Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Turnir je u toku
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Lekcije Istorija 6. razred
Uvod
Evropa i Sredozemlje u ranom srednjem veku
Srpske zemlje u ranom srednjem veku
Evropa i Sredozemlje u poznom srednjem veku
Srpaki narod i njegovi susedi u poznom srednjem veku
- Srbija u XII i početkom XIII veka - postanak srpske kraljevine
- Uspon Srpskog kraljevstva
- Stvaranje Srpskog carstva i Vizantija
- Kraj srpskog carstva i oblasni gospodari
- Uređenje i društvo u državi Nemanjića
- Srpska srednjovekovna kultura
- Bosna i Dubrovnik u poznom srednjem veku
- Dolazak Turaka Osmanlija na Balkansko poluostrvo
- Postanak i razvoj Bosanske države
Evropa, svet i srpske zemlje u ranom Novom veku
- Osnovne odlike novog veka i istorijski izvori
- Velika geografska otkrića
- Humanizam i renesansa
- Reformacija i protivreformacija
- Apsolutističke monarhije
- Vrhunac moći Osmanskog carstva
- Život Srba pod Osmanskom vlašću i Pećka patrijaršija
- Pećka patrijaršija
- Otpor osmanskoj vlasti
- Seobe Srba i život u Habzurškom carstvu
- Uspon Srba u Habzburškoj monarhiji
- Procvat gradova
SRPSKE ZEMLJE I NJIHOVO OKRUŽENJE U DOBA OSMANSKIH OSVAJANJA
6. razred | Istorija
Šta ćete učiti u šestom razredu istorije
U šestom razredu, učenici će učiti o istoriji srednjeg i novog veka, sa posebnim fokusom na Evropu i Balkan. Učenici će istraživati razne događaje i procese koji su oblikovali ovaj period istorije, uključujući stvaranje Evrope u ranoj srednjovekovnoj epohi, vrhunac Evrope u srednjem veku, Krstaške ratove, postanak Srpskog kraljevstva i njegov uspon, vrhunac Srpske države i stvaranje carstva, promene na Balkanu krajem srednjeg veka i odlike i nasleđe srednjovekovne kulture.
U ovom periodu, srpski vladari igrali su ključnu ulogu u razvoju srpske države i kulture. Među najznačajnijim srpskim vladarima su bili Stefan Nemanja, koji je stvorio prvu srpsku državu, Stefan Prvovenčani, koji je proširio srpsku teritoriju i razvio srpsku kulturu, i Stefan Dušan, koji je uspostavio srpsko carstvo i napisao Zakonik cara Dušana, jedan od najznačajnijih pravnih akata u srednjovekovnoj Evropi. Osim njih, učenici će učiti i o drugim srpskim vladarima kao što su Stefan Uroš I i Milutin, koji su doprineli usponu srpske države.
Učenici će takođe istraživati i druge događaje koji su oblikovali ovaj period istorije, kao što su Krstaški ratovi, koji su uticali na odnose između kršćana i muslimana u Evropi i na Bliskom Istoku, promene u Evropi u srednjem veku i na Balkanu krajem srednjeg veka, koji su doveli do političkih, društvenih i kulturnih promena na ovom području.
Na kraju, učenici će istražiti odlike i nasleđe srednjovekovne kulture, uključujući arhitekturu, umetnost i književnost. Srpski manastiri, kao što su Studenica, Sopoćani i Žiča, predstavljaju važan deo srpske srednjovekovne arhitekture, dok srpska srednjovekovna umetnost i književnost odražavaju srpsku kulturu i tradiciju.
Učenici u šestom razredu u okviru istorije srpskog naroda uče o postanku Srpskog kraljevstva i njegovom usponu, kao i o vrhuncu Srpske države i stvaranju carstva. Tokom ovih perioda, Srbija je imala mnogo značajnih kraljeva i vladara koji su uticali na istoriju srpskog naroda i Balkana.
Jedan od najznačajnijih srpskih kraljeva bio je Stefan Nemanja. On je bio osnivač dinastije Nemanjića i prvi srpski veliki župan koji se odmetnuo od Vizantije i uspostavio samostalnu srpsku državu. Stefan Nemanja je vladao od 1166. do 1196. godine i za vreme njegove vladavine Srbija je proširila svoju teritoriju, a srpska država je postala jača i stabilnija.
Njegov najstariji sin, Stefan Prvovenčani, bio je drugi kralj Srbije i vladao je od 1196. do 1228. godine. On je proširio teritoriju Srbije i uspostavio snažne odnose sa Vizantijom i Rimskom crkvom. Pod njegovom vladavinom, srpska crkva je postala samostalna od Vizantije.
Njegov sin, Radoslav, bio je kralj od 1228. do 1233. godine i poznat je po tome što je dao veliki značaj kulturi i umetnosti, kao i po tome što je pomogao srpskim manastirima u Carigradu.
Njegov brat, Vladislav, bio je kralj od 1233. do 1243. godine i značajno je proširio teritoriju Srbije i uspostavio odnose sa papom u Rimu.
Njegov sin, Uroš I, bio je kralj od 1243. do 1276. godine i nastavio je da proširuje teritoriju Srbije, uspostavlja odnose sa susednim državama i unapređuje srpsku crkvu.
Njegov sin, Dragutin, vladao je od 1276. do 1282. godine i poznat je po tome što je pomogao u osnivanju manastira i kulturnih institucija u Srbiji.
Nakon Dragutina, vlast u Srbiji preuzeo je njegov brat, Milutin, koji je vladao od 1282. do 1321. godine. Milutin je poznat po svojim vojnim podvizima i osvajanjima, kao i po izgradnji značajnih manastira u Srbiji, poput manastira Gračanice.
Nakon Milutina, vlast u Srbiji preuzeo je njegov sin, Stefan Dečanski, koji je vladao od 1321. do 1331. godine. Stefan Dečanski je poznat po izgradnji jednog od najlepših srpskih manastira, manastira Visoki Dečani, ali i po političkim sukobima i borbi za vlast sa svojim rođakom, knezom Nikolaom Aleksandrom.
Nakon Stefan Dečanskog, vlast u Srbiji preuzeo je njegov sin, Dušan Silni, koji je vladao od 1331. do 1355. godine. Dušan je uspostavio srpsko carstvo, proširio teritoriju Srbije, uspostavio kontakte sa drugim vladarima i državama, i utvrdio srpsku crkvu kao samostalnu od Vizantije. On je takođe poznat po Zakoniku cara Dušana, koji je bio jedan od najznačajnijih pravnih akata u srednjovekovnoj Evropi.
Nakon Dušana, vlast u Srbiji preuzeli su njegovi naslednici, koji su bili manje uspešni u održavanju jedinstva i stabilnosti srpske države. Uprkos tome, srpski kraljevi i vladari iz ovog perioda ostavili su veliki trag u srpskoj istoriji i kulturi, i imali su značajnu ulogu u razvoju srpske države i njene kulture.
Uz srpske kraljeve i vladare, važno je istaći da su i drugi faktori uticali na razvoj srpske države i kulture u srednjem veku, kao što su crkva, manastiri, umetnost, književnost i arhitektura. Svi ovi faktori su zajedno doprineli stvaranju bogate i raznovrsne kulture i nasleđa koje je ostalo u srpskom narodu do današnjih dana.