Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaUspon Srpskog kraljevstva
Vladarski rod Nemanjića
Stefan Nemanja bio je rodonačelnik i osivač samostalne srpske države, a njegov sin Sava osnivač samostalne crkve i njen prvi arhiepiskop. Njihovim uzdizanjem u red svetitelja udareni su temelji dugoj vladavini Nemanjića. Dinastija Nemanjića je zato nazivana i "svetorodnom" zbog smatranja da vladari iz ove dinastije vode poreklo od "svetorodnog korena".
(Loza Nemanjića, freska iz manastira Dečani)
Nemanjići su srpskim zemljama vladali dva veka. Prvi vladar ove loze bio je Stefan Nemanja koji je na presto došao 1166. godine, a poslednji car Uroš koji je umro 1371.
Privredni uspon
Za vreme vladavine Nemanjića Srpska država je dosta proširena. Očuvanje celokupne teritorije države bilo je znatno teško nakon pada Carigrada 1204. kada se bitno izmenila politička karta celog Balkanskog poluostrva.
(Grb Nemanjića)
Za vreme kralja Uroša krenuo je i privredni uspon Srpske cržave. Obnovljena je rudarska proizvodnja, a otvaranjem rudnika počela je i proizvodnja srebra, zlata, olova i bakra. Počelo je i kovanje i novca.
(Novac Nemanjića)
Srbija je izvozila metal, poljoprivredne i stočarske proizvode, a uvozila zanatske proizvode i so.
Sa razvojem trgovine došao je i razvoj gradskih naselja.
(Ruševine starog grada Rasa)
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumJačanje položaja vladara
Otvaranjem rudnika sredinom XIII veka povećani su znatno i vladarski prihodi. Vladar je sada ubirao prihode od zavisnog seljaštva, rudarske proizvodnje, trgovine i kovanja novca. Život na dvoru postao je raskošan.
Vladari su, sa druge strane, sve više ulagali u izgradnju manastira. Povećanje kapitala omogućilo je i orgazovanje vojske sa kojom se krenulo u osvajačke pohode.
(Manastir Hilandar, jedna od zadužbina Nemanjića)
Osvajanja
Za vreme vladavine kralja Milutina (1282-1321) znatno su proširene granice Srpske države. Nakon velikih osvajanja Makedonije koja se nalazila na tlu Vizanije, Vizantijski car je svoju ćerku ponudio Milutinu za ženu. Vizantijska princeza, maloletna Simonida, postala je srpska kraljica.
(Kralj Milutin, 1253-1236)
Pored Makedonije osvojen je i sever sve do obala Save i Dunava, a Beograd se po prvi put našao u okvirima Srpske države.
Unutrašnje razmirice
Srpska država bila je na putu da postane vodeća sila na Balkanskom poluostrvu. Njeno napredovanje usporile su unutrašnji sukobi.
Kralj Milutin je početkom XIV veka deset godina ratovao sa starijim bratom kraljem Dragutinom. Nakon Milutinove smrti njihovi sinovi su se otimali za presto. Ovo je iskoristio bosanki ban koji je zauzeo humske zemlje.
Kao pobednik iz borbi izašao je Milutinov sin Stefan, nazvan Dečanski po svojoj zadužbini, manastiru Dečane.
(Stefan Dečanski, oko 1276 ili oko 1284-1331)
Bitka kod Velbužda
Vizantijski i bugarski car udružili su se protiv Srbije, pa su spremili veliku vojsku. Bugarima su još pomagali i vlaški i tatarski odredi.
Stefan Dečanski pripremio je svoje odrede i poslao ih u boj da bi neprijatelje suzbio pojedinačno, pre nego što se udruže.
Vojska Stefana Dečanskog je kod Velbužda, današnjeg Ćustendila, potukla trupe koje je predvodio bugarski car.
(Oružje vojske Stefana Dečanskog u bici kod Velbužda)
Ovaj poraz Bugara delovao je i na vizantijskog cara koji je odustao od napada na Srbiju.
(Bitka kod Velbužda prikazana na u manastiru Visoki Dečani)
Bitka kod Velbužda daleko je odjeknula i ostavila snažan utisak, te je potvrdila nadmoć Srpske države u istočnom delu Balkanskog poluostrva.
Uspon Srpskog kraljevstva
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!