Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaSunđeri
SUNĐERI su najjednostavnije životinje koje upoznajemo.
Žive samo u vodi. Najviše ih ima u moru, ali ima i predstavnika koji žive u slatkim vodama.
Sunđeri se ne kreću, žive pričvršćeni za podlogu.
Neki sunđeri žive kao pojedinačne jedinke, a neki i u kolonijama.
Sunđeri mogu biti različitog oblika, boje i veličine.
Hrane se bakterijama, jednoćelijskim algama i praživotinjama.
GRAĐA SUNĐERA
Oni imaju više različitih ćelija, ali one ne organizuju tkiva.
Ćelije sunđera delimo na dva sloja, unutrašnji i spoljašnji.
UNUTRAŠNJI SLOJ: Ćelije sa bičevima i kragnom. Veoma liče na neke jednoćelijske organizme.
SPOLJAŠNJI SLOJ: Građen je od pljosnatih ćelija između kojih se nalaze pore.
Između ova dva sloja nalazi se središnja pihtijasta masa. Napravljena je od ameboidnih ćelija, a u njoj se nalaze krečnjačke ili silicijumske iglice koje formiraju unutrasnji skelet sundjera.
Ova tri sloja čine TELESNI ZID sunđera. U sredini tela je centralna šupljina dok je na vrhu glavni otvor.
Kod nekih sunđera je igličasta struktura u srednjem sloju napravljena od silicijuma, pa ti sunđeri izgledaju kao da su od stakla.
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumISHRANA
Sunđeri se hrane sitnim česticama koje plivaju u vodi.
Bakterije, jednoćelijske alge, bičari, trepljari i delići uginulih organizama zajedno sa vodom ulaze u glavnu šupljinu kroz pore na zidu sunđera.
Sloj unutrašnjih ćelija koje imaju kragnu i bičeve, pomeranjem bičeva izazivaju strujanje vode koja nosi hraniljive čestice koje se lepe za zidove kragne i ulaze u unutrašnjost ćelije, gde se formiraju hranljive vakuole u kojima se obavlja unutarćelijsko varenje. Kao kod preživotinja.
RAZMNOŽAVANJE
Sunđeri se razmnožavaju bespolno – pupljenjem. Na telu majke raste izraštaj koji se otkači i nastavlja samostalan život. Ukoliko se to ne dogodi stvara se kolonija.
I polno - spajanjem muških i ženskih polnih ćelija koje nošene vodom dospevaju od jedne do druge jedinke. Sunđeri su dvopolne životinje jer na jednoj jedinki istovremeno nastaju i muške i ženske polne ćelije i ovakva pojava u životinjskom svetu naziva se hermafroditizam, dakle sunđeri su hermafroditi.
DISANJE
Sunđeri nemaju organe za disanje. Svaka ćelija diše za sebe, a kiseonik uzima celom svojom površinom. Ćelije sunđera imaju i KONTRAKTILNU VAKUOLU kojom izbaciju višak vode iz tela.
Ovo su dve osobine koje su sunđeri nasledili od svojih predaka - PRAŽIVOTINJA.
SPOR ŽIVOT
Ovaj video prikazuje sunđere i korale. Mi o ovim životinjama znamo jako malo, a za morski ekosistem su jako važne. One su ustvari veoma pokretljive, ali se kreću sporo, pa nam izgleda kao da su veoma statične. Ovaj video je ubrzan i pokazuje da "spor život" ne znači da ove životinje miruju.
Uživajte!
Slow Life from BioQuest Studios on Vimeo.
Sunđeri koji žive u morima su jarkih boja i razlikuju se o bezbojnih i neupadljivih rođaka iz slatkih voda. Zbog boja i činjenice da se ne kreću dugo su ih SMATRALI BILJKAMA.
Mogu biti u obliku: bokala, levka, čaše, lopte, cilindra, žbuna ili neodređenog oblika. Jednostavne vrste imaju radialnu simetriju, dok su složeniji sunđeri asimetrični.
KRETANJE
SESILNI ORGANIZMI: Ovako nazivamo organizme za koje je karakteristično da se ne kreću već život provode pričvršćeni za podlogu.
Sunđeri
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!