Da li ste ikada sedeli i gledali oluju sa grmljavinom? Sa moćnim munjama koje presecaju nebo i osvetljavaju tlo kilometrima? Taj magičan prizor omogućavaju gromovi koji demonstriraju jednu od najmoćnijih pojava u prirodi – ELEKTRICITET.
Gromovi su masivna pražnjenja elektriciteta koji nastaje između neba i tla, a munje su vizuelni prikaz oslobađanja te energije. Svaki grom ima do MILIJARDU VOLTI električnog napona, a to je dovoljno da čitavog dana napajamo 56 kuća potrebnom električnom energijom. U svetu svake sekunde dođe od 100 udara groma što predstavlja ogroman izvor električne energije, ali tehnologija koja je potrebna da bi tu energiju mogli da iskoristimo nije do kraja razvijena. Dobra vest je – Uveliko se radi na njenom razvoju. Jednom kada je budemo imali gromovi će se koristiti za dobijanje toplotne ili električne energije.
Za vreme oluje, u oblacima se sudaraju čestice kiše, leda ili snega. Ti sudari u donjim slojevima olujnih oblaka stvaraju negativan napon. Predmeti na zemlji: torjevi, drveće i samo tlo postaju pozitivno naelektrisani. Ova suprotnost u naelektrisanjima pravi neravnotežu koju priroda teži da popravi tako što će propustiti struju kroz ova dva naboja.
Munja je izuzetno vruća. Može da zagreje vazduh oko sebe na temperaturu pet puta višu od one na sunčevoj površini. Ova toplota uzrokuje brzo širenje i vibriranje okolnog vazduha, što stvara grmljavinu koja se čuje kratko vrijeme nakon što smo vidjeli munjeviti bljesak.
KAKVE SVE MUNJE POSTOJE?
Najuobučajnije munje su one koje se protežu od oblaka do tla. Svake sekunde oko 100 ovakvih gromova udari u Zemljinu površinu. Neke munje nikada ne napuštaju oblake. Već naelektisanje putuje između različito naelektrisanih delova oblaka. Postoje i munje koje potpuno zbunjuju naučnike. To su sferične munje. Kada je reč o njima, ne možemo da ne spomenemo i našeg velikog naučnika Nikolu Teslu, jer je on bio prvi koji ih je uočio i istraživao.
ZANIMLJIVE ČINJENICE O MUNJAMA I GROMOVIMA
- Gromovi stalno pogađaju avione. Ali su oni otporni na udare groma.
- Putnički avion grom pogodi, u proseku, jednom godišnje.
- 18.000 oluja sa grmljavinom je aktivno u svakom trenutku na Zemlji.
- Mesto gde je se dogodi najviše grmljavina je Tororo, Uganda u Africi.
- Toplotna energija koja se oslobodi prilikom udara munje, zagreje vazduh na 20.000°C.
- Antički filozofi su verovali da grom nastaje kada se dva oblaka sudare.