Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaOsnovne odlike novog veka i istorijski izvori
Početak novog veka
Novi vek počinje u XV veku.
Tri događaja se uzimaju kao prekretnica između srednjeg i novog veka:
- pad Carigrada (1453.)
- izum štamparske mašine (1450.)
- Kolumbovo otkriće Novog sveta - Amerike (1492.)
Pad Carigrada
Posle duge opsade, Carigrad - prestonica hiljadugodišnjeg Vizantijskog carstva, pao je pod vlast Turaka Osmanlija (29. maj 1453. godine).
Poslednji vizantijski vladar Konstantin XI Dragaš (po majci iz srpske aristokratske porodice), nestao je među mnogobrojnim žrtvama branilaca.
Novi gospodar Carigrada, Mehmed II Osvajač, krenuo je u osvajanje Balkana.
Osvajački pohodi Osmanlija doveli su do pada razjedinjenih srpskih zemalja pod tuđinsku vlast:
- Srpska despotovina pala je 1459.
- Bosna 1463.
- Hercegovina 1481.
- Crna Gora 1499.
Johan Gutenberg
Bio je nemački izmitelj (a pored toga kovač, zlatar, štampar i izdavač) koji je 1450. godine objavio prvu štampanu knjigu u Evropi. Iako se na oblikovanju štamparije radilo i na drugim mestima slava je pripala Gutenbergu. Njegov izum sastojao se u tome da se od slova izlivenih od olova sastavljaju reči, koje se, zatim, pod pritiskom prese otiskuju na papiru.
Izum mašine za štampanje smatra se jednim od najvažnijih događaja drugog milenijuma. Započeo je štamparsku revoluciju i odigrao ključnu ulogu u razvoju renesasnse, reformacije, doba prosvećenosti i naučne revolucije. Objavljivanje štampanih dela omogućilo je da znanje bude dostupnije a širenje znanja jednostavnije.
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumPo nestanku Vizantije, Zapadna Evropa se nametnula kao mesto napretka moderne civilizacije. Znanja antičkih mislilaca, filozofa i pesnika, matematičara i astronoma, arhitekta, iscelitenja, brižljivo sakupljana u vizantijskim bibliotekama prenose se na evropski Zapad još od XIII. Pred konačni pad pod Turke u XV veku, sačuvano nasleđe stare Grčke preneto je u napredne trgovačke centre Apeninskog poluostrva. Obnova interesovanja za antičke ideale umetnosti filozofije i književnosti, stvorili su osnove pokreta koji se naziva humanizam i renesansa.
Zapadna Evropa, sa velikim univerzitetskim i trgovačkim centrima, doživela je ubrzani razvoj tehnike, nauke i umetnosti. Ovaj nezapamćeni uspon omogućila su i nova tehnološka i geografska otkrića. Kao najrazvijeniji deo sveta u moderno doba, Evropa je svoju civilizaciju širila i na druge kontinente. Van glavnih tokova evropskog napretka, ostale su zemlje Balkana čiji je razvoj bio prekinut osmanskim osvajanjima, kao u veći deo Rusije.
Gutenbergova galaksija
Pod ovim pojmom označava se skup promena u drušvu koje je izum štamparske mašine omogućio. Štampa je povlećala broj tekstova koji su se do tada sporo i često netačno prepisivali uglavnom u manastirskim prepisivačkim školama. Do 1500. godine preovlađivalo je štampanje verskih, a nakon toga, u sve većem broju, tekstova svetovnog sadržaja. Od velikih, skupih i luksuzunih postepeno se prelazilo na obimom manja, jeftinija izdanja.
Kraj novog veka
Novi vek traje do početka XX veka. Događaj koji se uzma za prekternicu je
- početak Prvog svetskog rata (1914.)
Novi vek je, dakle, stariji naziv za danas preovlađujući termin moderno doba.
Osnovne odlike novog veka i istorijski izvori
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!