Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaKrstaški ratovi
Versko obeležje
Krstaški ratovi (1095-1270) vođeni su između hrišćana i muslimana, koji su jedne druge smatrali za nevernike.
Sveti rat koji su muslimani vodili protiv hrišćana, okrenuo se na drugu stranu kada je papa krajem XI veka poslao krstaše da od muslimanskih "nevernika" oslobode Hristov grob u Jerusalimu.
(Crkva Svetog Groba)
Sabor u Klermonu
Rimski papa Urban II u XI veku želeo je da iskoristi uspehe hrišćana u Španiji, koji su uspešno potiskivali muslimane. On se na saboru u Klermonu, održanom 1095. godine, obartio okupljenima da oslobode Jerusalim koji drže neprijatelji Hristovi.
(Papa Urban II na saboru u Klermonu)
U narednim mesecima je obišao celu Francusku propovedajući rat protiv muslimana i deleći krstove od crvene tkanine. Ratnici koji su te krstove prišili na rame nazivani su krstaši.
Odziv krstaša
Prvi koji su prihvatili papin poziv su bili plemići, već iskusni ratnici, a mamio ih je i plen dalekih i razvijenih krajeva.
Ipak, pozivu su se odazvali i siromašni građani koji su na ovaj način želeli da se izvuku iz bede. Oni su i bili prvi koji su krenuli put Svete zemlje, i to iz Francuske i Nemačke. Usput su pljačkali i sukobljavali se sa vojskama zemalja kroz koje su prolazili.
Nekolicina seljaka stilga je u Carigrad, odakle su prebačeni u Malu Aziju, ali su uništeni u prvom sudaru sa Turcima.
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumKrstaške države
Vojska viteza koju su činili plemići imala je daleko više uspeha. Osvojili su gradove u Maloj Aziji, a 1099. godine su zauzeli i Jerusalim. U sukobima za Jerusalim muslimansko stanovništvo je teško stradalo od krstaša koji su pljačkali i razarali grad, ne štedeći ni decu na svom putu.
(Osvajanje Jerusalima)
Nakon pobede krstaši su osnovali krstaške države, od kojih je najznačajnija bila Jerusalimska kraljevina. Države su bile stvorene po uzoru na zapadne zemlje, imale su feudalne gospodare i pokoreno stanovništvo koje im je služilo.
Pri crkvama i manastirima osnovani su viteško-monaški redovi.
Pad Jerusalima
Krstaške zemlje nisu mogle da odahnu, budući da su im stalno pretile okolne muslimanske zemlje koje je predvodio hrabar vojskovođa i mudar državnik Saladin. Od Saladina su krstaši gubili državu za državom, a nakon što su potkopali deo zidina Jerusalima, muslimani su dobili i grad.
(Saladin, 1138-1193)
Muslimani su oskrnavili crkve, a dalje krvoproliće sprečio je Saladin koji je hrišćanima dozvolio da uz otkup napuste grad.
Događaji oko pada Jerusalima izazvali su Treći krstaški rat. Vojsku vitezova krstša predvodili su nemački car Fridrih Barbarosa i engleski kralj Ričard Lavlje Srce. Krstaši ipak nisu uspeli da zauzmu Jerusalim.
(Ričard I Lavlje Srce, 1157-1199)
Sukobi između Hrišćana
Nakon Trećeg, usledio je i Četvrti krstaški rat. Krstaši su se okupili u Veneciji, odakle su krenuli u pohode i osvojili Carigrad 1204. gde su osnovali Latinsko carstvo.
Krstaši su Carigrad razarali i pljačkali tri dana. U vizantijskoj prestonici su odneli ili uništili brojna umetnička dela, spalili su rukopise, pravili oružje i štitove od otopljenih metalnih statua...
Nakon Carigrada, krstašima više nije bilo stalo do odlaska u Svetu zemlju.
Kraj krstaških ratova
Nakon što odrasli, grešni ljudi nisu uspeli da oslobode Jerusalim, za krstaške pohode regrutovana su nevina deca. Oni su lutali po evropskim zemljama, a mnogo njih je stradalo od gladi i bolesti.
Posledni, Osmi krstaški rat, počeo je 1270. godine, ali krstaši više nisu mogli da se održe u Svetoj zemlji.
Ipak, ovi ratovi su bili značajni za evropske države, pošto su ojačali trgovačke veze između istoka i zapada. Italijanski gradovi su se obogatili, posebno Venecija i Đenova. Novi proizvodi i bogata kultura istočnih zemalja došla je u Evropu preko krstaša.
Krstaški ratovi
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!