Budućnost je počela. Automobili mogu da se kreću sami, pa dok putujete i onaj ko obično vozi može da s vama igra karte, a ako se slučajno izgubite na plaži mama i tata mogu da saznaju gde ste, i to veoma precizno.
Igra žmurke više neće biti ista, ali, što je još važnije, ni svet više nije isti. Sve tačke na planeti sada su povezane i lako vidljive zahvaljujući Galileu, globalnom satelitskom navigacionom sistemu, najpreciznijem na svetu. Sistem čini 30 satelita koji brzinom od 3,6 kilometara na sat kruže oko Zemlje na visini od oko 23.000 kilometara.
Galileo je osmišljen 1999, a ušao je u upotrebu 2016. i omogućava da u automobilu, džepu ili na ruci imate dosad nezamislivo - da znate gde ste, ali i da saznate gde je neko drugi, i to s preciznošću od nekoliko centimetara. To znači da automobil s ovim sistemom može da se bezbedno vozi bez vozača ulicama gradova, ali i putevima, da vam predloži najkraći ili najzanimljiviji put. Uz to, uz Galilea možete da odredite mesto na kom se neko nalazi. Ako se neko iugubi, sada ga je lako naći, i to u realnom vremenu, bilo gde na svetu.
Galileo je kompatiilan s GPS-om, koji je odavno u upotrebi, a korisnici mogu da pristupaju ovim sistemima u isto vreme, čime se povećaju kvalitet i pouzdanost pozicioniranja.
Program je dobio ime po astronomu, fizičaru, matematičaru i filozofu Galileu Galijeju. Koštao je oko 10 milijardi evra i prvi je zajednički projekat Evropske unije i Evropske svemirske agencije.