Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
Shtreberove lekcije proizvod su puno rada i istraživanja. Podržite nas kupovinom Premium naloga i omogućite vašem detetu da uči na najbolji način. Hvala!
Kupi sadaUjedinjenje Italije i Nemačke
Iako vas ime lekcije može navesti da pomislite da su se Italija i Nemačka ujedinile tokom XIX veka, nije tako.
Radi se o tome da su teritorije ove dve države bile razjedinjene u puno malih država-gradova. Ovakvo stanje bilo je inicirano od strane velikih sila: Velike Britanije, Francuske, Rusije i Austrije. Dok je protiv ujedinjenja Italije bila i Papska država, koja je imala sedište u Rimu.
XIX vek je ostatku Evrope doneo industrijski razvoj, a na teritoriji Italije i Nemačke bilo je feudalno uređenje.
ITALIJA
Teritorija Italije je u toku XIX veka bila podeljena na devet država, a severnom Italijom vladala je Austrija.
Na Apeninskom poluostrvu je početkom XIX veka nastao pokret za nacionalno ujedinjenje.
Osnove ujedinjenja Italije postavili su liberali i rodoljubi na čelu sa Đuzepeom Mancinijem.
RATOVI ZA UJEDINJENJE ITALIJE
Kraljevina Sardinija (Pijemont) nosilac je ujedinjenja Italije. Kralj Viktor Emanuelo II, vladar kraljevine Sardiije donosi Ustav.
Na čelo Vlade, 1852. godine, za premijera postavlja Kamila Kavura.
Otključaj Premium
- Čitaj celu lekciju
- Rešavaj 10x više zadataka
- Osvoj 2x više bodova i energija ti se puni duplo brže
Za 1200 RSD postani Premium!
Postani PremiumKamilo Kavur polako počinje da priprema rat za ujedinjenje Italije. Kraljevina Sardinija (Pijemont) dobija podršku Francuskog cara Napoleona III za rat protiv Austrije.
1859. odvija se bitka kod Solferina, malog grada u regiji Lombardija. Italijanska vojska odnosi pobedu nad Austijom. Austrija se povlači iz severne Italije, a Lombardija pripada Italiji.
Rim ostao pod vlašću pape, Venecija pod vlašću Austrije.
Napoleon III na ime svoje podrške Francuskoj pripaja pokrajinu Savoju i grad Nicu.
Glavna snaga za ujedinjenje juga Italije bili su revolucionari pod vođstvom Đuzepe Garibaldija. Oni su učestvovali u pripajanju juga Italije i oslobođenju Rima.
1860. godine na jugu Italije počinju borbe za pripajanje Napuljske kraljevine.
Nakon Đuzepeovog uspeha na ovom pohodu, italijanski parlament u Torinu je 1861. proglasio ujedinjenje Italije, a pijemonstkog vladara Vitorija Emanuela II proglasio za italijanskog kralja.
1866. godine Italija učestvuje u ratu protiv Austrije, na strani Pruske, kao nagradu za pobedu dobija Rim i Veneciju, a papa je prinuđen da se povuče u Vatikan.
Papska država je ostala poslednja koja je odolevala, ali je nakon poraza francuskog cara u ratu sa Pruskom (francuski car je držao jedan odred svoje vojske u Rimu da brani interes pape) pao i Rim i postao prestonica ujedinjene države.
Nastanak Drugog nemačkog carstva
Nemci su sredinom XIX veka bili podeljeni u 39 država od kojih su najveće bile Austrijsko carstvo i Pruska kraljevina.
Obe su se borile za prevlast u pokretu za nemačko ujedinjenje.
Ujedinjenje pokrenula Pruska, odnosno kralj Vilhelm I Hoencolern i kancelar (predsednik vlade) Oto fon Bizmark.
Pruski kralj Vilhelm I je 1862. godine imenovao plemića Ota fon Bizmarka za kancelara.
Bizmark je na putu ka ujedinjenju Nemaca morao najpre da se obračuna sa Austrijom.
Pruska ulaže u vojnu industriju, stvara jaku vojsku i vrši pripreme naroda za rat.
Godine 1866. pobeda u ratu sa Austrijom, odlučujuća bitka odigrala se pobeda kod grada Sadove, u Češkoj.
Nakon toga je Pruska kraljevina obrazovala Severnonemačku konfederaciju.
Sledeći korak ka ujedinjenju Nemaca bila je odlučujuća pobeda nad Francuzima u bici kod Sedana 1870.
Car Napoleon III je tokom ove bitke zarobljen, a u Parizu je izbila revolucija (Pariska komuna) sa ciljem da se obnovi republika.
U bici kod Sedana se na strani Francuza kao dobrovoljac borio i izgnani srpski knez Petar Karađorđević, budući kralj Srbije.
Nakon velikog poraza Francuza sve nemačke države su se svrstale uz Prusku i nastaje Drugo nemačko carstvo.
U januaru 1871. u dvorcu Versaj, nemački vladari su izabrali pruskog kralja Vilhelma I za nemačkog cara. A Oto fon Bizmark ostaje kancelar ujedinjene Nemačke. U sastav novog carstva ušle su i pokrajine Alzas i Lorena, bivše pokrajine Francuske.
GVOZDENI KANCELAR, BIZMARK
Otto von Bismarck (Oto fon Bizmark) se računa među najznačajnije ljude 19. veka. Već za života je postao legenda. Za njegov osamdeseti rođendan dočekalo ga je 6.000 studenata, više od 400 gradova proglasilo ga je počasnim građaninom.
Na vrhuncu industrijalizacije uspešnim ratovima protiv Danske (1864), Austrije (1866) i Francuske (1870-1871) postavio je osnove nemačke države.
Ko je bio Otto von Bismarck u privatnom životu?
Doživeo je 83 godine, u vreme kada je prosek života bio 37 godina.
Do pred smrt doručkovao je svaki dan 12 jaja. Pet flaša piva, dve flaše vina i (ne)umerene količine žestokog pića su mu bile na meniju SVAKI dan. Nije poznavao termin vanredne situacije i žurbu. Noćna politička zasedanja su mu bila strana. U miru i staloženosti je bila njegova snaga. Kada su bile izuzetno važne odluke koje je morao da donese – jednostavno bi nestao na nekoliko dana. Kada bi se vratio izrekao bi odluku, a retko kad bi pogrešio u proceni. Neki kažu nikad.
Čovek koji je u mladosti imao razne ekscese. Kockarski dugovi, dvoboji povodom toga, pijančenje i javni ispadi pod uticajem alkohola... dovelo je do toga da imate u Evropi silu broj jedan – Nemačku.
IZVOR: Blog NOSTALGIJA ZANIMLJIVOSTI
KAKVE VEZE ĐUZEPE GARIBALDI IMA SA SRBIJOM?
Đuzepe Garibaldi, revolucionar i vođa pokreta za ujedinjenje Italije bio je bio veliki prijatelj Srba. Poznate su njegove izjave u kojima veliča srpski narod i slavu srpskih vojnika i vladara.
"Žilavost je odlika pravog vojnika. Pogledajte Samo Srbe", govorio je Garibaldi. Njegove ideje o slobodi, pravdi i miru su prisutne i danas.
Sećanje na Garibaldija je u Italiji na svakom koraku. I u Beogradu postoji ulica koja nosi njegovo ime, a u centru grada na trgu Nikole Pašića je plaketa posvećena italijanskim vojnicima iz bataljona Garibaldi i Mateoti iz Drugog svetskog rata. Zbog zasluga, italijanski revolucionar je bio počasni član Društva Srpske slovesnosti, preteče Srpske kraljevske akademije (danas SANU).
Izvor: Nedeljnik
Ujedinjenje Italije i Nemačke
Klikni na Start,
i rešavaj Premium
zadatke!
besplatno!