Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaSrednjovekovna kultura u Evropi
Škola i crkva
Razvitak proizvodnje doveo je do potrebe za pismenim ljudima i otvaranjem škola u srednjovekovnim gradovima. Više škola postojalo je pri manaastirima i crkvama. U njima se učilo čitanje, pisanje, račun i pevanje.
Pre pronalaska štamparije, knjige su prepisivane na hartiju i pergament. Prepisivanje je trajalo dugo, a verski spisi su korišćeni kao udžbenici. Upravo zbog toga sputavan je razvoj nauke i novih otrkića.
Najveći broj stanovnika bio je nepismen.
Univerziteti
Iz srednjovekovnih škola su se razvili univerziteti koji su se delili na fakultete. Prvi univerziteti su osnovani u XII veku u zemljama zapadne Evrope.
(Srednjovekovni univerziteti)
U Carigradu je postojala visoka škola od najstarijih vremena, a u njoj su izučavani pravo i filozofija.
Pronalasci
Škole i unverziteti su bili pod uticajem crkve koja je sprečavala širenje novih otkrića i progonila ljude koji su se bavili proučavanjem prirode. Tako su pronalasci bili uglavnom rezultati rada dobrih majstora. U radonicama je, na primer, pronađen eksploziv koji je omogućio izradu vatrenog oružja.
U XIV veku pronađen je prvi časovnik koji je postavljen na opštinsku zgradu u Firenci.
Srdinom XV veka Nemac Johan Gutenberg pronašao je štampariju. Njegov pronalazak bio je jedna od prekretnica u razvoju kulture.
(Gutenbergova presa)
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumKulturne oblasti
Srednovekovna kultura bila je obeležena verom. Tako se, prema različitim verama, razlikuju vizantijska, zapadnoevropska i arabljanska kulturna oblast.
Arabljansku kulturnu oblast obeležio je islam, a hrišćanstvo je bilo glavna tema vizantijske i zapadnoevropske kulture. Granica izmešu vizantijskog i zapadnoevropskog kulturnog područja bila je istovremeno i granica između pravoslavne i katoličke vere. Tako su se Srbi, Makedonci i Bugari razvijali pod uticajem Vizantije, a Hrvati i Slovenci pod uticajem zapadnoevropske kulture.
Poljaci, Česi i Slovaci su bili na zapoadnoevropskom, a Rusi u vizantijskom kulturnom području.
Građevinarstvo
Vizantijske građevine građene su u vizantijskom stilu, mešavinom opeke i kamenja. Osnova crkava bio je ravnokraki krst, imale su jednu ili pet kupola, a unutrašnji zidovi su ukrašavani freskama.
Crkve u zapadnoevropskom kulturnom području su imale latinski, odnosno izduženi krst. Stil romanike preovlađivao je od X do XII veka, što znači da su građevine imale debele zidove i malo prozora. Romaniku je potisnula gotika.
Književnost
Ogroman deo stanovništva bio je nepismen, pa se u narodu negovala usmena književnost. Epska dela, koja su veličala podvige hrabrih ratnika, bila su popularna među vlastelom.
"Pesma o Rolandu" bila je idealan prikaz viteza.
(Svih osam delova "Pesme o Ronaldu" na jednoj slici)
Među građanima su bile popularne priče o životinjama koje su ismevale bogataše, vladare i sveštenstvo.
Versko obeležje kulture
Svo kulturno stvaralaštvo srednjeg veka bilo je u službi crkve, i odgovaralo je potrebama moćnika.
Srednjovekovna kultura u Evropi
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!