Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaBiljni i životinjski svet Australije i Okeanije
Pošto je od raspada Gondovane Australija bila izolovana, to je uticalo na stvaranje specifičnog biljnog i životinjskog sveta.
Oko 85% biljnih vrsta i isto toliko vrsta sisara živi samo u Australiji, za ptice je to oko 50%vrsta a za ribe čak 90%. Na Novom Zelandu taj broj je oko 80% biljnih i životinjskih vrsta specifičnih samo za Novi Zeland
Veliki deo teritorije Australije je pod pustinjama i polupustinjama. Zavisno od godišnjeg doba i količine padavina iz godine u godinu se menja izgled suvih predela. Jedna četvrtina površine Australije je prava pustinja a još oko 15% teritorije čine polupustinje tj teritorije koje su pustinje samo u sušnom periodu.
Medju pticama posebno mesto zauzima desetina vrsta papagaja ali i emu, prtica trkačica slična noju. Neke od najotrovnijih zmija karakteristične su za ove predele. Mada, ima dosta i otrovnica i ostalih zmija.
Doseljeni Evropljani su vremenom doneli veliki broj životinjskih vrsta koje nisu postojale u ovim regijama. Tako sad apostoje i goveda, ovce koze, psi mačke, zečevi lisice isl. Zečevi kada su doneti nisu imali prirodnih neprijatelja pa su se previše razmnžili. Lisice su donete zato što je engleskim plemićika koji su se doselili u novu sredinu nedostajala njihova omiljena zabava lov na lisice.
U pustinjama se javljaju zeljaste biljke i žbunasta vegetacija- akacija.
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumPrema severu, jugu i istoku, kako se povećava količina padavina pojavljuje se travnata vegetacija stepa, a potom i gusta žbunasta vegetacija akacija i eukaliptusa.
Uz rečne tokove su pojasi drveća pre svega kazuarina.
Fauna
Posebnu odliku faune australije predstavljaju torbari.Torbari spadaju u klasu primitivnih sisara i ovde su se nesmetano razvijali zbog izolovanosti Australije – nisu ih potisnuli savremeniji sisari.
Veliki broj vrsta i životnih oblika torbara naseljava sva staništa koja i inače naseljavaju sisari na drugim kontinentima.
Simbol Australije su kenguri i koale.
Od svih vrsta kengura najrasprostranjeniji su crveni kengur i njegov manji rodjak valabi.
Koale su mali torbarski medvedi koji nastanjuju eukaliptusove šume istočne Australije. Od ostalih vrsta torbara rasprostranjeni su vombati, numbati, torbarske krtice i bandikuti.
Eukaliptus raste duž južni obala koje su pod uticajem sredozemne klime.
On raste i duž jugoistočnih i istočnih obala Australije kao i na planama koje se uz njih pružaju i na Tasmaniji i to u obliku gustih šuma sačinjenih or različitih vrsta eukaliptusa, od žbunja do drveća visokog i do 100m
Na krajnjem severu i severoistoku Australije zastupljene su prave vlažne tropske šume koje prema unutrašnjosti postepeno prelaze u savane.
Vlažne tropske šume odlikuju i ostrva Okeanije gde sa porastom nadmorske visine prelaze u savane.
Pored kišnih prašuma Južne Amerike, Australija i Okeanija - pogotovo Okeanija imaju dosta prašuma
Iako su blizu Australije, ostrva Novog Zelanda su nastala kasnije i tamo nema akacije i eukaliptusa. Oko 80% biljaka sa Novog Zelanda se mogu naći samo tamo.
Guste šume su sačinjene od sutrposkih borova (cveni i beli bor), arakurija i drugih zimzelenih vrsta i sa paparatima i puzavicama – lijanama.
Sa porastom nadmorske visine zimzelene šume se smenjuju sa šumamam bukve a potom sledi visokoplaninska žbunasta i travna vegetacija.
Na Tasmaniji je nastanjen tasmanijski đavo a izumrla vrsta specifična za ovu regiju je tasmanijski vuk koji nije vidjen od 1938.
Tasmanijski Đavo
Tasmanijski Vuk
U Australiji i na Novom Zelandu živi oko 45 vrsta kengura. Svi kenguri imaju dobro razvijene zadnje noge kojima se odražavaju pri skakanju. Ećina kengura ne hoda, pravljenje manjih koraka pri laganom kretanju je izvodivo i u tome učestvuju sve 4 noge i rep kao oslonac.
Veliki kenguri u jednom skoku mogu da savladaju i do 10m. Većina kengura se hrani travom i lišćem, neke vrste pacolikih kengura dopunjuju biljnu ishranu insektima.
Postoji i kengur penjač koji je u stanju da se dobro i vešto penje po visokom i gustom drveću.
Koale su potpuno prilagodjene životu na drveću, ppri kretanju im pomaže poseban raspored prstiju, dva prsta su odvojena u poziciji palca i time imaju bolju mogućnost hvatanja za grane. Hrane se lišćem i izdancima eukaliptusa koji su bogati vodom tako da ne moraju da silaze sa drveća da bi se pojili. Ime su dobili od Aboridzanskog gde koala znači onaj koji ne pije vodu. Noćne su životinje a spavaju i do 18 sati dnevno.
U rekama Australije živi posebna vrsta sisara –kljunari. Oni imaju specifičnu gradju, telo im je prekriveno krznom, duguljasto i prilagodjeno plivanju, na prednjim nogama imaju plovne kožice a na glavi široki pljosnat kljun sličan pačjem koji je savitljiv i osetljiv. Mladi se legu iz jaja a hrane majčinim mlekom. Spadaju u jedne od retkih otrovnih sisara- kod mužjaka na zglobu zadnjih nogu postoji trn ili rog koji je povezan sa otrovnom žlezdom.
Za čoveka otrov nije smrtonosan samo bolan.
Na Novom Zelandu postoji samo jedna vrsta sisara – slepi miševi. Takodje nema ni zmija. Faunu odlikuju brojne vrste ptica, pogotovo onih koje žive na tlu. Medju njima se izdvaja kivi.
Od izumrlih vrsta sa Novog Zelanda možemo izdvojiti najveću pticu na svetu - mou
Pošto na Novom Zelandu nije bilo pre doseljenja Maura i Evropljana prirodnih neprijatelja za ptice mnoge su evoluirale i razvile se tako da budu neletači. Sa dolaskom ljudi, koji su doneli i predatore, neke ptice su postale izumrle. Jedna od ptica koje su evoluirale u neletače je i kakapo. Ptica iz roda papagaja koja liči pomalo na sovu i koja ne leti. Trenutno spada u ugrožene vrste.
Biljni i životinjski svet Australije i Okeanije
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!