Naučili smo glavne grupe namirnica i grupe hranljivih materija, ali sada idemo korak dalje da naučimo u kojim namirnicama se nalaze koje hranljive materije.
Hranljive materije neophodne su nam za život, rast i razvoj, održavanje zdravlja, a obezbeđuju nam i energiju za učenje.
ŽITARICE I PROIZVODI OD ŽITARICA
Žitarice su: pirinač, zob, kukuruz, ječam, heljda, proso, pšenica, a proizvodi od žitarica: testenina, hleb, peciva, keks, pločice, musli i pahuljice za doručak.
Žitarice i proizvodi od žitarica izvor su složenih ugljenih hidrata, vlakana, vitamina E i vitamina B, ali i minerala - bakar, cink, gvožđe, magenzijum i fosfor.
Trebali bi da birate proizvode od celog zrna žita jer one imaju blagotvoran uticaj na nivo šećera u krvi, sadrže manje kalorija, a znatno veću količinu vlakana, minerala i vitamina, u odnosu na obrađene žitarice.
POVRĆE I VOĆE
Povrće i voće treba da jedemo svaki dan i to više puta na dan. Dnevno treba da unesemo 3 porcije povrća i 2 porcije voća.
Povrće i voće možemo jesti sveže, smrznuto, kuvano, sušeno ili u vidu kompota ili soka, a u zadnje vreme veoma su popularni smoothie koji kombinuju povrće i voće sa nekim začinom.
Povrće i voće izvor su ugljenih hidrata, vitamina C, A, K, E, B9, ali i minerala - magnezijuma i gvozđa.
Povrće i voće dolazi u različitim oblicima i bojama i odlično je jesti ih u svakom obliku, ali je unošenje svežeg povrća i voća najbolji način unošenja vitamina i minerala.
MLEKO I MLEČNI PROIZVODI
U ovu grupu namirnica pored mleka spadaju i sir, surutka, sirni namazi, pavlaka, kao i fermentisani mlečni proizvodi, a to su jogurt, kiselo mleko, kefir, acidofil.
Mleko i mlečni proizvodi su izvor proteina, masti, kalcijuma, kao i vitamina B12. Ovi proizvodi sadrže i bakterije koje su veoma bitne za ljudski organizam jer ga čuvaju od štetnih spoljašnjih uticaja.
Sastav masti u mlečnim proizvodima je: 0,5%, 1%, 2,3%, 3,2%...Masnoće u punomasnom mleku čuvaju hranljive sastojke kalcijuma i mlečne kiseline koje povoljno utiču na metabolizam.
MESO, RIBA, JAJA I MAHUNARKE
Mahunarke inače spadaju u grupu povrća, ali zbog bogatog sastava proteina daje im se važno mesto u grupi namirnica bogatih proteinima. U mahunarke spadaju grašak, sočiva, leblebije, soja...
Ribu treba jesti i to posebno onu koja je bogata omega 3 masnim kiselinama: losos, tunjevina, sardina...
Meso, riba, jaja i mahunarke su izvori proteina, zasićenih masnoća, omega 3 masnih kiselina, vitamina B12.
MASTI I ULJA
Masti i ulja delimo na masnoće životinjskog porekla i biljne masnoće.
Masnoće životinjskog porekla su maslac, svinjska mast, a biljne su margarin, maslinovo, suncokretovo, laneno i bundevino ulje.
Masti i ulja su izvori esencijalnih masnih kiselina i vitamina E i A.
Uravnotežena ishrana obuhvata sve ove grupe, što vodi očuvanju našeg zdravlja.
Ovaj članak je pod pokroviteljstvom kompanije Nestlé i programa „ZDRAVO RASTIMO“
Oni navike školaraca u Srbiji menjaju nabolje
Kroz edukativni program ZdravoRastimo, koji se već deceniju sprovodi u školama širom Srbije, do sada je prošlo više od 100.000 osnovaca koji su zahvaljujući angažovanju posvećenih nastavnika motivisani da se vrate na sportske terene i da se uključe u pripremu zdravih obroka. Samo u toku školske 2020/2021 godine, u našoj zemlji u projektu je učestvovalo 25.000 dece iz oko 100 osnovnih škola, a Srbija se u odnosu na druge zemlje u kojima se program sprovodi istakla po tome što je veoma zastupljeno međuvršnjačko obrazovanje, gde stariji učenici uče svoje mlađe drugare o važnosti pravilne ishrane i redovne fizičke aktivnosti.