Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaDupljari - Hidre
HIDRE su dupljari koji žive u slatkim vodama. Indikatori su čistih voda tj. naseljavaju bistre i prozirne vode.
Žive pričvršćene za grančice, lišće i kamenje jer su jako male. Porastu samo do 2 cm. Zbog veličine i oblika teško se prepoznaje u odnosu na okolinu u kojoj živi.
Kao i sunđeri vode sesilan način života, uglavnom su pričvrsćene za rečno dno ili neki drugi organizam.
GRAĐA HIDRE
Telo hidre je u obliku cevčice. Na gornjem delu ima usni otvor, a na donjem delu stopalo kojim se pričvršćuje za podlogu.
Ukoliko posmatramo hidru odozgo, uočavamo da su joj ručice raspoređene u obliku zraka oko usnog otvora. Zbog toga kažemo da hidra ima zračnu simetriju.
GRAĐA HIDRE
Mišićno tkivo
Telo hidre može da se izdužuje i skraćuje pomoću kožno-mišićnih ćelija. Te ćelije su smeštene u SPOLJNOM sloju telesnog zida i formiraju „kožu“. Ove ćelije omogućavaju veliku pokretljivost zahvaljujući nastavku koji može da se opruža i grči. One hidri omogućavaju da pokreće ručice.
U UNUTRAŠNJEM sloju nalaze se veoma slične ćelije koje istim principom dozvoljavaju hidri da širi i skuplja svoje telo. Tako može da proguta mnogo veći plen od nje same.
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumGRAĐA HIDRE
GRAĐA HIDRE
Nervi sistem
Duž celog tela su raspoređene NERVNE ĆELIJE koje su međusobno povezane u mrežu. To je prvi nervni sistem u životinjskom svetu i naziva se MREŽAST NERVNI SISTEM.
Kažemo da je ovo mrežast nervni sistem zbog toga što na dodir hidra reaguje celim telom a kod ostalih bića na primer čoveka , kada neko dotakne neko mesto na telu čovek tačno zna gde je dodirnut.
Ovo hidri omogućava da se skupi ukoliko je nešto dodirne ili da reaguje na promenu svetla ili temperature.
GRAĐA HIDRE
Žarne ćelije
U spoljašnjem sloju nalaze se i ŽARNE ĆELIJE. One su najbrojnije u ručicama, a služe za lov i odbranu.
Svaka ćelija ima po jedan končić sa strelicom koji se zabada u žrtvu – ŽARNI KONCI.
Žarne ćelije imaju svi dupljari.
ISHRANA
Hidra se hrani manjim životinjama poput račića, ali neke vrste love čak i sitniju ribu.
Zahvaljujući ručicama koje su raspoređene oko usnog otvora, i imaju žarne ćelije hidra hvata plen.
Zatim, kroz usni otvor ubacije u duplju. Kod dupljara se početak varenja hrane obavlja upravo u telesnoj duplji pomoću enzima za varenje koji se izlučuju. Tek usitnjenu i delimično svarenu hranu usvajaju ćelije koje obrazuju hranjive vakuole i dovršavaju proces varenja.
Nesvarena hrana se izbacije istim putem kuda je i ušla – kroz usta.
KRETANJE
Iako hidre svoj život provode ne krećući se, one mogu da se kreću. A kada reše da se pomere to rade veoma zanimljivo.
One saviju telo tako da se ručicama uhvate za podlogu. Onda ostatak tela podignu u vis i pebace na drugu stanu. Tada se stopalom ponovo pričvrste za neko novo željeno mesto i ponovo podignu ručice u vis.
Kao da rade kolut napred.
RAŽMNOŽAVANJE
Hidra se razmnožava BESPOLNO i POLNO
BESPOLNO - pupljenjem.
Mlade hidre izrastaju iz tela majke, kada dostignu odgovarajuću veličinu odvajaju se i nastavljaju svoj život samostalno. Tokom cele godine hidra se razmnožava pupljenjem. Ukoliko se pupoljak ne odvoji nastaje kolonija.
Ali pred zimu dolazi do polnog razmnožavanja.
POLNO -
Kod hidre pred zimu muške polne ćelije iz jedne jedinke prelaze u drugu, spajaju se sa ženskim polnim ćelijama koje dobijaju opnu i ostaju preko zime neaktivne. Odrasla hidra ugine, a na proleće se razvijaju nove hidre.
DRUGE OSOBINE
1. Hidra lako obnavlja delove tela. Ukoliko se dogodi da hidra izgubi neki deo tela ona ih lako obnavlja. Ovu sposobnost ima jer je proste građe. Bez sistema organa.
2. Hidra je odličan lovac. Zbog toga što život provodi pričvršćena za podlogu, hidra lovi iz zasede. Zahvaljujući ručicama i žarnim ćelijama u stanju je da ulovi čak i plen veći od sebe. Nekada ulovi i plen koji ne može da proguta, pa joj viri iz usta. Ali ona strpljivo vari.
Dupljari - Hidre
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!