Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaPećka patrijaršija
Obnova srpske crkve
Srpska crkva pod osmanskom vlasti nije imala versku organizaciju. Svi pravoslavni hrišćani bili su podređeni Vaseljenskoj patrijaršiji u Carigradu.
Uz pomoć vezira Mehmed-paše Sokolovića, Pećka patrijaršija je obnovljena 1557. godina, a za prvog patrijarha postavljen je Makarije Sokolović. Tron patrijaršije bio je u Peći.
(Patrijarh srpski Makarije)
Ubrzo je počela obnova brojnih porušenih crkava i manastira, kao i podizanje novih. U manastirima je oživela prepisivačka, ikonopisačka i zlatarska delatnost, a osnovane su i nove štamparije.
Da bi bio postavljen za patrijarha, nakon izbora na saboru, svaki patrijarh je morao da dobije potvrdu (berat) od sultana.
Srpska crkva se proširila i van granica Osmanskog ccarstva. Crkva je dobila nadležnost nad teritorijom od Štipa, Velesa i Skoplja u Makedoniji na jugu, do Budima i Temšvara na Severu, kao i od Sofije u Bugarskoj na istoku, sve do reke Une na zapadu.
Pećka patrijaršija, odnosno srpska crkva, imala je preko četrdeset mitropoloija i eparhija, od kojih su najbogatije bile u Metohiji i na Kosovu.
(Prostorni opseg obnovljene Pećke patrijaršije)
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumSrpska patrijaršija - verski, kulturni i politički značaj
Obnova patrijaršije značila je i obnovu duhovnoj obnovi Srba koji su sada mogli redovno da ideu na verske službe, imaju krštenja i druge obrede. Ona je bila i glavna brana islamizaciji.
U središtu novoobnovljene crkve bili su manastir Mileševa, gde su čuvane mošti osnovača srpske crkve, sv. Save, kao i manastir Dečani, gde su se dolazili poklonici svih vera da se mole moštima Stefana Dečanskog. Ovo su postali kultovi, kojima se, krajem XVII veka, pridružio i manastir Ostrog, sa moštima sv. Vasilija Ostroškog.
(Manastir Mileševa danas)
Crkva je takođe radila i na obnovi tradicije srednjovekovne srpske države, a posebno dinastije Nemanjića.
Kosovska bitka bila je simbol stradanja za veru i najava pada srpskih zemalja, pa je Kosovska legenda ušla u tradicije crkve.
(Srpski vojnici pred bitku na Kosovu)
Veliki ustanak Srba u Banatu (1594) koji je predvodio vladika Teodor, obeležile su zastave sa likom sv. Save koje su nosili ustanici.
Nakon ovog ustanka, usledile su pobune Srba u Peći i širom Metohije.
Da bi zaustavile pobunu, Osmanlije su donele mošti sv. Save u Beograd i spalili ih na Vračaru, 1594. godine, po naredbi Sinan-paše.
(Spaljivanje moštiju sv. Save)
Patrijarh Arsenije III Crnojević bo je na čelu srpske crkve za vreme Bečkog rata. Ovaj patrijarh bio je poznatiji kao Arsenije Čarnojević. On je nakon velikih bojeva i sloma austrijske ofanive protiv Osmanlija, poveo Veliku seobu Srba u Austriju, 1690, godine.
(Velika seoba Srba pod Arsenijem Čarnojevićem)
Pećka patrijaršija, koja je oslabljena ratovima i raseljavanjem, pripojena je 1776. Vaseljenskoj patrijarišiji u Carigradu. Ovim su pravoslavni Srbi ponovo izgubili duhovno i političko vođstvo.
Pećka patrijaršija
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!