Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Turnir je u toku
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Srpski
Razredi iz srpskog jezika koji su dostupni na shtreber.com
Srpski jezik i književnost u osnovnoj školi
Dragi učenici,
Srpski jezik i književnost su jedni od najvažnijih predmeta koje ćete učiti u osnovnoj školi. Predmet vam omogućavaja da razvijate svoje jezičke i kreativne sposobnosti, kao i da učite o srpskoj kulturi i istoriji.
Od petog do osmog razreda, fokus srpskog jezika i književnosti postaje sve intenzivniji i dublji. U petom razredu, vi ćete se fokusirati na učenje gramatičkih struktura srpskog jezika i proširivanje vašeg fonda reči. Osim toga, u petom razredu ćete učiti da pišete eseje, sastave na različite teme, što će vam pomoći da razvijete vaše kreativne sposobnosti i izražavanje vaših ideja.
U šestom razredu, nastavljate sa proučavanjem srpskog jezika i književnosti, ali uz naglasak na pisanju sastava, interpretaciji i analizi književnih dela. Ovaj razred vam takođe pruža priliku da se upoznate sa pravopisom i pravilima interpunkcije.
U sedmom razredu, učenici se fokusiraju na izučavanje književnih dela srpske književnosti, od srednjeg veka do 20. veka. U ovom razredu ćete takođe obrađivati i gramatičke strukture i pravila srpskog jezika, a učitelji će vas podsticati da kritički razmišljate i analizirate književna dela.
U osmom razredu, vi nastavljate da razvijate vaše jezičke sposobnosti i veštine izražavanja, kroz analizu i interpretaciju književnih dela srpske književnosti, pisanje eseja i sastava. Takođe, u ovom razredu se obrađuju i pravopis i pravila interpunkcije, a učenici se pripremaju za polaganje male mature.
Kroz proučavanje srpskog jezika i književnosti od petog do osmog razreda osnovne škole, vi ćete razviti svoje jezičke veštine, kreativnost i kritičko mišljenje. Predmet je ključan za vas, jer će vam pomoći da izrazite svoje ideje i misli na pravi način, bilo da se radi o pisanju eseja, pripremi prezentacija ili komunikaciji sa drugim ljudima.
Pored toga, srpski jezik i književnost su važni za razvoj vašeg identiteta i nacionalnog ponosa, jer učite o srpskoj kulturi, istoriji i književnosti. Ovaj predmet vam pruža priliku da se upoznate sa najvažnijim piscima, pesnicima i umetnicima srpske književnosti i naučite da cenite njihova dela.
Kad je nastao srpski jezik?
Srpski jezik je jedan od slovenskih jezika koji se razvijao tokom vekova na teritoriji današnje Srbije i okolnih zemalja. Slovenski jezici su deo velike jezičke porodice indoevropskih jezika, koja obuhvata veći deo Evroazije.
Srpski jezik se počeo formirati u 9. veku, kada su se slovenska plemena počela naseljavati na prostoru današnje Srbije. U to vreme, srpski jezik je bio samo usmeni jezik, jer se pismo u Srbiji u to vreme nije koristilo.
Međutim, u 12. veku se pojavilo pismo koje se naziva ćirilica, koja je postala zvanično pismo srpskog jezika. Ćirilica se razvila od glagoljice, koju su koristili slovenski monasi i koja je bila preteča ćirilice.
Srpski jezik je bio izložen uticaju drugih jezika sa kojima su Srbi dolazili u dodir, kao što su turski, nemački, mađarski, itd. Zbog ovog uticaja, srpski jezik je razvio dosta reči koje su preuzete iz ovih jezika.
U 19. veku, srpski jezik se počeo standardizovati, kada je usvojen pravopis srpskog jezika. Pravopis srpskog jezika je standard koji definiše pravila pisanja i izgovora reči u srpskom jeziku. Ovaj standard je važan jer omogućava ljudima da se sporazumevaju i pišu na isti način.
Srpski jezik se razvijao zajedno sa srpskom književnošću i kulturom, i danas se koristi u Srbiji i mnogim drugim zemljama. Srpski jezik je zvanični jezik u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, a govori se i u drugim zemljama kao što su Hrvatska, Mađarska i Rumunija.
Ukratko, srpski jezik je deo slovenskih jezika koji se razvijao tokom vekova na teritoriji današnje Srbije i okolnih zemalja. Pored ćirilice, srpski jezik se koristi i u latinici, a zbog uticaja drugih jezika ima dosta reči koje su preuzete iz ovog jezika.