Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Turnir je u toku
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaBosna i Dubrovnik u poznom srednjem veku
Ono što ćemo važno saznati u ovoj lekciji je da su Srbi naseljavali Dubrovnik i učestvovali u njegovom osnivanju.
Bili su sjajni moreplovci i trgovci.
Dubrovnik je u Srednjem veku postao aristokratska republika.
Umetnost, dostignuća i kultura su cvetali, a Dubrovčani su trgovali sa Bosnom i Srbijom i celim Mediteranom.
OSNIVANJE GRADA
Dubrovnik su osnovali odbegli stanovnici starog grada Epidaurus koji su porušili Sloveni i Avari. Dvadesetak kilometara dalje od porušenog grada, tik uz morsku obalu, početkom VII veka osnovan je Dubrovnik.
Pored naselja koji su stanovnici Epidaurus osnovali, niklo je i slovensko naselje. Dva naselja bila su razdvojena morskim plićakom koji je vremenom nasut.
Sloveni su novi grad nazvali Dubrovnik po dubravi (šumi), a Romani su mu dali ime Raguza.
Ipak, do kraja srednjeg veka, Romani su se stopili sa brojnijim Slovenima.
GRAD-DRŽAVA
Dubrovačka opština je vekovima brojala samo najbližu okolinu i nekoliko manjih ostrva tik uz grad. U XIV i početkom XV veka Dubrovnik se širi.
Stefan Dušan je Dubrovniku ustupio Ston i poluostrvo Pelješac, a oni su za tu zemlju plaćali srpskim vladarima godišnji dohodak od 500 perpera.
Bosanski kralj je krajem XIV veka prodao Dubrovniku primorje od grada sve do Stona, a zatim i župu Konavle. Uskoro su se u okviru Dubrovničke opštine našla i ostrva Mljet i Lastovo.
Dubrovnik je bio u sastavu Vizantijskog carstva do XIII veka, sve dok krstaši nisu osvojili Carigrad. Tada je Dubrovnik pripao Mletačkoj republici, a zatim je priznao vlast ugarskog kralja.
Pod ugarskim kraljem počinje ekonomski i društveij razvoj grada koji dobija i samoupravu.
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumPRIVREDNI ŽIVOT
Trgovina je bila okosnica uspona i privrednog razvoja grada. Vešti u poslovanju, Dubrovčani su često ulagali novac u poslove koji su im donosili dobit.
Izvoz zanatske robe i soli, a uvoz poljoprivrednih proizvoda i metala stvorila je Dubrovniku veliku dobit. Trgovina plemenitim metalima prednjačila je u tome.
UREĐENJE
Nakon priznavanja vlasti ugarskog kralja, Dubrovnik je uređen na republikanskoj osnovi. Na izborima su birani upravni organi grada, od kojih je najviše bilo Veliko veće. Veliko veće biralo je Veće umoljenih i Malo veće. Knez je biran na mesec dana.
U vlast je ulazio uzak krug ljudi koji su činili vlastelu. Vlastela je prigrabila sva politička prava i u XIV veku se zatvorila tako da više nikoga nije primala u svoje redove.
ZNAČAJ DUBROVNIKA u privrednom i kulturnom životu Južnih Slovena
Dubrovčani su razvili posredničku trgovinu između gradova na Sredozemlju i unutrašnjosti Balkana. Posebno uspešno poslovali su u Srbiji i Bosni. Grad se rapidno bogatio, a ovaj uspon omogućio je i kulturni uspon grada krajem srednjeg veka.
Bogati Dubrovčani zakupljivali su rudnike, carine i kovnice novca u Srbiji i Bosni. Vladari ove dve zemlje poveravali su im vođenje novčanih poslova.
Šta su branile zidine Dubrovnika
Danas poznata turistička atrakcija, koja osvaja savršeno očuvanim zidinama i bogatom materijalnom i duhovnom zaostavštinom, a nekada jedna od najvažnijih tačaka evropske trgovine. Kada pogledate zidine Dubrovnika nameće se pitanje šta su to branile? Saznaj više...
Dubrovnik je danas jedna od najposećenijih turističkih destinacija u svetu. Dubrovnik se nalazi na jednom od najlepših delova Hrvatske jadranske obale. Grad ima bogatu istoriju, jedinstvena prirodna bogatstva i kristalno čistu vodu.
Stari grad u Dubrovniku pod zaštitom je UNESCO kao spomenik istorijske baštine.
Bosna i Dubrovnik u poznom srednjem veku
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!