Uvod Reč „protein“ vodi poreklo iz starogrčke reči „πρῶτος“ (prôtos), što znači „prvi“. Naziv je takav jer su osnovna gradivna komponenta živih bića, a imaju značajnu ulogu i u svim životnim procesima.Namirnice koje jedemo poreklom su biljnog i životinjskog porekla (ne treba zaboraviti ni gljive), pa zato obiluju proteinima.
Proteini su makromolekuli izgrađeni od ostataka velikog broja malih molekula amino-kiselina.Amino-kiseline sadrže ugljenik, vodonik, kiseonik i azot, a neke sadrže i sumpor.Imaju dve funkcionalne grupe:karboksilnu -COOHamino-grupu - NH2Amino-grupa se izvodi iz amonijaka.Smatra se jednovalentnim ostatkom amonijaka.
Lako! Bravo! Pogledaj odgovor u lekciji. Označi date tvrdnje kao tačne ili netačne. t n Proteini su mikromolekuli izgrađeni od ostataka malog broja velikih molekula amino-kiselina.Amino-grupa se izvodi iz amonijaka.Amino-kiseline sadrže ugljenik, vodonik, kiseonik i azot, a neke sadrže i sumpor. pokušaj ponovo Reši Bravo! Ups! Bravo! Osvojeno je ++ Bravo! Odgovor je tačan i osvojeno je 10 Prijavi se i sačuvaj svoje bodove. Prijavi se
Opštu formulu možemo izvesti tako što u karboksilnoj kiselini jedan vodonikov atom u alkil grupi zamenimo amino-grupom.Kada je amino-grupa povezana za drugi ugljenikov atom, onda se radi o -amino-kiselini, pošto je po staroj nomenklaturi taj ugljenikov atom označen kao (alfa).-amino-kiseline koje ulaze u sastav proteina nazivaju se proteinskim.
Razlaganjem proteina dobijeno je 20 amino-kiselina. Proteini se razlažu kiselom, baznom ili enzimskom hidrolizom.Ako u etanskoj kiselini zamenimo jedan atom vodonika, amino-grupom, dobićemo amino-etansku kiselinu.Za amino-kiseline uobičajena su trivijalna imena, tako da se ova amino-kiselina naziva glicin. Ona je najjednostavnija amino-kiselina.Amino-kiselina izvedena iz propanske kiseline je alanin.Ugljovodonični niz alfa-amino-kiselina može da sadrži i aromatične ostatke. Primer je fenilalanin.
Amino-kiseline su bele kristalne supstance.Dobro se rastvaraju u vodi jer sadrže dve polarne funkcionalne grupe. Ove dve grupe određuju i hemijska svojstva amino-kiselina.GlicinAlaninSerin
Lako! Bravo! Pogledaj odgovor u lekciji. Kakve su supstance amino-kiseline?Bele kristalne supstance i dobro se rastvaraju u vodi.Bele kristalne supstance i ne rastvaraju se u vodi.Žute amorfne supstance i dobro se rastvaraju u vodi. pokušaj ponovo Reši Bravo! Ups! Bravo! Osvojeno je ++ Bravo! Odgovor je tačan i osvojeno je 10 Prijavi se i sačuvaj svoje bodove. Prijavi se
Amino-kiseline se međusobno mogu povezivati tako da nastaje peptidna veza. Ova veza nastaje tako što u reakciji učestvuje karboksilna grupa jedne amino-kiseline i amino-grupa druge, a izdvaja se molekul vode.
U reakciji između dve amino-kiseline nastaje dipeptid. Pri tome nije svejedno kod koje će od te dve učestvovati karboksilna, a kod koje amino-grupa. Zato u reakciji između dve amino-kiseline mogu nastati dva različita dipeptida.
Više ostataka amino-kiselina gradi oligopeptid, a preko 100 ostataka gradi polipeptid. Proteini su polipeptidi sa velikim brojem ostataka amino-kiselina (od nekoliko stotina do nekoliko hiljada).
Lako! Bravo! Pogledaj odgovor u lekciji. U prazno polje prevuci odgovarajuću reč tako da tvrdnja bude tačna. Proteini su sa velikim brojem ostataka amino-kiselina.dipeptidi polipeptidi oligopeptidi pokušaj ponovo Reši Bravo! Ups! Bravo! Osvojeno je ++ Bravo! Odgovor je tačan i osvojeno je 10 Prijavi se i sačuvaj svoje bodove. Prijavi se