Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Turnir je u toku
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaZglavkari - Pauk
OPŠTE ODLIKE PAUKA
Pauci žive na kopnu, uglavnom. A ima ih svuda u poljima, šumama, livadama, pa čak i u našim kućama. Pošto su mali, oni svoj život provode na skrovitim mestima, uglavnom gde je mirno i bez promaje, među biljkama ili ispod kamenja. Pauke možete videti, kako u uglu neke prostorije pletu mrežu i strpljivo čekaju plen. Veličina im varira od 0,5mm do 10 cm.
ŠTA PAUKOVI JEDU?
Paukovi su grabljivice i hrane se insektima, sitnim životinjama, vodenim insektima, ribom, pticama, gušterima i drugim paukovima.
U zavisnosti od toga kako love plen, pauci se dele na:
PAUKE MREŽARE paukovi koji pletu mrežu i čekaju plen u zasedi
PAUKE SKITNICE paukovi koji traže i love plen i hvataju insekte u trku ili skoku
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumKAKO PAUK LOVI?
Zahvaljujuću jakoj mreži koja je prava lepljiva klopka za sitnije insekte, oni za sebe, ali i potomstvo obezbede dovoljnu količinu hrane.
Kada se insekt uplete u mrežu, pauk dođe do njega, ubija ga otrovom iz posebnih žlezda. Zatim ga uplete u još mreže, a u mrežu izluči sokove za varenje. Kada je hrana delimično svarena, pauk srče hranljive materije, a odbacuje otpadke.
Kada završi obrok, pauk otkači žrtvu i popravi mrežu. Klopka je sada slobodna za naredni obrok!
Ukoliko pauk ulovi prevelik plen, on jednostavno pokida mrežu i oslobodi ga.
Pauci znaju koliko je važno da u životu biraš neprijatelje svoje veličine.
Kako pauci jedu?
Već smo rekli da oni „sisaju“ hranu. Njihov sistem organa za varenje hrane je prilagođen takvom načinu ishrane. Odmah posle usta, paukovi imaju želudac za sisanje iz koga se dalje nastavljaju creva, ona su razgranata po čitavom paukovom telu, a u njima obavlja glavno varenje. Zadnje crevo vodi do analnog otvora.
GRAĐA PAUKA
Na telu pauka prepoznajemo dva dela, prednji i zadnji.
Na prednjem delu nalaze se se oči. Pauk ima više očiju.
Tu se se nalaze i četiri para nogu za hodanje. Dve su kraće, a dve duže.
Duži pipci imaju ulogu čula dodira i mirisa, a pored toga pomažu u pridržavanju hrane.
Kraće noge se završavaju kukucama na čijem kraju se izliva otrovna žlezda.
U zadnjem delu paukovog tela nalaze se organi koji proizvode paučinu. To su PAUČINASTE ŽLEZDE, one luče gustu tečnost koja na vazduhu očvrsne. Tako nastaje paukova mreža.
RAZMNOŽAVANJE JE POLNO
Pauci su ODVOJENIH POLOVA. Prilikom parenja mužjak se izlaže opasnosti kada se približava ženki pošto ga ona na mreži zameniti sa plenom. Zato on pravi tačno određene pokrete kojima ženki ukazuje na svoje namere. Nakon oplođenja, ženka IZLEŽE JAJA, umotava ih nitima mreže i polaže na skrovito mesto. Iz oplođenih jaja se razvijaju mali pauci koji se nekoliko puta presvlače dok ne odrastu.
KAKO PAUCI DIŠU?
Pauci dišu pomoću dve vrste organa, a retko koja vrsta ima samo jednu vrstu organa: LISTOLIKA PLUĆA i TRAHEJE.
ČEMU SLUŽI PAUKOVA MREŽA?
Na prvom mestu paučina je bitna za prehranu pauka. Ali je vrlo korisna i kada pauk traži mesto za život.
Kod paukova koji žive u rupicama iskopanim u zemlji zidovi tih rupica su obloženi paučinom, dok oni koji žive na drveću pomoću paučine saviju listove u cevčice u kojima žive. Pauci koji žive na drveću pletu velike mreže izgrađene od vlakana raspoređenih u svim pravcima, dok kućni pauci pletu vodoravne mreže od gusto isprepletanih niti.
Koriste mrežu i za kretanje.
Iako mislite da je spajdermen izmišljen lik, mali paukovi itekako imaju njegove super moći. Kada krenu na daleka putovanja vazduhom, oni koriste dugačke niti svoje mreže na koje se prikače i lete nošeni vazdušnim strujanjima.
Pauk plete mrežu po tačno određenoj šemi.
Još jedna važna uloga paukove mreže je u čuvanju jaja. Mama pauk umotava svoja jaja u nekoliko slojeva paučine kako bi ih zaštitila dok se ne izlegu.
ZNAČAJ PAUKOVA
Paukovi su važni članovi lanaca ishrane u prirodi. Imaju veliki značaj u regulisanju brojnosti insekata da nema paukova, insekti bi preplavili našu planetu.
Pauci su veoma raznovrsna grupa životinja. Među paucima ima biljojeda i mesojeda. Mnogi od njih su otrovni, a otrov nekih paukova je opasan za čoveka.
Zglavkari - Pauk
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!