Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Turnir je u toku
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaNovi Zeland
POVRŠINA 268.680 km2
STANOVNIŠTVO 4.200.000
GLAVNI GRAD Velington
SLŽBENI JEZIK engleski i maorski
VALUTA novozelandski dolar
Novi Zeland čine dva velika ostrva – Severno i Južno kao i ostrvo Stjuart i nekoliko manjih ostrva. Abel Tasman je dao ime po provinciji Zeland u Holandiji. Maorsko ime je Aotearoa što znači zemlja dugačkih belih oblaka.
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumSeverno i Južno ostrvo su odvojeni Kukovim prolazom. Najviši vrh je Planina Kuk
Oba ostrva su planinska i pripadaju vatrenom pojasu tako da na njima ima oko 50 aktivnih i ugašenih vulkana. Takodjesu česti i zemljotresi.
Belo ostrvo (Whakaari / White Island)
Bare sa ključalim blatom, gejziri, izvori vruće i mineralne vode su posledica vulkanske aktivnosti.
Vaiotapu (Waiotapu) na maorskom znači svete vode i predstavlja geotermalni region južno od Okaitana vulkana. Ova regija ima dosta gejzira, toplih izvora i oblasti sa ključalim blatom.
Topli izvori su posebno zanimljivi pošto zbog boje tla takva mesta izgledaju raznobojno.
Na Južnom ostrvu na kojem je dvadeset vrhova viših od 3000m, postoji dosta ledenika. A na jugu u podnožju Južnih Alpa i dosta fjordova Klima je okeanska i zime su blage a leta sveža. Ima dosta padavina tokom cele godine. Južno ostrvo ima hladniju klimu nego Severno.
Reke su kratkih tokova, bogatih vodom a kratkog pada zbog čega predstavljaju veliki hidroenergetski potencijal. Brojna jezera odlikuju hidrografiju oba ostrava.
Većinu današnjeg stanovništva Novog Zelanda čine evropski doseljenici posebno iz Velike Britanije.
Najveće manjinsko stanovništvo čine Maori, starosedeoci Novog Zelanda, kojih ima oko15%. Broj Maora je u porastu zahvaljujući adaptaciji i visokom prirodnom priraštaju.
Maori su 1976. dobili sva zakonska prava državljana Novog Zelanda pa i pravo da glasaju. Shodno tome je pored engleskog i maorski postao službeni jezik. Gustina naseljenosti je neravnomerno rasporedjena pa je Severno ostrvo naseljenije od Južnog a generalno je gustina naseljenosti veća nego u Australiji.
Osnova razvoja privrede je poljoprivreda – pogotovo stočarstvo. U odnosu na Australiju Novi Zeland ima prednost da nema suša jer su padavine rasporedjene tokom cele godine.
Po uzgoju ovaca i goveda, proizvodnji i izvozu vune, mesa, kože, mleka i mlečnih preradjevina Novi Zeland je medju vodećim zemljama sveta.
U odnosu na stočarstvo zemljoradnja nema toliki značaj.
Gaje se žitarice i povrće koje podmiruju domaće potrebe. Ponekad se desi da rod bude dobar i tada se viškovi izvoze.
Na Južnom ostrvu gaji se voće umerenog podneblja – ponajviše jabuka a na Severnom i argumi i vinova loza.
U privredi takodje veliki značaj ima i šumarstvo i ribolov.
Rudno bogatstvo je raznovrsno a nalazišta nekih ruda su bogata. Zlato koe je privuklo doseljenike je gotovo potpuno izgubilo na značaju. Tako da su ugalj, ruda gvoždja, urana, azbesta i drugih nemetala značajiniji od nalazišta zlata. Osim prehrambene, tekstilne i drvne industrije dobro su razvijene crna metalurgija, mašinska i hemijska industrija, brodogradnja, prerada ribe kao i elektrotehika i elektronika. U strukturi privrede važno mesto zauzimaju i trgovina, saobraćaj i turizam.
Iako većina stanovnika živi po gradovima ni jedan grad nije veći od 500.000 stanovnika. Najveći grad, luka i privredno središte je Okland na severu Severnog ostrva, Velington je prestonica i nalazi se na jugu Severnog ostrva. Najveći grad Južnog ostrva je Krajstčrč.
Velington
Krajstčrč
Novi Zeland
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!