Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaApsolutističke monarhije
Evropa kraljeva
Nakon Vestfalskog mira iz 1648. godine, vladari evropskih država počeli su da grade moćnu centralnu vlast.
Budući da su države većinom bile monarhije, i njihovi vladari su imali neograničenu, apsolutnu vlast. Svi stanovnici bili su podanici monarha, sa obavezom da bespogovorno izvršavaju svako njegovo naređenje.
Ovakva vrsta vlasti održavana je zahvaljujući prava kralja da vlada kao Božji izabranik, a potrajaće sve do XVIII veka.
Francuska
Fransuska je sa dvadeset miliona stanovnika, u XVII veku bila najnaseljenija i najrazvijenija država u Evropi. Apsolutistička monarhija ustanovljena je pod Anrijem IV (1589-1610), a učvršćena za vreme vladavine Luja XIII (1610-1643).
(Anri IV, 1553-1610)
Kraljevi su u službi imali ministre koji su obavljali državne poslove i nadzirali podanike. Prvi ministar pod Lujem XIII bio je kardinal Rišelje. Svako odupiranje naroda oštro je kažnjavano, jer se protivila pravilu državnog razloga. Državni razlog ustanovio je kardinal Rišelje i on je stavljao državu iznad svakog rugog interesa.
Apsolutistička monarhija u Francuskoj doživela je vrhunac za vreme Luja XIV (1643-1715). Luj XIV podigao je veličanstveni dvor u Versaju, gde se preselio iz Luvra u kome su raniji kraljevi živeli. Poznat kao Kralj Sunce, posvećivao je pažnju nauci i istraživanjima, a za njegovo vreme razvijen je i model merkantilizma. Merkantilizam je za osnovu ideju imao što veći izvoz robe, a što manji uvoz.
(Versaj)
Francuska je za vreme vladavine Kralja Sunca postala namoćnija evropska sila.
(Luj XIV, 1643-1715)
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumRusija
Rusija je ojačala nakon oslobođenja od tatarskog ropstva (1480). Njene teritorije proširio je Ivan Grozni (1533-1584) koji se proglasio carem.
(Ivan Grozni, 1530-1584)
Bliže poslovne veze sa Zapadnom Evropom uspostavljene su za vreme vladavine dinastije Romanov. Petar I pomogao je usvajanje evropskih pravila državne organizacije, koja je vremenom postala apsolutistička monarhija.
Ovo je bilo propraćeno velikim otporima plemstva i sveštenstva.
Petar I stvorio je modernu vojsku i proširio državu na istok i zapad, a uveo je i francuski jezik u plemstvo i otmene krugove.
Car, poznatiji kao Petar Veliki, osnovao je i novu prestonicu - Sankt Peterburg.
(Petar Veliki, 1672-1725)
Prosvećeni apsolutizam
Još jedan od upečatljivijih apsolutističkih monarha u ovo vreme bio je i pruski kralj Fridrih II Veliki (1740-1786). On je u Pruskoj uspostavio "prosvećeni apsolutizam" u kome je prosvećeni vladar nametao brojne reforme u društvu. Svojim reformama vojske, sudstva i administracije, Fridrih II je stvorio snažnu prusku državu, a ratovima je priširio njenu teritoriju.
(Fridrih II Veliki, 1740—1786)
Po ugledu na Versaj, Fridrih II je podigao dvorac Sansusi u blizini Potsdama, gde se družio sa filozofima.
Neki od vladara koji su prihvatili ovaj oblik monarhije bili su ruska carica Katarina II, i carica Marija Terezija sa svojim naslednikom Josifom II u Habzburškoj carevini. Reforme u monarhijama dovele su do širenja prosvećenosti u sve slojeve društva.
(Marija Terezija, 1717-1780)
Engleska
Vladari u Engleskoj nikada nisu uspeli da uspostave apsolutističku vladavinu, budući da su bili ograničeni vlašću Parlamenta. Kralj Čarls I (1625-1649) pokušao je da smanji nadležnosti Parlamenta, što je dovelo do građanskog rata (1642-1649).
Kralj Čarls I (1625-1649)
Čarls I poražen je u ratu od srane zaštitnika prava Parlamenta koje je predvodio Oliver Kromvel.
Kralj je javno pogubljen 1649 godine, a njegov neuspeh doveo je do značajnog slabljenja kraljevske moći.
Apsolutističke monarhije
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!