Da li ste čuli za malu ostrvsku državu Nauru? Nalazi se u Pacifiku, odnosno u Mikroneziji. Nauru se smatra za jednu od najmanjih država sveta, sa površinom od svega 21 km2. Broj stanovnika je takođe mali i iznosi nešto više od 13 hiljada stanovnika. Ono što će vam biti posebno interesantno oko ovog ostrva je priča o njegovom strmoglavom usponu i padu.
Naime početkom 20. veka, otkrivene se velike količine fosfata na ostrvu, koji služi za đubrenje zemljišta. Ubrzo počinje ekplotacija ove sirovine. Proći će jos pola veka pre nego što Nauru stekne nezavisnost od Australije, a time i pravo da iskopava ovo prirodno bogatsvo.
Nekada lepo tropsko ostrvo je pretvoreno u industrijske pogone
Ovde priča postaje veoma tragična ali i poučna. Izreka koju su mnogi od vas čuli “ko visoko leti, nisko pada” najbolje opisuje sledeće događaje. Zamislite kako do juče niste imali ništa pa čak ni svoju državu, a da već danas postajete druga najbogatija država na svetu. U periodima bogatsva građani Naurua su imali sve što im je bilo potrebno: velike plate, besplatno školovanje i komunalije. Živeli su bezbrižno i po svemu sudeći besplatno. Novac su trošili bahato bez razmišljanja o budućnosti, niti o momentima kada iskopine fosfata presuše.
Zgrada koja je izgradjenja u periodu bogatsva u Honolulu, glavnom gradu Havaja
Nije dugo vremena prošlo da dođe do strmoglavog pada. Fosfat je ubrzo iskopan, a sa njegovim nestankom nestaje i bogatsvo koje je omogućio. Nauru zapada u velike dugove i suočava se sa borbom za opstanak. Država se nikad nije oporavila, trenutno opstaje uz pomoć drugih država. Narod danas živi veoma loše, većina domaćeg stanovništva radi teške fizičke poslove. Period blagostanja je doneo još jedan veliki problem sa kojim se narod suočava, tragična zanimljivost je da Nauranci važe za najgojazniju naciju na svetu. Sigurno se pitate zašto je to tako? Jednostavno je, prestali su da love ribu i da jedu voće i povrće, kako su se do tada prehranjivali, svoju su ishranu zamenili proizvodima sa polica supermarketa. Danas više od 30% stanovništva boluje od dijabetesa.
Ovo je priča iz koje možete mnogo da naučite jedna izreka kaže “kako u periodu nemaštine mislite o bogatsvu, tako i u periodu bogatsva treba misliti o nemaštini i boriti se da do nje ne dođe” Nauranci ovu izreku verovatno nisu znali.