Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Lekcije Matematika 5. razred
1. Prirodni brojevi
2. Skupovi
5. Razlomci
- Pojam razlomaka. Razlomak na brojevnoj polupravoj
- Proširivanje i skraćivanje razlomaka. Jednaki razlomci
- Upoređivanje razlomaka
- Decimalni razlomci. Decimalni zapis
- Decimalni zapis razlomaka. Zaokrugljivanje brojeva
- Upoređivanje decimalnih brojeva
- Prevođenje decimalnog broja u oblik razlomka
- Sabiranje i oduzimanje razlomaka
- Sabiranje i oduzimanje decimalnih brojeva
- Jednačine
- Nejednačine
- Množenje razlomaka oblika a / b
- Deljenje razlomaka oblika a/b
- Množenje decimalnih brojeva
- Deljenje decimalnih brojeva
6. Osna simetrija
7. Primene razlomaka
Geometrija
Deljivost brojeva
Razlomci
5. razred | Matematika
Lekcije i zadaci iz matematike za 5. razred osnovne škole
Šta ćete učiti u petom razredu matematike?
Prirodni brojevi i deljivost:
- Učenici će naučiti šta su prirodni brojevi i kako ih koristiti u matematičkim operacijama.
- Naučiće šta znači da je jedan broj deljiv sa drugim brojem i kako da odrede deljivost brojeva.
- Učenici će naučiti kako da rade sa prostim i složenim brojevima.
Prirodni brojevi su brojevi koji se koriste za brojanje, a obično se označavaju simbolima 1, 2, 3, 4, 5, 6, itd. Učenici će naučiti kako da koriste prirodne brojeve u matematičkim operacijama, kao što su sabiranje, oduzimanje, množenje i deljenje. Deljivost je važan koncept u matematici i učenici će naučiti kako da odrede deljivost brojeva. Na primer, broj 12 je deljiv sa brojevima 1, 2, 3, 4, 6 i 12. Učenici će naučiti kako da razlikuju prosti brojevi (brojevi koji su deljivi samo sa 1 i samim sobom) od složenih brojeva (brojevi koji imaju više faktora). Na primer, 7 je prost broj, dok je 12 složen broj jer se može podeliti sa brojevima 2, 3, 4 i 6.
Osnovni pojmovi geometrije:
- Učenici će naučiti osnovne pojmove geometrije, kao što su tačka, prava i ravni.
- Naučiće šta znači ugao i kako se meri ugao.
- Naučiće kako da koriste geometrijska sredstva, poput lenjira i šestar.
Osnovni pojmovi geometrije su tačka, prava i ravni. Učenici će naučiti šta ovi pojmovi znače i kako ih koristiti u matematičkim problemima. Tačka je mesto u prostoru bez dimenzije. Prava je ravan koja se prostire u beskonačnost i sadrži sve tačke koje se nalaze na njoj. Ravni je geometrijski oblik koji ima dve dimenzije - dužinu i širinu. Učenici će takođe naučiti kako da koriste geomeetrijska sredstva, poput lenjira i šestara, kako bi nacrtali geometrijske oblike.
Ugao:
- Učenici će naučiti šta znači ugao i kako se meri ugao.
- Naučiće razliku između oštrih, tupih i pravih uglova.
- Naučiće da prav ugao ima 90 stepeni.
Učenici će naučiti šta znači ugao i kako se meri ugao. Ugao se definiše kao oblast između dve prave linije koje se seku. Ugao se meri u stepenima, a učenici će naučiti kako da koriste transportni poluprečnik i transportni trougao kako bi odredili meru ugla. Učenici će takođe naučiti razliku između oštrih, tupih i pravih uglova. Oštar ugao je manji od 90 stepeni, tup ugao je veći od 90 stepeni, a pravi ugao je tačno 90 stepeni.
Razlomci:
- Učenici će naučiti šta su razlomci i kako se koriste u matematičkim operacijama.
- Naučiće da se razlomci mogu sabirati, oduzimati, množiti i deliti.
- Učenici će naučiti kako da svedu razlomke na zajednički imenilac.
Učenici će naučiti šta su razlomci i kako se koriste u matematičkim operacijama. Razlomak je broj koji se sastoji od brojnika i imenioca. Na primer, 1/2 je razlomak koji označava da je broj polovina od celog. Učenici će naučiti kako da sabiraju, oduzimaju, množe i dele razlomke, kao i kako da pojednostave razlomke. Takođe će se naučiti kako da pretvore razlomke u decimalne brojeve i obrnuto.
Osna simetrija:
- Učenici će naučiti šta znači osna simetrija i kako se primenjuje u geometriji.
- Naučiće kako da pronađu osu simetrije datog lika.
- Učenici će naučiti kako da koriste osnu simetriju da bi nacrtali simetričan lik.
Osna simetrija je transformacija koja se koristi za stvaranje simetrije figure. Učenici će naučiti šta znači osna simetrija i kako da koriste osnu simetriju da bi stvorili simetrične figure. Osna simetrija se definiše kao rotacija figura oko osi simetrije, tako da se originalna figura preklapa sa njene simetričnom slikom. Učenici će naučiti kako da pronađu osu simetrije za različite geometrijske oblike, poput kvadrata, trougla i kruga.
Učenici će, izučavajući ove pet tema u petom razredu, razvijati važne matematičke veštine kao što su logičko razmišljanje, problem rešavanje i kritičko razmišljanje. Takođe će naučiti kako da primene matematiku u svakodnevnom životu i kako da koriste matematičke koncepte za rešavanje različitih problema. Ove veštine će im biti korisne ne samo u matematici, već i u drugim predmetima i u kasnijim fazama života.
U petom razredu, učenici će se upoznati sa pet ključnih tema iz matematike: prirodnim brojevima i deljivošću, osnovnim pojmovima geometrije, uglom, razlomcima i osnom simetrijom. Kroz ove teme, učenici će razviti važne matematičke veštine, poput logičkog razmišljanja, problem rešavanja i kritičkog razmišljanja. Na primer, učenici će naučiti kako da prepoznaju i primene različite deljivostne testove za prirodne brojeve, kao i kako da identifikuju osnovne geometrijske oblike i pronađu njihove karakteristike. Takođe će naučiti kako da rade sa razlomcima, uključujući sabiranje, oduzimanje, množenje i deljenje, kao i kako da pojednostave razlomke i pretvore ih u decimalne brojeve. Konačno, učenici će naučiti kako da koriste osnu simetriju da bi stvorili simetrične figure i pronašli osu simetrije za različite geometrijske oblike. Sve ove veštine će biti od koristi u svakodnevnom životu i kasnijim fazama obrazovanja i karijere.