Ko vodi računa o svom zdravlju, sigurno uživa u fenomenalnom koktelu, bogatom korisnim hranjivim materijama poput vitamina, minerala, proteina i vlakana, zvanom – smuti (smoothie).
Kako je i kada nastao?
Stotinama godina mediteranske i istočne kulture služile su voćne napitke (kao voćni pire) koji podsećaju na današnji smuti. Ključnu ulogu u za nastanak smutija kakav danas volimo bio je pronalazak blendera i frižidera početkom XX veka. Vrhunac popularnosti dostiže šezdesetih godina prošlog veka, kada vegetarijanstvo postaje novi način ishrane. Ime smuti potiče od engleske reči smooth (homogen, gladak).
Sedamdesetih godina XX veka, tinejdžer po imenu Steven Kuhnau, zbog preosetljivosti na laktozu nije mogao da uživa u mlečnom napitku (poput današnjeg milkšejka) koji su njegovi vršnjaci obožavali. Zato je pokušao da smisli nešto slično. Ubacio je smrzuto voće, led i voćni sok u blender i tako postao upamćen u istoriji smutija. Otkrio je da ovaj voćni koktel ne samo da ima dobar ukus, već mu pomaže i u kontroli alergija i uopšte, pozitivno utiče na zdravlje. Kasnije je otvorio prodavnicu zdrave hrane “Smoothie King”.
Vremenom smuti je postao sve popularniji. Stalno se eksperimentisalo sa sastojcima, a počelo je da se koristi i povrće. Kasnije su uključeni mleko i jogurt ili biljni napici.
Da li je smuti piće - kao sok?
Važno je reći da se smuti dobija iz celog voća ili povrća i sadrži vlakna, za razliku od soka koji je samo tečnost iz plodova. Smuti se zato duže vari i stvara duži osećaj sitosti. Dakle, više je od pića!
Da li je smuti obrok?
Naravno, kada pričamo o smutiju kao zameni za obrok, onda pričamo o bogatoj kombinaciji svih važnih namernica koje sadrže pravo bogatstvo nutrijenata. Osim dodavanja voća i povrća koje može biti sveže, smrznuto ili kuvano, možemo dodati i zamrznuto, posebno zimi kada nemamo toliki izbor voća, naročito šumskog koje je bogato antioksidansima. Kada smuti menja obrok on treba da sadrži proteine, ugljene hidrate i masti. Ukoliko je osnova smutija mleko ili njegove zamene, odličan je izvor kalcijuma. Stoga mu možete dodati jogurt ili druge fermentisane mlečne proizvode, žitarice za veću sitost i recimo malo meda.
Dakle, odgovor na pitanje je: smuti može da zameni obrok, ali samo ponekad! Jer čovek mora da žvaće hranu kako bi se ona najbolje svarila.
Dokazali smo da je više od pića i da ponekad može da zameni obrok, pa možemo reći kako je smuti hrana koja se služi u čaši!
Sigurni smo da ste poželeli tokom čitanja ovog teksta da popijete smuti. Dobra vest je da je potrebno malo sastojaka i manje od pet minuta vremena. Odličan je spoj jabuke i spanaća, ili kruške i spanaća, savršeno se slažu banana i kelj. Naravno svuda možete staviti limun, limetu, nanu, đumbir, šargarepu, cveklu, nećete pogrešiti. Pustite mašti na volju, napravite od sastojaka koje imate i uživajte!
Ovaj članak je pod pokroviteljstvom kompanije Nestlé i programa „ZDRAVO RASTIMO“
Oni navike školaraca u Srbiji menjaju nabolje
Kroz edukativni program ZdravoRastimo, koji se već deceniju sprovodi u školama širom Srbije, do sada je prošlo više od 100.000 osnovaca koji su zahvaljujući angažovanju posvećenih nastavnika motivisani da se vrate na sportske terene i da se uključe u pripremu zdravih obroka. Samo u toku školske 2020/2021 godine, u našoj zemlji u projektu je učestvovalo 25.000 dece iz oko 100 osnovnih škola, a Srbija se u odnosu na druge zemlje u kojima se program sprovodi istakla po tome što je veoma zastupljeno međuvršnjačko obrazovanje, gde stariji učenici uče svoje mlađe drugare o važnosti pravilne ishrane i redovne fizičke aktivnosti.