KidHub i WWF Srbija pozivaju na treći Školski klimatski izazov “Klimatske promene i grad” do 25. aprila
Otvorene su prijave za besplatno učešće na drugom onlajn takmičenju “Školski klimatski izazov” na temu “Klimatske promene i grad” koje organizuje KidHub iz Beograda u partnerstvu sa WWF Srbija.
Poziv je namenjen svim osnovcima uzrasta od 8 - 14 godina, njihovim učiteljima i predmetnim nastavnicima iz svih osnovnih škola u Srbiji. Na ovom dizajn maratonu deca uz mentorstvo svojih nastavnika i učitelja osmišljavaju ekološka rešenja problema izazvanih klimatskim promenama u svojoj zajednici i okruženju.
Đaci do rešenja dolaze radeći po Designathon Works metodu koji povezuje dizajnerski način razmišljanja (design thinking) i stvaralačko obrazovanje (Maker Education) s fokusom na UN Ciljeve održivog razvoja. Metod je primenljiv u projektnoj nastavi i doprinosi razvoju međupredmetnih kompetencija, funkcionalnog znanja, informatičke i preduzetničke pismenosti, empatije, timskog rada, rešavanja problema s ciljem temeljnijeg razumevanja klimatskih promena i njihovih posledica po život čoveka u gradu.
Prijave za “Školski klimatski izazov” su otvorene do 25. aprila. Učitelj-ca ili predmetni nastavnik-ca koji- koja želi da prijavi đačke timove iz svoje škole, treba da popuni onlajn prijavu na veb sajtu www.dizajnaton.edu.rs. Iz jedne škole je moguće prijaviti do pet timova. Učesnici takmičenja će biti odabrani na osnovu motivacionog pisma u sklopu onlajn prijave.
Dobrodošli ste da se prijavite na ovom linku.
KidHub za učitelje i nastavnike koji se prijave za učešće, 8. maja organizuje vebinar na kojem će se proći kroz sve faze rada na pripremi za takmičenje i dobiti obuku za upotrebu elektronike i programiranja u sklopu rada sa učenicima na ovom projektu. Timovi šalju svoja obrazloženja projekta i skice prototipa rešenja do 25. maja na [email protected].
Stručni tim iz WWF Srbija i KidHub će odabrati finaliste - 10 timova koji će učestvovati na finalnom događaju takmičenja u subotu 12. juna u Beogradu ukoliko to epidemiološka situacija bude dozvolila ili onlajn preko Zoom platforme. Tada će učesnici kreirati prototipe svojih finalnih rešenja pomoću elektronike i programiranja različitih uređaja. Stručni žiri koji čine stručnjaci iz oblasti novih tehnologija i dizajna, kao i održvog razvoja će odabrati tri najbolja timska projekta koji će biti nagrađeni.
Tri najbolja timska projekta će dobiti mogućnost da zajedno sa decom iz celog sveta učestvuju na sledećem “Globalnom dečjem Dizajnatonu” i osvoje vredne nagrade.