unutrašnje uho!
Spoljašnje uho je kao neki levak koji prikuplja zvukove iz spoljašnje sredine. To je jedini deo uha koji mi možemo videti na sebi (ušna školjka). Ušna školjka ima karakterističan oblik i sastavljena je od kože i hrskavice, a središnji deo je ispunjen vazduhom.
Spoljašnje uho sastoji se od:
Ušne školjke koja ima ulogu da prikuplja signale iz okoline. Radi kao neku mali satelit.
Zatim se kroz slušni kanal, ti signali prenose do srednjeg uha.
Tu je i bubna opna, čija je uloga da prenosi zvučna treperanja iz spoljašnje sredine u srednje uho.
Odmah ispod površinje nalazi se naše srednje uho. I njegovo mesto je između spoljašnjeg i unutrašnjeg uha i ispunjeno je vazduhom.
U srednjem uhu, nalaze se i najsitnije kosti u ljudskom telu. Te kosti se nazivaju čekić, nakovanj i uzengija. Njihov zadatak je da prenosu treperanja sa bubne opne na ovalnu opnu unutrašnjeg uha i Eustahijeve tube. Eustahijeva tuba je kanal koji povezuje srednje uho sa ždrelom.
Unutrašnje uho počinje ovalnim otvorom. U unutrašnjem uhu se nalaze receptori čula sluha i ravnoteže. Ispunjeno je limfom.
Grade ga:
Ovalna opna kojom počinje unutrašnje uho;
Puž u kojem se nalaze receptori za sluh (čulne ćelije);
Polukružni kanalići u kojima se nalaze receptori za osećaj ravnoteže.
KAKO ČUJEMO?
Kako održavamo ravnotežu?
Receptori (mehanoreceptori) čula ravnoteže se nalaze u polukružnim kanalićima u unutrašnjem uhu, koje su postavljene u tri ravni pod uglom od 90 stepeni, jedan u odnosu na drugi. Kada se krećemo tečnost u kanalićima se talasa i pomera sitne dlačice sa zidova kanala. Dlačice prave signal i šalju mozgu preko nerava. Postoje i kristali (otoliti) koji se sa tečnošću prelivaju i dodaju pritisak. Tako mozak zna pod kojim smo uglom nagnuti i pomaže nam da održimo ravnotežu.
BOLESTI UHA
ZAPALJENJE SREDNJEG UHA
Često se javlja kod dece. Ponekad ga izazivaju bakterije. Simptomi su jak bol i osetljivost na dodir.
POVREDE BUBNE OPNE
Može dovesti do delimičnog ili trajnog gubitka sluha. Nastaje usled jakog udarca u uho ili pod dejstvom buke. Nagluvost u starosti je posledica smanjenja pokretljivosti ušnih koščica. Slušni aparati mogu otkloniti ili ublažiti ovaj nedostatak.
GLUVONEMOST
Javlja se u periodu ranog detinjstva. Može da bude posledica gubitka sluha pre nego što dete nauči da govori ili urođene gluvoće.Zbog toga što ne čuje ono ne ume da izgovara glasove. Većina se sporazumeva posebnim znacima ili čitanjem sa usana.
MORSKA BOLEST
Poremećaj u radu čula ravnoteže. Najčešće je privremeno stanje. Javlja se kada se vozite brodom ili nekim drugim drugim prevoznim sredstvima. Zašto? U slučaju kada naš centar za ravnotežu registruje kretanje, a naše oči to ne vide, u naš mozak dolaze suprotne informacije. Mozak je zbunjen i upozorava nas da nešto nije u redu, a poslednice su mučnina i povraćanje.
POVREDE BUBNE OPNE
Može dovesti do delimičnog ili trajnog gubitka sluha. Nastaje usled jakog udarca u uho ili pod dejstvom buke. Nagluvost u starosti je posledica smanjenja pokretljivosti ušnih koščica. Slušni aparati mogu otkloniti ili ublažiti ovaj nedostatak.
Čulni organi čoveka. Čulo sluha i ravnoteža
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!