Svemirska letelica iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, koja se zove "Amal" - što znači "Nada", ušla je 10. februara 2021. u orbitu planete Mars. Ona je na svoj sedmomesečni put krenula jula 2020. godine i do odredišta je prešla 490 miliona kilometara. Zadatak joj je da kruži oko “Crvene planete”, gde će prikupljati podatke o atmosferi Marsa.
Kada je došla na svoje odredište poslala je poruku ka Zemlji i ona je putovala 11 minuta.
Dolazak “Amale” svrstava UAE u visoku ligu od samo pet svemirskih agencija u istoriji koje su izvele uspešnu misiju na Mars. “Amal” je u orbiti oko Marsa dočekalo šest svemirskih letelica koje uveliko rade: tri američke, dve evropske i jedna indijska. Svemirska agencija UAE, peta na svetu koja je stigla na planetu, čak ima plan za naseljavanje Marsa do 2117. godine, prenosi Rojters.
Još dve bespilotne letelice putuju ka Marsu, iz SAD-a i Kine, očekuje se da će trebalo bi da stignu do Marsa sledećih dana. Ovolika gužva u saobraćaju Zemlja - Mars nastala je zbog trenutnog položaja dve susedne planete, koje su u ovom trenutku najbliže.
Kombinovani “orbiter” i “lender” iz Kine treba da stignu do te planete u sredu. Kružiće oko Marsa dok se “rover” ne odvoji i pokuša da sleti u maju sa zadatkom da traži znake da je tamo nekada bilo nekakvog života.
Američka letelica “rover” “Perseverance” trebao bi da se pridruži naredne sedmice s ciljem da sleti 18. februara. To će biti prva etapa u predstojećm čak desetogodišnjem američko-evropskom projektu donošenja stena s Marsa na Zemlju radi traganja za dokazom da je ta planeta nekada imala život mikroskopskih bića.
Bonus video: