Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Hemija
Razredi iz hemije koji su dostupni na shtreber.com
Hemija u osnovnoj školi
Dragi učenici,
Dobrodošli u predmet hemije za sedmi i osmi razred osnovne škole! U ova dva razreda, naučićete mnogo o osnovnim konceptima hemije, koji će vam biti korisni ne samo u daljem školovanju, već i u životu.
U sedmom razredu, upoznaćete se sa elementima, jedinjenjima i osnovnim fizičkim i hemijskim promenama materije. Naučićete o atomima i molekulima, kao i o osnovnim reakcijama. Ovo je osnovno znanje koje će vam pomoći da razumete složenije koncepte u budućnosti.
U osmom razredu, produbićemo vaše znanje o hemijskim reakcijama, rastvorima, kiselinama i bazama. Naučićete o periodnom sistemu elemenata, molekulskoj strukturi jedinjenja i vrstama jedinjenja. Takođe ćete saznati više o opremi koju koristimo u laboratoriji i kako da je koristite na bezbedan način.
Kroz ovaj predmet, razvićete vaše logičko razmišljanje, sposobnost analize i sinteze, kao i sposobnost da rešavate probleme. To su veštine koje će vam biti od koristi u mnogim drugim oblastima.
Osim toga, učenje hemije može biti veoma zabavno! Svi smo se susreli sa hemijskim reakcijama koje se dešavaju u našem svakodnevnom životu, kao što su kuvanje hrane ili pravljenje sapuna. Kroz ovaj predmet, naučićete kako da objasnite zašto se ove reakcije dešavaju i kako da ih kontrolišete.
Radujem se što ćemo zajedno istraživati svet hemije i što ću imati priliku da vas naučim mnogo novih stvari. Ako budete imali bilo kakvih pitanja, slobodno me pitajte. Želim vam uspešan i zabavan semestar!
Hemija kao nauka
Hemija kao nauka ima dugu istoriju, i nije moguće sa sigurnošću utvrditi ko je njen tvorac. Međutim, najraniji zapisi o hemiji potiču iz drevne Kine, Indije i Grčke.
Drevni kineski filozof Lao Ce smatra se jednim od prvih koji su opisali hemijske reakcije, dok je indijski filozof Kanada iz 6. veka pre nove ere opisao ideju o atomu. Grčki filozofi poput Empedokla, Demokrita i Aristotela takođe su ostavili značajan doprinos razvoju hemije kroz svoje ideje o atomima i elementima.
Međutim, moderna hemija se smatra naukom tek od 17. veka, kada su naučnici poput Roberta Bojla, Roberta Huka i Antoana Lavoazijea započeli sistematska eksperimentalna istraživanja hemijskih fenomena.
Periodni sistem elemenata, kao organizacija hemijskih elemenata u tabeli, prvi put je predstavljen 1869. godine od strane ruskog hemičara Dmitrija Mendeljejeva. Ova tabela predstavlja organizaciju elemenata prema njihovim fizičkim i hemijskim svojstvima i omogućila je lakše razumevanje hemijskih procesa i reakcija.
Danas, hemija je široko proučavana nauka koja se bavi proučavanjem strukture, svojstava, sastava i promene materije na molekularnom i atomskom nivou. Ona ima značajan uticaj na mnoge druge oblasti nauke, tehnologije i svakodnevnog života.