Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Turnir je u toku
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaVelika geografska otkrića
Moreplovci
Primena novih mernih i navigacionih instrumenata (časovnik, astrolab, kompas), usavršavanje brodogradnje i korišćenje antičkih mapa bilo omogućilo je evropskim moreplovcima da se otisnu daleko od poznatih obala. Razlog za ova putovanja bila je potraga za novim bogatstvima.
Tražeći zlato portugalski pomorci prvi su, posle 1440. godine, otkrili zapadne obale Afrike. Bili su istrajni i u daljim istraživanjima.
Bartolomeo Dijaz
1487. plovio je Rt dobre nade, na krajnjem jugu Afrike.
Vasko da Gama
1498. oplovio je afričku obalu i stigao do Kalkute u Indiji.
Karavela
Kristofor Kolumbo (1451.-1506.)
U potrazi za drugim putem do Indije, Kolumbo je isplovio 1492. iz Španije sa stotinak mornara na tri broda (Ninja, Pinta i Santa Marija). Posle dva meseca iscrpljujućeg puta, iznurena posada ugledala je obalu ostrva koje su nazvali San Salvador (u prevodu Sveti Spasitelj) u današnjoj centralnoj Americi. Ubrzo je otkrio i niz drugih ostrva uključujući i Haiti i Kubu.
Španska kruna finansirala je Kolumbova putovanja. Na ukupno 4 velike ekspedicije značajno je pomogao uspostavljanju španskih kolonija u Karipskom moru i u Meksiku koje su se kasnije širile Južnom Amerikom.
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumIndija i Indijanci
Otkrivene prostore Kolumbo je pogrešmo proglasio Indijom, a njene stanovnike indijancima. Sve do smrti ostao je uveren da je našao drugi put do Indije, a ne sasvim novi kontinent.
Vasko Njunjez de Balboa
spomenik u Panami
Ovaj španac prešao je prevlaku u Panami i pronašao do tada nepoznat, Tihi okean (Pacifik) čime je dodatno utvrđeno da je Amerika novi kontinent.
Fernando Magelan
Pod pokroviteljstvom španskog kralja, ovaj portugalac je stekao slavu kao prvi moreplovac čiji su brodovi oplovili svet (1519-1522).
U polaznu luku , Sevilju, vratilo se svega jedna od pet velikih lađa sa jedva osamnaest preživelih mornara. Sam Magelan sahranjen je na Filipinima 1521. gde su ga ubili domoroci.
Magelanova putovanja dokazala su da je Zemlja okrugla a ne ravna ploča.
Radi izbegavanja sukoba, 1494. Španci i Portugalci su sporazumom razgraničili svoja osvajanja. Srednja i Južna Amerika ostale su pod španskom vlašću izuzev Brazila koji je pripao Portugalcima.
Zahvaljujući geografskim otkrićima, Španija i Portugalija doživljavaju nagli uspon i središte svetske trgovine se postepeno premešta na Atlantski okean. To je uslovilo da se, posle španskog i portugalskog, pojave i nova carstva rasprostranjena na više kontinenata - francuska i britanska imperija. Sredozemlje posle par milenijuma prestaje da bude oslonac napretka i razvoja civilizacije.
Englezi i Francuzi najviše su istraživali Severnu Ameriku.
Džon Kabot
bilo je engleski moreplovac italijanskog porekla. Otkrio je Grenland i Nju Faundlend (1497.-1498.).
Žak Kartije
u službi francuskog kralja otkrio je 1534. godine ogromne prostore u unutrašnjosti današnje Kanade.
Poslednji kontinent koji je otkriven (sredinom 17. veka) bila je Australija.
Kolonizacija novog sveta
Španski osvajači su na teritoriji današnjeg Meksika i Perua stekli ogromna bogatstva u srebru i zlatu.
Hernan Kortes
1519.-1521. pokorio je carstvo Asteka u Meksiku i postao guverner osvojenih oblasti pod imenom Nova Španija.
Francisko Pizaro
1533. zauzeo je utvrđenje Kusko, prestonicu kraljevstva inka u visokim planinama Perua.
Osvajanja su izvedena sa malim ali vojno-tehnički nadmoćnim snagama koje su raspolagale vatrenim oružijem. Pošto su porazili domoroce, konkvistadori (španski osvajači) nastojali su da potpuno potisnu njihovu veru i nasilno ih preobrate u hrišćanstvo. Nametnuli su im svoj jezik kao i svoje navike. Tako je nestajala veoma bogata kultura ovih razvijenih južnoameričkih naroda.
Asteci, Inke, Maje
Već pokošeni ratovima, ovi domorodački narodi masovno su umirali od zaraza prenetih iz Evrope. Od 1500. do 1570. godine broj domorodaca na američkom kontinentu pao je sa 50 na 9 miliona. Da bi nadoknadili manjak stanovništva Evropljani od 1520. godine organizuju prevoz afričkih robova na američki kontinent.
Amerika
Ime Amerika nastalo je po imenu firentinskog istraživača Ameriga Vespučija. On je početkom XVI veka prvi razjasnio da je u pitanju novi kontinent. Jedan nemači štampar je zbog toga 1507. godine čitav novi svet po njemu nazvao Amerika.
Otkriće Amerike donelo je Evropljanima ogromna prirodna bogatstva. U Evropu su donete nove vrste poput kukuruza, kakaoa, vanile, paradajza, duvana... Ove namirnice postaće vremenom uobičajene na trpezama Evropljana.
Velika geografska otkrića
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!