Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Turnir je u toku
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaPoljoprivreda Srbije
Poljoprivredu drugačije nazivamo i agrarnom privredom.
Ovo je delatnost koja je najstarija i obuhvata gajenje i iskorišćavanje biljaka i životinja korisnih čoveku. Dobijaju se namirnice za ljudsku upotrebu i sirovine za industriju.
Prema vrsti proizvoda, poljoprivredu delimo na
- biljnu proizvodnju - zemljoradnja, voćarstvo, vinogradarstvo.
- stočarsku proizvodnju - delimo prema vrsti gajene stoke na ovčarstvo, govedarstvo isl. ali takođe tu ubrajamo i bilo koji vid gajenja životinja (pčelarstvo, ribarstvo, svilarstvo).
- šumarstvo
Zavisno od sredstava koja se koriste u proizvodnji, ostvarivanju prihoda po hektaru ili grlu stoke i utrošku ljudske radne snage, u Srbiji proizvodnju delimo na ekstenzivnu i intezivnu.
Ekstenzivan tip poljoprivrede se još naziva i zaostali tip. Odlike ovog tipa su naturalna proizvodnja, korišćenje primitivnih sredstava za rad i mali prinosi a veliki utrošak ljudske snage.
Zastupljen je u nerazvijenim delovima Srbije, u mnogim delovima Kosova i Metohije, planinskim krajevima centralne Srbije, pograničnom planinskom području prema Bugarskoj isl.
Na malim zemljišnim posedima gaje se niskoprinosne sorte biljaka i životinja. Proizvodnja se obavja korišćenjem primitivnih sredstava za rad i uglavnom je za sopstvene potrebe.
Intenzivan tip poljoprivrede nazivamo još i moderni tip. Odlikuju ga specijalizacija i tržišni karakter, visoka primena mehanizacije i drugih savremenih agrotehničkih mera. Prinos je visok a utrošak radne snage mali.
Ovaj vid proizvodnje je zastuplje u Vojvodini, Mačvi, Pomoravlju i drugim krajevima i velikim poljoprivredno-industrijskim kombinatima. Poljoprivredno industrijski kombinati su kombinati koji imaju kompletan proces, od agrarne proizvodnje do industrijske prerade, primer takvog kombinata je PKB.
RATARSTVO ili zemljoradnja obuhvata proizvodnju žita, industrijskog, povrtnog i krmnog bilja.
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumGlavni ratarski proizvodi u Srbiji su žita:
- pšenica - gaji se u svim delovima Srbije i uspeva do 800m nacdmorske visine
- kukuruz - uglavnom se gaji u Vojvodini koja daje viiše od 55% ukupne proizvodnje Srbije
- raž, ječam,ovas se najviše gaje u planinskim predelima do 1500m nadmorske visine. Koriste se uglavnom kao stočna hrana, a pivarski ječam koji se koristi u industriji piva se većinom gaji u Vojvodini.
Pored žita u Srbiji je značajna i proizvodnja industrijskih biljaka koje se pretežno koriste kao sirovine u industriji. Neke od industrijskih biljaka su
- šećerna repa koja se pretežno gajii u Vojvodini, Pomoravlju, Mačvi i na Kosovu i Metohiji
- suncokret - gaji se u Vojvodini, Pomoravlju i na Kosovu i Metohiji,
- konoplja se gaji u okolini Odžaka, Niša Leskovca i Vranja
- Hmelj se gaji u Vojvodini
- Duvan se gaji u Južnom Pomoravlju, Kosovskoj kotlini, Podrinju i Vojvodini
- Lan se gaji u centalnoj Srbiji.
Gajenje povrća zahteva plodno tlo, dosta vlage i utrošak radne snage, najviše se gaji u Srbiji
- krompir - on uspeva u svim delovima Srbije
- pasulj - najčešće se gaji kao medjuusev
- paprika -najviše se proizvodi u Južnom Pomoravlju dok je industrijska paprika na krajnjem severu Vojvodine.
- kupus - on traži vlažno i plodno zemljište mada se uz obilno navodnjavanje može gajiti širom zemlje. Najviše se gaji u južnoj Bačkoj.
- krmno bilje - crvena i plava detelina, stočni grašak i stočna repa su neka od krmnih biljaka koje se kod nas gaje, koriste se za stočnu hranu
VOĆARSTVO I VINOGRADARSTVO
Voćarstvo je značajna grana poljoprivrede. Klimatski uslovi i reljef pogoduju uzgoju srednjeevropskog voća i vinove loze.
Voće se uglavnom gajii na bogatim privatnim posedima brdovitih krajeva Centralne Srbije i Kosova i Metohije. Od ukupnog broja stabala voća šljiva se gaji više od 50%, po brojnosti onda slede jabuka, višnja, kruška i dr.
Najmanje je stabala kajsije, dunje, trešnje i oraha.
Jagoda i malina su najzastupljenije od bobičavog voća.
Vinogradarstvo se u Srbiji suočava sa problemima iako su uslovi za uzgoj vinove loze povoljni. Vinovu lozu su na teritoriji Srbije počeli da gaje još Rimljani u 4.veku pre nove ere. Vinogradarsi krajevi u Srbiji su Župa aleksandrovačka, Metohija, vranjski kraj, Timočka i Negotinska krajna, Vršačke planine, Fruška gora i Smederevsko vinogorje.
STOČARSTVO
Stočarstvo je grana poljprivrede koja se bavi gajenjem, ukrštanjem, selekcijom i iskorišćavanjem domaćih životinja.
Nekada su se širom Srbije gajile domaće rase, promenama koje nastaju u novije vreme tradicionalan način stočarstva se smenjuje savremenim, intezivnim stočarstvom. Bačije i katuni nestaju a farme sa tehnički opremljenim štalama i sortama sa visokim prinosima se pojavljuju.
Po učešću u ukupnom stočarskom fodnu glavne grane stočarstva su
- govedarstvo - gajenje i iskorišćavanje različitih vrsta goveda,
- svinjogojstvo/svinjarstvo - gajenje i iskorišćavanje svinja,
- ovčarstvo - najčešće je u planinskim krajevima gde je najznačajnija grana stočarstva il ičak i privrede i
- živinarstvo - na živinskim farmama se gaje različite vrste živine.
RIBOLOV
U našoj zemlji je zastuplje slatkovodni ribolov na rekama jezerima i veštačkim ribnjacima. ribolov je veoma popularan sport ali i značajna privredna grana.
Među veštačkim ribnjacima, značajni su oni u sistemu Dunav-Tisa-Dunav. Najviše se gaje šaran i pastrmka. Poznati ribnjaci su Ečka, Bečej, Mostonga idr.
Uslovi za razvoj komrcijalnog ribolova su malo iskorišćeni.
ŠUMARSTVO
Šumarstvo je privredna delatnost koja se zasniva na uzgajanju, očuvanju i racionalnom iskorišćenju šuma.
U šumama Srbije je zastupljeno preko 200 vrsta drveća i žbunja. Najveće površine pod šumom je uništio čovek a posledice toga se ogledaju u mnogim krajevima. Neracionalnom sečom šuma u prošlosti je izmenjen geografski pejzaž mnogih delova Srbije.
Srbija ima 2,4 miliona hektara pod šumom. Najveće prostranstvo šume zauzimaju u centralnoj Srbiji.
Po sastavu, naše šume su pretežno mešovite ili lišćarske. Četinarske šume su uglavnom uništene a zamenili su ih hrast i bukva.
Poslednjih decenija je podignuto više desetina hektara novih šuma one se podižu ili na prethodno iskrčenim šumama ili na obradivom zemljištu. Uglavnom se gaje vrste koje brzo rastu.
Šume su važno prirodno bogatstvo. Šume imaju višestruki značaj, posečeno drveće se koristi u energetske svrhe ali i u industriji, a šume i gazdovanje šumamam je značajno i za razvoj i šrižanje ekoloških, zaštitnih, turističko-rekreatvinih, zdravstvenih i kulturnih usluga. U svetu kao i u našoj zemlji drvo je vredna sirovina pa se u energetske svrhe sve više koriste sporedni proizvodi šumarstva.
Šumom se smatra svaka površina veća od 5 ari koj je obrasla drvećem u obliku sastojine. Šumske sastojine služe za industrijsku proizvodnju imaju zaštitnu ili neku drugu posebnu namenu.
Poljoprivreda Srbije
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!