Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Turnir je u toku
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaPokrštavanje Srba i drugih Južnih Slovena i njihova rana kultura
Počeci pokrštavanja
Južni Sloveni su hrišćanstvo primali iz zemalja u okruženju. Sa hrišćanstvom Slovenima je dolazila i strana kultura ali i ustanove, način upravljana i vlast koju su okolne države pokušavale da nametnu.
Iz ovog razloga je pokrštavanje nailazilo na otpor koji je prerastao i u oružane sukobe.
Preci današnjih Slovenaca hrišćanstvo su primili iz zapadnih zemalja i njihovih crkvenih sedišta.
Naslednici Boruta, poslednjeg samostalnog kneza Karantanije, kao taoci su u Bavarskoj primili hrišćanstvo. Kada su vraćeni u Karantaniju kao knezovi, pomagali su zapadnim propovednicima u pokrštavanju.
(Karantanija)
Na otpor su nalazili od strane paganskog stanovništva, koje je dva puta dizalo i ustanak.
Uticaj u širenju hrišćanstva među Južnim Slovenima imali su i primorski gradovi koji su bili pod vlašću Vizantije i gde su bila crkvena sedišta. Ipak, u zaleđini ovih gradova, Sloveni su dugo živeli kao pagani, sve dok se sa izgradnjom puteva nisu sprijateljili sa hriščanskim Romanima.
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumVeće pokrštavanje u hrvatskoj državi je počelo uspostavljanjem franačke vlasti početkom IX veka. Papa je u Ninu, gde je bilo sedište hrvatskog kneza, osnovao i posebnu biskupiju.
(Deo starog Nina)
Istočni deo Balkanskog poluostva hriščanstvo je primilo od Vizantije koji su bili posebno uspešni u okolini primorskih gradova. Nova vera se u unutrašnjost sporo širila.
Smatra se da je pokrštavanje u Srbiji počelo u drugoj polovini IX veka, budući da neki članovi srpskog vladarskog roda iz tog perioda imaju hrišćanska imena.
Misija Ćirila i Metodija
Učena braća Konstantin (Ćirilo u monaštvu) i Metodije, rodom iz Soluna, poslati su u Veliku Moravsku 863. godine na zahtev kneza ove zemlje. Braća su govorila jezik Makedonskih Slovena, pa je, još pre polaska u Moravsku, mlađi brat - Kontantin - sastavio glagoljicu.
(Ćirilo i Metodije)
Glagoljica je bila prva slovenska azbuka. Pored glagoljice, Konstantin je sa grčkog na slovenski preveo i najvažnije obredne knjige.
Protiv misionarske delatnosti Konstantina i Metodija bilo je nemačko sveštenstvo, pa su oni morali da se brane od optužbi pred rimskim papom.
Nakon što se zamonašio, Konstantin je dobio ime Ćirilo, a Metodije je nastavio da radi u slovenskoj kneževini Donjoj Panoniji i u Velikoj Moravskoj, sve do svoje smrti 885. godine.
Pokrštavanje Srba i drugih Južnih Slovena i njihova rana kultura
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!