Uvod Ako želimo da podesimo smer karte da se poklapa sa stranama sveta (npr. da je sever karte okrenut ka severu) uradićemo orijentaciju karte.Kartu najlakše možemo da orijentišemo pomoću kompasa.
Lako! Bravo! Pogledaj odgovor u lekciji. Pomoću čega najlakše možemo orijentisati kartu?Pomoću kompasaPomoću šestaraPomoću lenjira pokušaj ponovo Reši Bravo! Ups! Bravo! Osvojeno je ++ Bravo! Odgovor je tačan i osvojeno je 10 Prijavi se i sačuvaj svoje bodove. Prijavi se
Kako orijentisati kartu? Da bismo orijentisali kartu potrebno je postaviti kompas uz levu ili desnu ivicu karte tako da je paralelan sa linijama meridijana.Zatim okrećemo kartu tako da se magnetna igla na kompasu poklopi sa oznakom za sever (N).Kada je severni deo karte usklađen sa geografskim severom na kompasu kažemo da je karta orijentisana. Kada smo orijentisali kartu, nalazimo naš položaj i njega nazivamo stajna tačka.
Srednje! Bravo! Pogledaj odgovor u lekciji. U prazna polja prevuci tačne odgovore. Kada je deo karte usklađen sa geografskim na kompasu kažemo da je karta orijentisana. južni severni severom zapadom pokušaj ponovo Reši Bravo! Ups! Bravo! Osvojeno je ++ Bravo! Odgovor je tačan i osvojeno je 10 Prijavi se i sačuvaj svoje bodove. Prijavi se
Merenja na karti Na geografskoj karti možemo izvršiti merenja horizontalnih rastojanja (dužina), vertikalnih rastojanja (dubina) i površina. Horizontalna rastojanja najčešće se mere šestarom ili lenjirom. Na kartama krupnijeg razmera horizontalna rastojanja su preciznija.Da bismo izmerili vertikalno rastojanje između dve tačke moramo prvo utvrditi nadmorsku visinu za svaku od njih.
Naučili smo Kartu najlakše možemo da orijentišemo pomoću kompasa. Kada je severni deo karte usklađen sa geografskim severom na kompasu kažemo da je karta orijentisana. Na geografskoj karti možemo izvršiti merenja horizontalnih rastojanja (dužina), vertikalnih rastojanja (dubina) i površina.