Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaDržava i društvo srednjovekovne Evrope
Antički i novi gradovi
Varvari iz doba Velike seobe porušili su najveći deo gradova na teritoriji Rimskog carstva. Veliki gradovi održali su se samo u Vizantiji.
Seoske zanatlije u zapadnoj Evropi iskoristile su napredak poljoprivrede da unaprede proizvodnju robe za tržište. Tako su počeli da napuštaju sela i naseljavaju gradove. Kao rezultat ovoga došlo je do obnavljanja starih, i izgradnje novih gradova.
Borba za samoupravu
Grad je, kao i selo, bio posed onog vlastelina na čijoj je zemlji nastao i nije bio samostalan. Zavisni građani bili su dužni da ispunjavaju obaveze prema njemu. Isto kao i sopstvenu kuću, vlastelin je mogao da proda grad, da ga da u zalog ili ostavi u nasledstvo. Njegova vlast bila je neograničena.
Ekonomsko jačanje grada dovelo je i do njegove borbe za samostalnost. Ipak, gradovi su svoju samoupravu najčešće dobijali otkupljivanjem.
U krajevima u kojima su vladali krupni feudalci samostalnost je bilo lakše steći. Protiv njih su istupali kraljevi koji su bili u konstantnom sukobu sa feudalnim vladarima.
Svaki grad koji je dobio samoupravu imao je neka gradska prava. Njegovo stanovništvo je bilo slobodno, za razliku od kmetova na selu. Iz ovog razloga su kmetovi neprestano bežali u gradove, gde su i ostajali.
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumIzgled grada
Srednjovekovni gradovi su podizani na nepristupačnim položajima kako bi teren mogao da igra bitnu ulogu u njegovoj odbrani. Okruživale su ga zidine sa kulama, a oko bedema u ravničarskim predelima kopan je dubok i širok jarak koji je punjen vodom.
Zidine, koje su štitile građane, takođe su ih primoravale i da žive na malom prostoru. Sa povećanjem stanovništa, dolazilo je do građenja bez reda, te su ulice bile krivudave i zavojite, često i ćorsokaci.
(Gradska ulica)
Široke ulice vodile su od gradskih kapija do centralnih trgova, na kojima su se nalazile bitne institucije i ustanove, kao i lepe kuće, gostionice, trgovačke radnje.
Ipak, svi stanovnici nisu mogli da stanu u gradove, pa su se iseljavali izvan utvrđenja. Tako su nastala podgrađa.
Odbrana grada
Stanovništvo je bilo bezbedno u utvđenom gradu. Pored zidina, koje su građene tako da neprijatelj preko njih ne može da uđe u grad, građene su i kule koje su bile isturene i služile za napad. Rastojanje između dve kule bio je domet strele.
Tada popularne naprave za bacanje kamena nalazile su se unutar kula. U grad se ulazilo preko pokretnog mosta koji je bio podignut preko noći i za vreme opsade. U to vreme je i gradska kapija bila zaključana.
Sigurnost građana unutar gradova poremetila je tek pojava vatrenog oružja.
Država i društvo srednjovekovne Evrope
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!