Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaUspon srednjovekovnih monarhija
Odnos države i crkve
Naslednici Karla Velikog podelili su Franačko carstvo na tri dela. Istočna Franačka, kasnije Nemačka, imala je i dalje svest o carskoj tituli. Tamošnji carevi nisu uspeli da objedine državu, već je ona bila podeljena na vojvodstva kojima su upravljali oblasni gospodari. Od ovih oblasti ponekada su obrazovane posebne države.
(Mapa Karlovog carstva)
Da bi ostali na vlasti, vladari su se oslanjali na bogato građanstvo i crkvu.
Crkva, ipak, nije davala punu podršku vladarima, a carevi i pape su često ulazili u sukobe. Razlog sukoba bilo je mešanje jednih u pitanja drugih. Carevi su postavljali svoje crkvene starešine - biskupe i opate, i kupovali zvanja crkvenih velikodostojnika.
Crkva se bunila protiv ovoga, a poznati borac za red i disciplinu, kao i za slobodnu crkvu, bio je papa Grgur VII (1073-1085) koji je isticao je da su pape iznad vladara.
(papa Grgur VII)
Grguru VII suprostavio se car Hajnrih IV koji je sazvao crkveni sabor u Nemačkoj kako bi papu zbacio sa vlasti. Papa je kao odmazdu cara isključio iz crkve, a njegove podanike oslobodio je zakletve o vazalnoj vernosti.
(Hajnrih IV, 1050-1106)
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumVazali su ustali protiv cara koji nije imao kud, pa je otišao na jug u Kanosu i da bi se pokorio papi. Car je tri dana čekao da ga papa primi.
(Papa Grgur VII i Hajnrih IV u Kanosi)
Nakon ovoga, uticaj rimskog pape je rastao i on se postepeno nametao kao poglavar u katoličkoj crkvi.
Lagani uspon Francuske
Teritorija Francuske države bila je podeljena na više vojvodstava i grofovija, koje su ponekad bile prostranije od teritorije kojojm je upravljao kralj. Zbog ovoga su vojvode i grofovi bili u mogućnosti da, iako su bili kravljevi vazali, vode samostalnu politiku.
I fransuski kraljevi su se oslanjali na crkvu i građanstvo kako bi ostali na vlasti i proširili teritoriju.
Crkva i građanstvo su, svako zbog svojih interesa, podržali kralja u borbi protiv vlastele. Ipak, i pored ovoga, širenje teritorije i jačanje centralne vlasti kralja teklo je sporo, a snažna francuska država obrazovana je tek nakon nekoliko vekova.
Engleska
Engleska vlast je do početka XIII veka bila veoma snažna. Vlastela, koja je želela da vlast kralja bude ograničena, to je činila tako što je slabije kraljeve smenjivala. Tako je engleski kralj 1215. godine, pod zahtevima vlastele, izdao Veliku povelju sloboda. Poveljom je kralj utvrdio prava crkve kao i vlastele i građanstva.
(Povelja sloboda)
Kasniji kraljevi nisu poštovali odredve povelje, pa je došlo do sukoa sa vlastelom. Tako je stvoren Parlament u koji su ušli predstavnici crkve, krupnog plemstva i građanstva, a koji je ograničavao vlast kralja.
Uspon srednjovekovnih monarhija
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!