Premium status ti omogućava:

Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaIntegracija je reč latinskog porekla i označava sastavljanje, spajanje, povezivanje ili sjedinjavanje. Najčešće se koristi za označavanje novih vidova povezivanja u privredi na nacionalnom ili regionalnom i medjunarodnom osnovu.
Integracioni procesu postaju uslov napredka.
Pojedine zemlje se grupišu u različite vrste zajednca, saveza da bi zaštitile sopstvene interese.
Globalizacija je termin koji potiče iz engleskog (the globe - Zemlja, svet) i sa anglosaksonskog područja se širi na druge zemlje a označavameđunarodnju saradnju i povezivanje radi stvaranja i afirmacije demokratskog društva i tržišne privrede.
Globalizacijom i integracijom se šire tehnološke, ekonomske i druge vrednosti u svetu.
Ideja o ujedinjenoj Evropi javljale su se u različitim oblicima tokom istorije. Sukobi i stradanja stanovništva evropskih država u svetskim ratovima su podstakle mnoge političare i diplomate da nađu rešenje za ujedinjenje država na evropskom kontinentu.
1954. u zapadnoevropskom bloku nastaje Zapadoevropska unija (ZU). Pojavljivale su se i neke druge regionalne organizacije.
Evropska Unija (EU) nastaje 1993. godine potpisivanjem ugovora o evropskoj uniji. To nije samo oblik ekonomske saradnje već i bitan sastavni deo političkog života Evrope.
U Evropskoj uniji su:
Ujedinjeno Kraljevstvo je još uvek član EU mada su na referendumu 2016. izglasali odlazak iz Evropske Unije.
U Srbiji su prisutna politička i ekonomska zalaganja da se Srbija uključi u EU i integracione tokove na Balkanu i u jugoistočnoj Evropi. U svim oblastima političkog, privrednog i društvenog života Srbije ubrazno se primenjuju međunarodne evropske preporuke.
2009. EU je ukinula gađanima Srbije potrebu za vizama prilikom putovanja u njenim granicama i time je Srbija došla na beli šengen. Te godne je Srbija i podnela zahtev za punopravno članstvo EU a priduživanje će se ostvariti u budućim godinama.
Otključaj Premium
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumRegionalna saradnja je proces povezivanja država u različitim oblastima društvenog i privrednog života.
Regionalna saradnja je uslov za članstvo u EU.
Naša zemlja ima široku i razvijenu regionalnu saradnju. Učestvuje u mnogim inicijativama i procesima kao što su Proces saadnje na Dunavu, Regionalna inicijativa za migracije, azil i izbegla lica idr.
Poseban značaj u regionalnoj saradnji Srbije ima Sporazum o Slobodnoj trgovini CEFTA (2006). Zmelje potpisnice sporazuma su Hrvatska, Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora , MAkedonija, Moldavija i UNMIK u ime Kosova i Metohije. Ovim sporazumom je regulisana privredna saradnja.
Mnoge istočnoecropske države koje su ranije bile u sastavu Varšavskog pakta potpisale su savezPartnerstvo za mir. Srbija je 2006. godine primljena u Partnerstvo za mir.
Spoljna politika Srbije je usmerena u tri glavna pravca
U međunarodnim odnosima Srbija teži stabilnoj i uravnoteženoj politici. Ta poliitka je asnovana dna doslednoj primeni Povelje Ujedinjenih nacija, principima ravnopravnosti, jednakosti, očuvanja mira i bezbednosti, poštovanja ljudskih prava i sloboda isl.
Ujedinjene nacije nastaju krajem drugog svetskog rata. 1945.godine na konfernciji u San Francisku 50 zemalja potpisuje Povelju Ujedinjenih nacija i time je stvorena Organizacija ujedinjenih nacija (OUN).
Srbija je član OUN i ostvaruje političku, ekonomsku, kulturno-prosvetnu i naučno-tehnološku saradnju sa svim drugim država i regionalnim grpacijama. Ima stalnu misiju u Njujorku, delegaciju u Ženevi i delegaciju pri organizaciji za prosvetu, nauku i kulturu (Unesko) u Parizu.
U Evropskoj Uniji saradnja Srbije se odvija na osnovu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju potpisanom 2008.godine. Ovaj sporazum predstavlja sveobuhvatni dokument između Srbije i EU kojim se regulišu svi aspekti međunarodnog odnosa. Saradnja između država članica EU i nečlanica može biti