Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Turnir je u toku
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaSrednjovekovni gradovi kao privredna i kulturna središta
Gradska priveda
U srednjovekovnim gradovima su zanatlije, trgovci i ostalo gradsko stanovništvo kupovali poljoprivredne proizvode od seoskog stanovništva. Seosko stanovništvo je na gradskoj pijaci kupovalo zantsku robu. Tako je došlo do podele rada između građana i seljaka i to su bile glavne razlike između grada i sela.
(Srednjovekovna tržnica)
Zanatlija je svoju robu prodavao za novac i ovo je bila proizvodnja za tržište. Ovaj način razmene i proizvodnje naziva se robonovčanom privredom.
Upravo zanatstvo i trgovina srednjovekovna naselja su činila gradovima.
Esnafi ili cehovi
Zanatlije iste struke okupljali su se u esnafe. Podela rada postajala je sve veća sa razvojem grada i njegove privrede. Tako su u industriji kože postojali obućarski, tašnerski i remenarski esnaf.
Zanatlije iste struke su se naseljavale u istoj ulici, te su tako ulice dobiijale naziv kovačka, pekarska, obućarska...
Svaki esnaf imao je zastavu, pečat i simbol, a svaki zanatlija je bio vezan za esnaf. U verske povorke su članovi išli pod zastavom svog esnafa. Esnafi su priređivali i zajedničke gozbe, a pomagalo se i obolelim zanatlijama, udovicama i siročićima.
Proizvodnja je bila glavna preokupacija esnafa. Na skupštinama su donošena pravila rada u radionicama, pa su iste vrednosti i kvalitet važili za svaku proizvod zanatlijskih radionica.
(Prostorija u kojoj je održavana skupština jednog od esnafa u Engleskoj)
Ipak, mana pravila bilo je kočenja napretka radionica i proizvoda, pošto ona nisu smela da se menjaju.
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumU radionicama je svaki majstor imao svog pomagača i učenika - šegrta. Šegrti su bili kao članovi posluge, a učenje je trajalo dugo pošto su majstori imali koristi od njih. Kazne za šegrte bile su stroge.
(Majstor u radionici)
Šegrti su radili besplatno, a nakon 4 do 7 godina su prerastali u kalfe kji su izvesno vreme za platu morali da rade kod nekog majstora. Tek kada majstor oceni njegov rad kao dobar, kalfa je mogao da postane majstor. Nakon što je morao da priredi gozbu za sve članove esnafa, novi majstor je dobijao pravo da osnuje sopstvenu radionicu.
Trgovina
Na početku su zanatlije same prodavale svoje proizvode. Onda su se u gradovima pojavili ljudi koji su se isključivo bavili trgovinom koja je postepeno postala posebno zanimanje.
Trgovci su se ubrzo obogatili i postali veoma uticajni u gradu.
Proizvodi su transportovani najlakše i najjeftinije vodenim putevima, te su brže napredovali gradovi koji su se nalazili pored neke reke ili jezera, ili uz more.
Bogati i siromašni
Na početku, kada su gradovi nastajali, nije bilo velike razlike u imovnom stanju građana. Nakon privrednog razvoja povećala se i razlika između bogatih i siromašnih, a samim tim i između njihovih prava.
Najsiromašniji su bili fizički radnici, čiji su rad građani prezirali
Značaj gradova
Pojava velikih gradova bila je velika prekretnica u istoriji srednjeg veka i ljudskog društva. Oni su postali privredna i kulturna središta u državama, a njihov razvoj podstakao je i razvoj kulture i umetnosti.
Kako su trgovački i bankarski poslovi iziskivali pismene ljude, u gradovima su počele da se otvaraju škole. U školama se učilo čitanje i pisanje, ali i pravo i račun.
Upravo iz redova bogatih građana nastala je nova, buržoaska klasa, koja je srušila feudalizam i ukinula kmetstvo.
Srednjovekovni gradovi kao privredna i kulturna središta
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!