Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaOsnovni podaci i reljef Afrike
Površina 30.4miliona km2
Broj stanovnika 1.2 milijardi
Gustina naseljenosti: 28st/km2
Najviši vrh Kilimandžaro 5895m
Najniža tačka Depresija Katara -133m
Najduža reka Nil 6650km
Najveće jezero Viktorijino jezero 68.800 km2
Broj država
54 države, 2 zavisne teritorije i 5 ostrvskih grupa koje pripadaju drugm državama
Najveća država Sudan po površini 2.505.813km2 a Nigerija po broju stanovnika 133.000.000
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumAfrika je drugi kontinent i po površini i po broju stanovnika, ispred nje je samo Azija.
20% svetskog kopna je teritorija Afrike i tu živi 14% svetskog stanoništva.
Zbog velike suprotnosti u nadmorskoj visini Afriku delimo na visoku i nisku.
Afrika je kontinent Starog Sveta i dugo nije bila u potpunosti proučena. Ovaj kontinent je kolevka ljudskog roda. Širom istočne Afrike su pronađeni ostaci najstarijih hominida.
OSNOVNI GEOGRAFSKI PODACI
Ekvator deli teritoriju Afrike na skoro jednake polovine.
Grinički meridijan preseca Ekvator u Gvinejskom zalivu ispred obala Afrke.
Zbog ovih činjenica kažemo da je Afrika centralni kontinent u geografskoj mreži i u donosu na ostale kontinente.
Afrika je okružena velikim vodenim površinama.
Najmanje rastojanje između Afrike i drugih kontinenata čine Gibraltarski Moreuz prema Evropi i Suecki kanal prema Aziji.
Na zapadu Afrika je okružena Atlantskim okeanom a na jugoistoku Indijskim okeanom. Na severoistoku, granicu prema Aziji čine Suecki kanal, Crveno more, moreuz Bab-el Mandeb i Adenski zaliv.
RELJEF
Obale Afrike su slabo razuđene.
Na istoku je Somalijsko poluostrvo koje je jedino veće poluostrvo na kontinentu.
Na zapadu je Gvinejski zaliv jedini veliki zaliv a na severu su dva manja zaliva - Gabeski zaliv i zaliv Sidra. Obale su većinom ravne, delom su strme a delom niske sa plitkim morem. Afrika nema puno ostrva, jugoistočno se nalazi Madagaskar i severno od njega Komorska, Sejšelska ostrva a na severozapadu Madeira, Kanarska i Zelenortska ostrva. Uz samu obalu kontnenta, u Indijskom okeanu, su ostrva Pembo i Zanzibar.
Rt dobre nade nije oduvek nosio to ime.
Prvo ime mu je bilo Olujni rt kada ga je u proleće 1488 portugalski moreplovac Bartolomeo Dias otkrio i imenovao. Kasnije mu je ime promenjeno u Rt dobre nade jer je predstavljao otvaranje novog pomorskog puta ka istoku, i da bi Vaska de Gamu koji se spremao za tu plovidbu pratila sreća na putovanju.
Afrički kontinent je najstariji i najstablilniji deo svetskog kopna.
Izgrađen je od veoma starih stena i deo je nekadašnjeg južnog kontinenta Gondvane. Pomeranjem afričkog kopna prema severu, došlo je do stvaranja novih oblika reljefa. Suprotno od Azje najniže oblasti Afrike su u središtu kontinenta. Po prosečnoj nadmorskoj visini Afrika je drugi najviši kontinent. Ravnice su većim delom priobalne na istoku i severu a skoro ceo kontinent je iznad 300m nadmorske visine.
Vremenom je staro afričko kopno uravnjeno pa najveći deo kontinenta zauzimaju visoravni između kojih su prostrani baseni, ili ponegde vulkanske planine. Znatno je viši deo kontinenta u istočnoj i južnoj Africi - prosečno preko 1000m nadmorske visine.
Južno od zamišljene linije koja se pruža od Angole do crvenog mora - taj deo kontinenta nazivamo visoka Afrika dok preostali deo kontinenta nazivamo niska Afrika.
Veliki istočnoafrički rov je sistem dubokih raseda. Do njegovog stvaranja je došlo pomeranjem afričkog kopna prema severu.
Duž raseda je došlo do razdvajanja tektonskih ploča, vulkanske aktivnosti i stvaranja vulkanskih platoa i masiva. Rov se pruža od Crvenog mora preko Etiopske i Jezerske visoravni prema zapadu Mozambičke nizije
Stare Kapske i Drakenske planine na jugu kontinenta su izdignutije od ostalih.
Mlade venačne planine Atlas su najmlađe planine u Africi i nalaze sa na severozapadu kontinenta. Atlaske planine su nabrane i isto vreme kada i venačne planine južne Evrope. Po starosti i strukturi one ne bi trebalo da pripadaju Africi, ali kada je došlo do spuštanja basena Sredozemnog mora i stvaranja Gibraltarskog moreuza one su odvojene od zone nabiranja u Južnoj Evropi.
Zbog svega toga se one nazivaju još i najmlađim planinama Afrike .
Nisku Afriku čine visoravni ispresecane basenima i ponekom usamljenom planinom. Najveći deo ovog dela Afrike zauzima prostrana Saharska visoravan sa koje se izdižu vulkanske planine Ahagar, Tibesti i Air. Na severoistoku je visoravan ulegnuta i tu se nalazi najniža tačka afrike - Katarska depresija.
Na jugu niske Afrike je najveći basen Afrike - basen Konga, njega sa svih strana okružuju visoravni i niske planine a na istoku ga zatvara Jezerska visoravan koja pripada visokoj Africi
Visoku Afriku čine visoravni velikih nadmorskih visina ispresecane rovovima sa kojih se uzdižu brojne vulkanske planine.
Na severu ove regije je Etiopsko-somalijska visoravan sa koje se uzdižu planine više od 4600m nadmorske visine. Visoravan je podeljena tektonskim rovom čiji su severni delovi spušetni 116m ispod nivoa mora. Južni delovi rova su viši i ispunjeni su vodom jezera među kojima je najveće jezero Tana.
Jezerska visoravan je odvojena od Etiopsko -somalijske visoravni poprečnim rovom u kome je jezero Turkana.
Sa ove visoravni se izdižu najviše planine Afrike - Kilimandžaro 5895m, Kenija 5200 i Ruvenzori 5120m. Od ove tri planine samo Ruvenzori nije vulkanskog porekla.
Delovi rova koji presecaju ovu visoravan su ispunjeni jezerima - zato je ova visoravan i dobila ime Jezerska visoravan.
Južnoafrička Visoravan je odvojena od Jezerske rekom Zambezi. Ova visoravan je visine 900-1000m nadmorske visine i niža je od ostalih u Visokoj Africi.
U središtu visoravni je Kalahari kotlina u kojoj se nalazi istoimena pustinja.
Prema istoku se visoravan spušta u Mozambičku niziju. Na jugu i jugoistoku, visoravan zatvaraju stare Kapske i Drakenske planine koje se strmim odsecima spuštaju prema Indijskom okeanu.
Osnovni podaci i reljef Afrike
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!