Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaEvropske integracije - od ideje do realizacije
Kraj hladnog rata i slom komunizma u Jugoslaviji
Zemlje istočne Evrope sledile su sovjetski model upravljanja i spoljne politike.
Polovinom pedesetih, Nikita Hruščov, generalni sekretar KP SSSR, kritikuje Staljinove metode. Male zemlje prekidaju sa staljinizmom, a u nekim zemljama slabi veza sa SSSR-om.
(Nikita Hruščov, 1894-1971)
Nemiri su nakon ovoga zavladali u Istočnoj Nemačkoj, Mađarskoj, Čehoslovačkoj... Karakterisali su ih štrajkovi, pobune, rušenje vlasti...
(Mađarska revolucija)
Perestrojka i rušenje Berlinskog zida
Na čelo KP SSSR 1985. godine dolazi Mihail Sergejevič Gorbačov. On ubrzo priznaje da je zemlja u velikoj ekonomskoj krizi i zahteva radikalne reforme. Njegov program obnove društva naziva se perestrojka.
(Mihail Sergejevič Gorbačov)
Nakon brojnih demonstracija i građanskih ratova na teritoriji SSSR, u decembru 1991. godine Rusija, Belorusija i ukrajina proglašavaju nezavisnost čime je obeleženo rušenje komunizma kao i raspad SSSR.
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumSistem "socijalističkih lagera" počeo je da se urušava najpre u Poljskoj.
Nemačko pitanje bilo je jedno od najvažijih u Hladnom ratu, a Berlin je bio centar napetosti. Glavni grad Nemačke podeljen je u avgustu 1961. godine kada su jedinice istočnonemačke armije zatvorile sve prilaze iz jednog u drugi deo grada. Narednih dana podignut je i zid duž sovjetskog sektora. Berlinski zid i danas predstavlja simbol podeljenog sveta.
(Berlinski zid)
Demonstracije protiv istočnonemačkog režima počinju u oktobru 1989. godine. Ubrzo je odlučeno da se berlinski zid otvori na nekoliko mesta, a predsednik Erik Honeker i svi članovi Politbiroa Komunističke partije podnose ostavke.
(Rušenje zida)
Prvi slobodni izbori u istočnoj Nemačkoj održani su u martu 1990. a Nemačka je ujedinjena u oktobru iste godine. U decembru su po prvi put nakon Drugog svetskog rata održani izbori na celoj teritoriji Nemačke.
Prevrat u Bugarskoj izveden je 10. novembra 1989. godine, a u Rumuniji je, takođe nakon ustanka, KP ukinuta iste godine.
Sovjetski savez se raspao, a Ruska federacija formirana je 8. juna 1990. godine.
(Ruska federacija)
Zalivski rat započeo je nakon napada Iraka na Kuvajt. U operaciji Pustinjska oluja u januaru 1991, SAD i zapadne zemlje intenzivno su bombardovale iračke snage koje su se povukle iz Kuvajta.
(SAD vojnici u operaciji Pustinjska oluja)
Evropske integracije
Robert Šuman, francuski ministar spoljnih poslova, izneo je plan o ujedinjenju francuske i nemačke industrije uglja i čelika pod zajedničkom upravom, kojoj se mogu pridružiti i druge članice.
(Robert Šuman, 1886-1963)
Tako je osnovana Evropska organizacija za ugalj i čelik u aprilu 1951. godine. Organizacija je obuhvatala Francusku, Nemačku, Italiju i tri zemlje Beneluksa.
Oranizacija je sa radom počela u julu 1952. i ovaj datum se uzima kao početak evropskih integracijia.
Evropska zajednica osnovana je 1. jula 1967. godine nakon spajanja Evropske ekonomske zajednice, Evropske zajednice za ugalj i čelik i Euratoma. Njeno jedinstveno tržište počelo je da postoji od 1. januara 1993. godine. Nova jedinstvena valuta predviđena je sporazumom iz Mastrihta.
Evropska zajednica uskoro menja naziv u Evropsku uniju.
(Zemlje Evropske unije)
Evro kao jedinstvena valuta uveden je 1. januara 1999.
EU danas broji 27 država članica.
Modernizacija i kulturni preobražaji
Pedesete i šezdesete godie prošlog veka obeležio je veliki tehnološki napredak.
1951. počinje masovna proizvodnja prvog računara UNIVAC 1. U Japanu je izmiljen prvi džepni tranzistorski radio. Prva video kamera konstruisana je u SAD 1956.
(UNIVAC 1, prvi računar)
Voz između Tokija i Osake polovinom šezdesetih godina 20. veka dostiže brzinu od 200 km na sat. Sovjeti u oktobru 1964. lansiraju u svemir prvu višečlanu posadu od tri člana.
Holivud pravi veliki broj filmova. Volt Dizni otvara Diznilend 1955. godine.
Rokenrol izbija na veliku scenu u šestoj deceniji dvadesetog veka. Bitlsi su obeležili ovu eru.
(The Beatles - Bitlsi)
Evropske integracije - od ideje do realizacije
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!