Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaDruštveno-ekonomske odlike Evrope
Stanovništvo - društvene odlike
Evropa je po površini na pretposlednjem mestu, ali po broju stanovnika je pri vrhu, odmah posle Azije i Afrike.
Evropa ima oko 740 miliona stanovnika i to je otprilike 11 odsto svetskog stanovništva.
Gustina naseljenosti nije svuda ista. Visoko razvijene industrijske oblasti imaju veću gustinu naseljenosti.
Najgušće naseljeni deo kontinenta je oblast od jugoistoka Engleske preko severa Francuske do Poljske. Sa druge strane, severni i istočni delovi Evrope imaju najmanju gustinu naseljenosti.
Monako-grad država je najnaseljenija država Evrope.
Zahvaljujući visokom standardu, dobrim uslovima života i naprednoj medicini, prosečni životni vek stanovnika Evrope je za muškarce 74 godine, a za žene 80 godina.
Evropa je veoma urbanizovan kontinent, preko 70 odsto evropskog stanovništva živi u gradovima. Polovinom 20. veka počela je migracija iz sela u gradove, a sada je ta migracija promenjena - sve više ljudi se seli iz gradskih centara ka periferiji grada, tako da veliki gradovi imaju oko sebe prstenove malih, mirnih naselja.
U Evropi živi oko 60 naroda i govori se isto toliko jezika. Najveći broj stanovnika pripada indoevropskoj porodici naroda, koju čine tri velike grupe i nekoliko manjih grupa i naroda:
- slovenski,
- germanski,
- romanski,
- keltski narodi,
- ugro-finski narodi
- Albanci i
- Grci.
Ovi narodi govore uglavnom jezicima indoevropske grupe. Delimo ih slično kao i narode na: slovenske, germanske, romanske i keltske jezičke grupe.
Narodi ugro-finske grupe govore jezicima koji pripadaju uralskoj jezičkoj grupi. U indoevropsku jezičku porodicu takođe spadaju i grčki i albanski jezik.
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani Premium
Slovensku grupu naroda delimo na:
- Južne,
- Zapadne i
- Istočne Slovene.
U Južne Slovene spadaju: Srbi, Hrvati, Bugari, Slovenci, Crnogorci i Makedonci.
Zapadne Slovene čine: Česi, Slovaci, Poljaci i Lužički Srbi.
U Istočne Slovene spadaju: Rusi, Belorusi i Ukrajinci.
U romansku grupu naroda spadaju: Italijani, Francuzi, Španci, Portugalci, Katalonci, Rumuni i Valonci.
U germansku grupu naroda spadaju: Nemci, Austrijanci, Holanđani, Flamanci, Engezi, Danci, Norvežani, Šveđani i Islanđani.
Potomci starih Kelta su: Irci, Škoti i Velšani, a u ugro-finsku grupu naroda spadaju Mađari i Finci.
Kada je u pitanju religija, u Evropi je hrišćanstvo najrasprostranjenije(katolicizam i pravoslavlje).
Islam se na evropskom tlu širi od 15. veka, najviše muslimana živi u evropskom delu Turske i u Albaniji.
Jevrejskih zajednica ima širom Evrope.
Katolicizam preovladava u zemljama zapadne Evrope, kao i u nekim zemljama južne i srednje Evrope. U zemljama severne Evrope i nekim zemljama srednje Evrope preovladava protestantizam. Pravoslavlje je najzastupljenije u zemljama istočne Evrope i delom u zemljama Balkanskog poluostrva.
Politička i društvena podela
Evropa ima 44 države, od kojih je deset formirano krajem 20. veka.
Državne granice se određuju sporazumno i ucrtavaju u karte. Deo površine Zemlje nad kojim država ima vlast nazivamo državnom teritorijom. Državi pripada i prostor ispod i iznad državne teritorije, a ako izlazi na more, pripada joj i ivični morski prostor.
Priobalni pojas širine 22.2 km koji pripada nekoj državi. naziva se teritorijalne vode.
Na političkoj karti Evrope, po veličini se posebno ističe Rusija, ona je, gledano u celosti, skoro tri puta veća od ostatka Evrope. Po položaju Rusija je evroazijska zemlja - deo zapadno od Urala pripada Evropi, dok istočno od Urala pripada Aziji.
Evropu delimo na pet velikih regija, koje određujemo na osnovu kulturno-istorijskih odlika, društvenih osobenosti, kao i na osnovu prirodnih odlika kakve su reljef i dr.
Tih pet regija su:
- Južna Evropa,
- Zapadna Evropa,
- Istočna Evropa,
- Srednja Evropa,
- Severna Evropa.
Kao granice ovih regija uzimamo granice država koje svojim većim delom pripadaju određenoj regiji.
Pored regija koje izdvajamo na ovaj način, neke regije određujemo po drugim odlikama: podunavska regija, alpske zemlje, pribaltičke zemlje i dr.
Ujedinjene nacije (UN), osnovane su sa ciljem da se očuva međunarodni mir i bezbednost i razviju međunarodni prijateljski odnosi i saradnja.
Evropska ekonomska zajednica nastaje 1957. god. između šest država koje su radi stvaranja jedinstvenog tržišta potpisale Rimski ugovor. Te zemlje bile su: Nemačka, Francuska, Italija, Holandija, Belgija i Luksemburg.
EEZ postaje Evropska zajednica deset godina kasnije, a od 1993. postaje Evropska unija - EU.
Pet evropskih država su članice Grupe 8 (G8), koja predstavlja grupu industrijski najrazvijenijih zemalja sveta. To su: Francuska, Nemačka, Italija, Rusija i Ujedinjeno Kraljevstvo (od evropskih zemalja) i SAD, Japan i Kanada. Pored ovih osam zemalja sastancima G8 prisustvuje i predstavnik EU.
Sve evropske zemlje su članice Ujedinjenih nacija, dok 27 država ima članstvo u Evropskoj uniji.
Jedan od osnovnih ciljeva EU je stvaranje zajedničkog tržišta (kao što je bio i cilj EEZ) - neometana carina, unutrašnja trgovina proizvodima u EU je veoma razvijena. Pored trgovine, zemlje EU vode zajedničku politiku u oblasti poljoprivrede.
Da bi olakšala ostvarenje osnovnih ciljeva, EU vodi posebnu politiku razvoja saobraćaja, sa ciljem da se unaprede mreže puteva i rastereti saobraćaj u glavnim industrijskim zonama. Propisi EU omgućavaju ljudima da bez pasoške kontrole prelaze granice država članica.
U Ujedinjenom Kraljevstvu je 2016. na referendumu doneta odluka da ta država istupi iz EU.
Društveno-ekonomske odlike Evrope
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!