Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaDruštveni, ekonomski, politički i kulturni razvoj
Društvo nove Jugoslavije
Industrijalizacija zemlje dovela je do toga da je poljoprivredno stavnovništvo od 75% ukupnog stanovništva, koliko ih je bilo 1947. godine, 1971. sveden na 38%.
(Hej Sloveni - himna SFRJ)
Udeo gradskog stanovništva, zbog selidbe iz sela u gradove, porastao je na 45% do 1977.
U periodu od 1953. do 1976. izgrađeni su veliki objekti kao što su brane i nasipi za hidroelektrane, pruge, mostovi, kanal Dunav-Tisa-Dunav... Plan je bio da Srbija postane visokorazvijena industrijska zemlja.
U ovom periodu izgrađeni su i pruga Beograd - Bar, energetski sistem Đerdap, topionice u Trepči i Boru, petrohemijski sistem u Pančevu...
(Gradnja sistema Đerdap)
Jugoslavija je, sa deficitom do 1977. godine, izvozila svoje proizvode u SSSR, Italiju, SR Nemačkku i Veliku Britaniju. Uvozila je najviše iz SR Nemačke, SSSR i Italije.
U Srbiji je, posle drugog svetskog rata, za razliku od ostalih republika, bilo više doseljenih nego onih koji su iz nje odlazili.
(Novčanica 1000 dinara)
Beograd se razvijao nekontrolisano, a zaposleni u njemu 1984. godine činili su 25% svih zaposlenih u Srbiji i 9,4% svih zaposlenih u Jugoslaviji.
(Izgradnja Novog Beograda)
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumPorast standarda
Zapadne zemlje pospešile su nagli rast standarda u Jugoslaviji. Nepovratna pomoć od SAD trošena je na upravo na porast standarda stanovništva, koje je kupovalo u susednim zemljama, posebno u Italiji i Austrji.
(Nakon kupovine u Italiji)
Privredni napredak trebalo je da pospeši i razvoj obrazovanja, kulture, zdravstva i nauke. Osmogodišnje obrazovanje je postalo obavezno.
Usmereno obrazovanje uspostavljeno je osamdesetih godina kao velika reforma školstva. Njime su ukinute gimnazije, a vraćene srednje škole. Veronauka je izbačena iz škola.
Masovna kultura
Masovna kultura u Jugoslaviji bila je pod uticajem sovjetske kulture sve do 1948. godine. Nakon sukoba sa Informbiroom zapadni uticaji započinju svoju dominaciju na filmu, u muzici, modi i svakodnevnom životu.
Prvi domaći film "Slavica" snimljen je 1947. godine.
(Insert iz filma "Slavica" reditelja Vjekoslava Afrića)
Porast životnog standarda od pedestih godina dovodi do praćenja mode, organizovanja sajmova nameštaja i automobila itd.
Popularni su bili kišni mantili, a zatim i farmerke.
Ustavne promene - Jugoslavija kao konfederacija
Problemi u Hrvatskoj i Srbiji nisu nestali raznim intervencijama, već je osamostaljivanje pokrajina i republika i dalje traženo. Jugoslovija je još uvek bila federacija, ali sa nizom konfederalnih elemenata. Na okupu ju je držala Titova harizma i autoritet, kao i JNA, više nego ustavni mehanizmi.
(Josip Brot Tito sa suprugom Jovankom Broz)
Novi ustav donet je 1974. a ubrzo su doneti i Ustav Srbije i ustavi Vojvodine i Kosova. Ustavnim promenama omogućeno je dalje jeačanje samostalnosti republika i pokrajina, a slabljenje zlajedništva i potkopavanja FNRJ kao zajedničke države.
Slušana je strana, ali i domaća pop i rok mzika.
Do kraja sedamdesetih na sceni su već bili Bijelo dugme, Riblja čorba, Smak, Leb i sol, Parni valjak....
(Članovi bendova Bijelo Dugme i Bajaga i Instruktori na turneji u Moskvi)
Jugoslovenski film osamdesetih beleži međunarodni uspeh.
Filmovi "Sećaš li se Doli Bel" i "Otac na službenom putu" Emira Kusturice dobijaju nagradu Zlatni lav na festivalu u Venciji 1981. i Zlatnu palmu na festivalu u Kanu 1985. godine.
(Insert iz filma "Otac na službenom putu")
Političke prilike 60-ih i 70-ih godina 20. veka
Proleće 1968. obeležile su studentske demonstracije u Beogradu i drugim gradovima. Studenti su tražili prestanak bogaćenja i privilegija. Tito je podržao ove zahteve.
(Sukobi studenata i milicije)
Na Kosovu i Metohiji i nekim gradovima Makedonije došlo je do demonstracija Albanaca. Albanci su tražili da Kosovo postane republika, nov ustav, otcepljenje i ujedinjenje područja na kojima žive Albanci. Ustavne promene donele su jačanje položaja republika i pokrajina.
Hrvatski nacionalizam pojavio se u Hrvatskoj 1971. godine.
(Demonstracije u Hrvatskoj - "Hrvatsko proleće")
MASPOK je isticao da je Hrvatska ugrožena u FNRJ i zahtevao samostalnost. Tito je na ovo oštro intervenisao, te se stanje smirilo u jesen 1971. godine.
Kada je 1980. godine umro Josip Brzo Tito dogodio se i veliki prelom u razvitku jugoslovenske zajednice.
Vest o njegovoj smrti izazvala je opštu žalost. Njegova sahrana okupila je skoro sve značajne političare u svetu.
(Sahrani Josipa Broza Tita)
Nakon što je Tito umro, zemlju je vodilo kolektivno telo - Predsedništvo. Ono nije imalo Titov autoritet, pa se samim time ubrzo raspalo ono što je on stvorio - Federativna Narodna Republika Jugoslavija.
Društveni, ekonomski, politički i kulturni razvoj
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!