Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Turnir je u toku
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaDruštveno geografske odlike Srednje Amerike
STANOVNIŠTVO I NASELJENOST
Stanovništvo i Srednjoj Americi je neravnomerno rasporedjeno.
Kontinentalni deo je slabije naseljen od ostrva iako je teritorija tamo manja.
Još u španskom kolonijalnom perodu je postojala potreba za radnom snagom na plantažama što je uslovilo povećane broja stanovnika na ostrvima. Sada taj broj raste zbog velikog prirodnog priraštaja.
Prirodni priraštaj u celoj Srednjoj americi je jedan od najvećih u svetu.
Pacifička obala je gušće naseljena od atlantske. Mlado stanovništvo čini više od jedne trećine ukupnog broja stanovnika ove regije.
Veliki prirodni priraštaj dovodi do prenaseljenosti jer broj stanovnika brzo raste a samim tim se javljaju i socijalni problemi.
Prisutna je migracija sa jednog ostrva na drugo ili na kontinentalni deo, a takodje deo stanovnika emigrira, najčešče u SAD i evropske razvijene zemlje.
Pre Kolumba, teritorije Hondurasa Gvatemale, Meksika i El Salvadora su naseljavala indijanska plemena Maje, Asteci, Totelci i dr.
Ta plemena su bila veoma razvijena. Osnivali su države i podizali gradove. Služili su se slikovnim pismom, i pored današnjeg imali su jedan od najpreciznijih kalendara. Matematika, astroonomja i hronologija su takodje bile razvijene nauke.
Španski osvajači 16.veka su uništili te kulture nametnuvši svoju vlast, jezik, kulturu i religiju. Španska kolonijalna vlast na tim prostorima je trajala 3 veka.
ruine hrama Maja
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumStanovništvo u Srednjoj Americi je rasno i etnički izmešano ali nije izražena rasna podvojenost.
Potomci starosedelaca, osvajača, dovedenih robova i meleza nastalih ukrštanjem rasa čine sliku stanovništva.
Na kontinentalnoj prevlaci najbrojniji su mestici (potomci nastali mešanjem starosedelaca i osvajača).
Na ostrvskom delu najbrojniji su crnci i mulati (potomci nastali mešanjem belaca i crnca). Izuzetak čine Kuba, Portoriko i Dominikanska Republika u kojima je približno isti procenat mulata i belaca.
Karneval na ostrvu Sv.Lucija
U većem broju država službeni jezik je španski.
U Belizeu i na jednom broju ostrva je engleski.
Zavisna područja kao službeni jezik koriste jezik zemlje pod čijom su upravom dakle engleski francuski ili holandski.
Veroispovest je većinski rimokatolička a jedan deo je protestantske veroispovesti.
Naselja u Severnoj Americi su gradjena za vreme španske kolonizacije, medusobno su slična po rasporedu ulica, trgova isl. Novi delovi gradova imaju savremenu arhitekturu sa neboderima, luksuznim hotelima poslovnim zgradama isl.
Najveći gradovi su Meksiko Siti, Montrej, Puebla, Havana, Santo Domingo, Panama, Gvatemala, Managva, Port-o-Prens i Tetusigalpa.
panorama grada Havana
Tetusigalpa
PRIRODNA BOGATSTVA I PRIVREDA
Rekli smo da obradivog zemljišta ima malo, česti pljuskovi ispiraju tlo odnoseći hranljive mineralne sastojke i time smanjuju njegovu plodnost.
U šumama Srednje Amerike rastu kaučukovac, mahagoni, kedar, ružino drvo bor i sapodila (zimzeleno drvo čikla).
Proizvodi koji se dobijaju sečom i obradom drveta značajno utiču na privredu i izvoz pojedinih država Srednje Amerike.
Srednja Amerika je poljoprivredna i rudarska regija u kojoj je najzastupljenija prehrambena industrija.
Poljoprivredu delimo na dva tipa – ona koja je za potrebe domaćeg stanovništva (nju još nazivamo zaostala ili ekstenzivna) i ona koja je za izvoz (nju nazivamo razvijena ili intezivna).
Za potrebe domaćeg stanovništva pretežno se gaje kukuruz, ječam, pšenica, pirinač, manioka, batat, pasulj, soja, krompir, voće i povrće.
Za izvoz se plantaćno gaje pamuk, šećerna trska, kafa, sisal konoplja, divan, kakao, vanila, uljana i kokosova palma, kikiriki, začini, banane i ananas. Stočarstvo na većem delu Srednje Amerike ima manji značaj od poljoprivrede i pretežno je ekstenzivno zastupljeno. U Meksiku je zastupljenije jer Meksiko ima prostrane pašnjake; gaje se goveda, ovce, koze, svinje, mazge i konji.
Nalazišta ruda metala, nemetala i mineralnih goriva su različito rasporedjeni po različitim delovima Srednje Amerike.
Na prvom mestu je Meksiko gde se nalaze srebro, olovo, cink, bakar, ruda gvoždja, ferolegure, nafra, zemni gas, antimon i fosfati. U svetu, Meksko je prvi po proizvodnji srebra a peti po proizvodnji nafte.
Potom idu
- Kuba koja ima gvozdene rude, hrom, nikl, mangan, bakar i naftu
- Dominikana sa boksitom, niklom, i rudom gvoždja
- Gvatemala – cink, olovo
- Honduras , Nikaragva i Salvador sa srebrom i zlatom
- Haiti i Jamajka imaju boksit
- Trinidad i Tobago ima naftu.
Stepen privredne razvijenosti Srednje Amerike nije u skladu sa prirodnim bogatstvima kojima raspolaže.
Glavni razlog za tako nešto je još iz kolonijalnog doba i ogleda se u feudalno-robovskim odnosima koje su zaveli španski osvajači.
Nakon španske vlasti, veliki uticaj na ekonomski i politički život država Srednje Amerike imale su a i dalje imaju, SAD.
Osim u Meksiku u većini država industrija je na početku razvoja. Uglavnom su zastupljene lake grane industrije kao što su prehrambena, tekstilna i duvanska. Na privredu dobro utiče turizam. Pored kulturno istorijskih spomenika iz različitih era na turizam utiče i klima, tropsko zelenilo, čista mora i zanimljive obale sa predivnim plažama.
POLITIČKA I REGIONALNA PODELA
Na području Srednje Amerike izdvajamo dve celine
- kontinentalnu i
- ostrvsku.
Kontinentalna spaja Severnu i Južnu Ameriku i na njoj se nalazi osam država i osim Belizea i Paname, nezavisnost su stekle sa raspadom Španske imperije 1821.
Belize je stekao nezavisnost 1981. mada su britanske trupe ostale u zemlji narednih 13 godina zbog pretnje Gvatemale.
Ostrvske države, sa izuzetkom Kube i Haitija, su nezavisnost sticale polovinom 20og veka. Na Zapadno-indijskim ostrvima ima 13 nezavisnih država i više samostalnih teritorija. Ove države potresaju nemiri i pučevi a na njihovu stabilnost posredno ili neposredno utiče SAD
Pored navedenih država, Zapadno-indijska ostrva imaju i 15 zavisnih teritorija koje su pod kolonijalnom upravo Velike Britanije, Francuske, SAD i Holandije
Društveno geografske odlike Srednje Amerike
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!