Rezultat merenja ne može biti potpuno tačan.Razlozi su razni:-korišćenje metode merenja koja nije odgovarajuća, -koristi se instrument različite tačnosti,-prave se grube greške (kao na slici desno).
Da bi rezultat imao što veću tačnost, potrebno je meriti više puta, odgovarajućim instrumentima, vodeći računa o tome da se izbegnu grube greške.
Lako! Bravo! Pogledaj odgovor u lekciji. Šta je potrebno uraditi da bi rezultat imao što veću tačnost?Meriti više puta, odgovarajućim instrumentima, vodeći računa o tome da se izbegnu grube greške.Meriti samo jednom, bilo kojim instrumentom, gledati da se napravi što više grešaka.Meriti više puta, jednim instrumentom, gledati da se ne napravi ni jedna greška. pokušaj ponovo Reši Bravo! Ups! Bravo! ++ Bravo! Odgovor je tačan i osvojeno je 10 Prijavi se i sačuvaj svoje bodove. Prijavi se Bravo! ++ Bravo! Odgovor je tačan i osvojeno je 10 Prijavi se i sačuvaj svoje bodove. Prijavi se
Da bismo izrazili rezultat merenja treba da odredimo:- srednju vrednost merenja lsr;- apsolutnu grešku merenja Δl;- zapišemo rezultat merenja u obliku l = lsr Δl;- odredimo relativnu grešku merenja δl.
Lako! Bravo! Pogledaj odgovor u lekciji. Poveži oznaku sa njenim značenjem. 1 Δl 2 δl 3 lsrsrednja vrednost merenja relativna greška merenja apsolutna greška merenja pokušaj ponovo Reši Bravo! Ups! Bravo! ++ Bravo! Odgovor je tačan i osvojeno je 10 Prijavi se i sačuvaj svoje bodove. Prijavi se Bravo! ++ Bravo! Odgovor je tačan i osvojeno je 10 Prijavi se i sačuvaj svoje bodove. Prijavi se
Nakon izvršenih merenja prvo tražimo srednju vrednost.PrimerTri učenika su merila širinu školske klupe. Prvi je izmerio 70,1 cm, drugi je izmerio 69,9 cm a treći 70,5ncm. Kolika je srednja vrednost njihovog merenja?l1 = 70,1 cm l2 = 69,9 cml3 = 70,3 cmlsr = ?Srednju vrednost dobijamo kada saberemo sve rezultate merenja i taj zbir podelimo sa brojem merenja. S obzirom da je ovde bilo 3 merenja, koristimo formulu: lsr = lsr = 70,1 cmSrednja vrednost merenja je 70,1 cm.
Apsolutna greška je najveće odstupanje od srednje vrednosti. Tražimo odstupanja: l1 = | lsr - l1 | = | 70,1 cm - 70,1 cm | = 0 cm l2 = | lsr - l2 | = | 70,1 cm - 69,9 cm | = 0,2 cm l3 = | lsr - l3 | = | 70,1 cm - 70,3 cm | = - 0,2 cm Najveće odstupanje je 0,2 cm, pa je apsolutna greška jednaka toj vrednosti - l = 0,2 cmRezultat merenja je: l = 70,1 cm 0,2 cm
Relativna greška je količnik apsolutne greške i srednje vrednosti merene veličine.Merenja koja imaju relativnu grešku manju od 10%, to su merenja sa velikom tačnošću. Možemo je izraziti u procentima:
Lako! Bravo! Pogledaj odgovor u lekciji. Označi date tvrdnje kao tačne ili netačne. t n Srednju vrednost dobijamo kada saberemo sve rezultate merenja i taj zbir podelimo sa brojem merenja,Apsolutna greška je najmanje odstupanje od srednje vrednosti. Relativna greška je količnik apsolutne greške i srednje vrednosti merene veličine. pokušaj ponovo Reši Bravo! Ups! Bravo! ++ Bravo! Odgovor je tačan i osvojeno je 10 Prijavi se i sačuvaj svoje bodove. Prijavi se Bravo! ++ Bravo! Odgovor je tačan i osvojeno je 10 Prijavi se i sačuvaj svoje bodove. Prijavi se
Naučili smo Rezultat merenja ne može biti potpuno tačan.Razlozi su razni korišćenje metode merenja koja nije odgovarajuća, koristi se instrument različite tačnosti, prave se grube greške.Da bi rezultat imao što veću tačnost, potrebno je meriti više puta, odgovarajućim instrumentima, vodeći računa o tome da se izbegnu grube greške.Da bismo izrazili rezultat merenja treba da odredimo srednju vrednost merenja lsr, apsolutnu grešku merenja Δl, zapišemo rezultat merenja u obliku l = lsr Δl, i odredimo relativnu grešku merenja δlNakon izvršenih merenja prvo tražimo srednju vrednost. Srednju vrednost dobijamo kada saberemo sve rezultate merenja i taj zbir podelimo sa brojem merenja. Apsolutna greška je najveće odstupanje od srednje vrednosti. Relativna greška je količnik apsolutne greške i srednje vrednosti merene veličine (). Merenja koja imaju relativnu grešku manju od 10%, to su merenja sa velikom tačnošću. Relativnu grešku možemo izraziti u procentima.