Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaSeobe Srba krajem srednjeg veka
Opšte posledice turskih osvajanja
Vreme u kojima su pod turskim osvajanjima naše zemlje gubile samostalnost, poklopilo se sa vremenom ekonomskog poleta na Zapadu i otkrića Novog sveta.
Ratna razaranja su se nepovoljno odrazla na privredu, a primitivniji turski feudalni poredak usporio je ekonomski i društveni razvoj pokorenih naroda.
(Izgled Beograda pod Turcima)
Kao posledica turskih osvajana hrišćansko stanovništvo se sa Balkana povlačilo na sever i zapad. Deo stanovištva primio je islam.
Seobe
Seobe hrišćanskog stanovništva počele su pred pljačkaškim četama koje su Turci slali u želji da oslabe i zaplaše stanovništvo teritorije koju žele da osvoje.
Izbeglice su opsedale primorske gradove, uglavnom sa druge strane Jadranskog mora, na Apeninskom poluostrvu. Veći deo stanovništva pomerao se prema severu, gde su prelazili Savu i Dunav i naseljavali krajeve južne Ugarske.
(Srbi prelaze reku)
Ovi krajevi su bili slabo naseljeni jer su takođe bili opustošeni od Turaka.
Broj Srba doseljenijka uvećavao se nakon pada Despotovine. Ugarska vojska, koja je prelazila Savu i Dunav i ratovala tamo sa Turcima, često bi po povratku dovodila nove doseljenike.
(Seoba Srba pod Arsenijem III, delo Paje Jovanovića)
U Ugarsku je, zajedno sa seoskim stanovništvom, prešao i deo plemstva.
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumŽivi bedem
Novonaseljeni pogranični krajevi Ugarske išli su na ruku ugarskim vladarima i vlasteli. Doseljenici su im bili potrebni kako bi ratovali protiv Turaka. Ovde je ugarski kralj držao srpske odrede lakih konjanika, a deo doseljenjika služio je i na ratnim brodovima - šajkama.
Srpski živalj sada je bio živi bedem koji je Ugarsku štitio od Turaka.
(Srpski vojnici u Ugarskoj)
Srpski despoti
Srpska vlastela koja se doselila u južnu Ugarsku bila je široko prihvaćena od strane ugarskih vladara, koji su ih često i darovali. Tako su velike posede dobili Jakšići, kao i Miloš Belmužević. Belmužević i Jakšići postali su zapovednici srpskih odreda u ugarskoj službi.
Kralj Matija Korvin je dao despotsku titulu Vuku Grgureviću, unuku despota Đurađa Brankovića. Sa titulom Grgurević je dobio i posede u južnoj Ugarskoj, Hrvatskoj i Slavoniji.
Despot Vuk, vođen nadom u moguće oslobođenje srpske države, često je upadao na teritoriju koju su sada posedovali Turci.
Njegovo junaštvo opevao je u epskim pesmama, a u narodu je ostao poznat kao Zmaj Ognjeni Vuk.
Seobe Srba krajem srednjeg veka
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!