Hrana je naš izvor energije i vrednih hranljivih materija koje nam omogućavaju život.
Energija – bez nje ništa ne funkcioniše: punimo baterije mobilnih telefona, točimo gorivo u automobile, uključujemo kućne aparate u struju za njihov rad. Tako im dajemo energiju da bi mogli da rade. I nama treba energija – sva hrana se razgradi u probavnom sistemu kako bi na kraju dobili energiju.
[link="https://www.shtreber.com/igraj-turnir/nestle-turnir-znanja" target="_blank" rel="noopener">
Nama energija treba za osnovni rad organizma: disanje, rad srca i krvnih sudova, rad mozga; ali i za kretanje, razmišljanje i rast.
„Treba da jedete hranu i pijete vodu svaki dan da biste održali svoje telo. Hrana vam daje energiju da rastete, igrate igre, budete zdravi i učite.“
Energiju dobijamo putem hranjivih materija iz hrane: pre svega ugljenih hidrata, zatim masti i proteina.
Ovo su hranjive materije, ujedno su i glavne gradivne materije u našem organizmu, ali ništa ne mogu bez minerala i vitamina zahvaljujući kojima se događa veliki broj reakcija u našem organizmu. Bez hranjivih materija nema rada mozga, rada mišića, kostiju i ostalih delova tela. Neki vitamini nam pomažu da energija bude dostupna za mozak, a omogućavaju i druge telesne funkcije.
Svaka namirnica sadrži energiju. Korisna energija koju dobijate iz hrane meri se u kalorijama; oznaka kcal. Nekim namirnicama unosimo više kalorija, a nekima manje. Količina kalorija koja je čoveku potrebna svakog dana zavisi od njegove starosti, težine, visine, ali i koliko je aktivan. Energiju koju dobijamo razgradnjom hrane koristimo za obavljanje raznih dnevnih zadataka.
Primer: Odrastao čovek koji se profesionalno bavi sportom, ima veću potrebu za unosom hrane od mlade devojke koja se bavi slikanjem.
Potrebni unos hrane je individualna stvar, razlikuje se od čoveka do čoveka. Zavisi od toga koliko imamo godina, jesmo li deca koja rastu ili smo stariji, koliko smo visoki, koliko nam je brz metabolizam, da li treniramo, da li više vremena provodimo šetajući i igrajući se aktivno sa drugarima: lastiša, lopte ili školica, ili možda više sedimo – učimo, programiramo ili čitamo knjige. Naše telo je „pametno“ i skladišti dodatne kalorije kao masti, koje se kasnije mogu koristiti. Važno je imati malo telesne masti, a previše telesne masti je nepoželjno.
Šta se sa hranom dešava kada je pojedemo?
Hrana koju jedete započinje putovanje u ustima gde vaši zubi i jezik žvaću hranu i mešaju sa pljuvačkom koja prva podstiče razgradnju hrane. Kada progutate, sažvakana hrana prelazi u dugačku cev koja se zove: probavni sistem. Ovde se hrana dalje meša, usitnjava i razlaže na svoje osnovne materije koji telo može da koristi - To se naziva varenje.
Sve dok jedete raznovrsnu hranu svaki dan i redovno pijete vodu tokom dana, biće vam dobro.
Ovaj članak je pod pokroviteljstvom kompanije Nestlé i programa „ZDRAVO RASTIMO“
Oni navike školaraca u Srbiji menjaju nabolje
Kroz edukativni program ZdravoRastimo, koji se već deceniju sprovodi u školama širom Srbije, do sada je prošlo više od 100.000 osnovaca koji su zahvaljujući angažovanju posvećenih nastavnika motivisani da se vrate na sportske terene i da se uključe u pripremu zdravih obroka. Samo u toku školske 2020/2021 godine, u našoj zemlji u projektu je učestvovalo 25.000 dece iz oko 100 osnovnih škola, a Srbija se u odnosu na druge zemlje u kojima se program sprovodi istakla po tome što je veoma zastupljeno međuvršnjačko obrazovanje, gde stariji učenici uče svoje mlađe drugare o važnosti pravilne ishrane i redovne fizičke aktivnosti.