Premium status ti omogućava:

Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaEvropa sa Azijom čini jednu kopnenu celinu - Evroaziju.
Ako gledamo fizičke karakteristike, Evropa je veliko poluostrvo Evroazije, međutim, izdvajaju je društvene, kulturne i istorijske odlike i zato Evropa čini zaseban kontinent.
Evropa je smeštena na severnoj polulopti.
Evropa se pruža od Atlantskog okeana na zapadu do Urala na istoku i od Sredozemnog mora na jugu do Severnog ledenog okeana na severu.
Osim istočne, ostale granice Evrope su jasno određene i predstavljaju vodene površine.
Granica Evrope prema Aziji određuje se linijom koju čine planina i reka Ural, Kaspijsko jezero, Kavkaz, Crno more, moreuz Bosfor, Mramorno more, moreuz Dardaneli i Egejsko more.
Otključaj Premium
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumKrajnje tačke Evrope posmatraju se u zavisnosti od toga da li gledamo samo kopneni ili i ostrvski deo Evrope.
Island nije krajnja zapadna tačka ako uzmemo u obzir da se nalazi i na evroazijskoj i na američkoj tektonskoj ploči.
Kada posmatramo samo kontinentalni deo Evrope, krajnje tačke su:
Kada posmatramo Evropu sa ostrvima, krajnje tačke su:
Kako je naš kontinent dobio ime Evropa?
Postoji nekoliko teorija o ovome.
Prvi put se ime Evropa spominje u VI veku pre nove ere u staroj Grčkoj. Tada je pojam Evropa označavao prostore severno od Korintskog zaliva, da bi se tokom vremena pojam proširio na kopno severno od Sredozemnog mora.
STARI I NOVI SVET
Dok Kolumbo nije otkrio Ameriku 1492. godine, Evropljani su znali samo za Evropu, Aziju i Afriku.
Posle Amerike, sa istraživanjima Kuka 1770. otkrivena je i Australija, a Antarktik je otkriven tek početkom XX veka.
S obzirom na ovo, kontinenti poznati od davnina nazvani su kontinentima Starog sveta, dok su kasnije otkriveni kontinenti činili kontinente Novog sveta.
Kolonijalizam
Od otkrića Amerike, na velika putovanja i istraživanja kretale su velike trgovačke kompanije, a za njima kreću i kolonisti.
Neke od evropskih država (Velika Britanija, Francuska, Španija, Portugalija, Holandija, Belgija, Italija i Nemačka) postaju kolonijalne sile.
Ove zemlje su, preko prekomorskih poseda koje su kolonizovale, razvijale svoju privredu i trgovinu. Takođe su širile evropske jezike, kulture i sl. Evropsko stanovništvo je migriralo u kolonije. Stanovništvo evropskog porekla se i danas nalazi u bivšim kolonijalnim zemljama.