Od davnina je poznato da je smeh lekovit. Smatra se da smeh produžava život. „Smeh je lek“ – izreka koja postoji od davnina, ali i ozbiljna medicinska istraživanja su došla do tog zaključka.
Naučnici koji su se detaljno bavili ovim istraživanjem došli su do zaključka da 10 do 15 minuta smeha u jutarnjim časovima dovodi do toga da se tokom celog dana osećamo sveže i raspoloženo. Prema naučnoj studiji ne postoji lek koji može dati tako pozitivne rezultate. Kada se smejemo udišemo više kiseonika i postižemo efekat sličan onom koji se postiže prilikom vežbanja. Dva minuta smeha izaziva iste reakcije u organizmu kao 10 minuta vežbanja oponašanja veslanja. Pored toga smeh pomaže u borbi protiv anksioznosti, depresije i nesanice. Takođe otklanja autodestruktivne misli.
Dugotrajno i učestalo smejanje poboljšava cirkulaciju u organizmu što dovodi do boljeg snabdevanja srca krvlju, čime se sprečava srčani udar. Osim toga smeh deluje relaksirajuće na ceo organizam, smanjuje tremu, povećava samopouzdanje i dovodi do pozitivnog stava prema životu.
U svetu su sve poznatije terapije smehom. „Komikoterapija“ daje izuzetno pozitivne rezultate tako da se njeno postojanje ne može osporavati ili ignorisati. U svetu je praksa da u poznatim bolnicama na odeljenjima za decu, kao i na odeljenjima za ljude sa psihičkim problemima rade gelotolozi (doktori klovnovi), koji smehom pokušavaju da izvuku maksimum vitalne energije iz svojih pacijenata.
Međutim, nisu medicinske ustanove jedine gde se primenjuje terapija smehom. Širom sveta postoji preko 6.000 klubova koji se bave smehovnom terapijom. Sve je počelo slučajno tako što se udružila grupa ljudi koji su doživeli velike gubitke (smrt člana porodice, poslovni krah i sl.) čiji je cilj bio da se kolektivnim smehom oslobode depresije i povrate izgubljenu životnu radost.
Stručnjaci tvrde da smeh dovodi i do jačanja samopouzdanja, tako da je razumljivo što su klubovi smeha postali veoma popularni i među populacijom koja se smatra potpuno zdravom.
Danas u svetu, a i kod nas postoje brojni klubovi „Joge smeha“ gde učesnici sami zasmejavaju jedni druge. U početku je taj smeh „isforsiran“ da bi se ubrzo pretvorio u zarazan i bezrazložni smeh. Istovremeno, smeh predstavlja najbolju vežbu disanja. Smeh ne košta mnogo, ali mnogo pruža!