Hrana je važan deo života svih ljudi, a pogotovu dece, jer ima ogroman uticaj na fizičko i psihičko zdravlje i zato je bitno pametno birati šta unosite u svoj organizam. Ovo je jedan od najvažnijih perioda u vašem životu kada treba steći zdrave navike koje će vam biti temelj za ceo život.
Osnovni postulati pravilne ishrane za svaki uzrast i tokom celog života su: raznovrsnost, ravnoteža i umerenost. To se odnosi na izbor namirnica, odgovarajući unos kalorija i odnos makronutrijenata u dnevnom jelovniku - ugljenih hidrata, belančevina (ili proteina) i masti.
Hajde sada zajedno da vidimo šta treba da se nađe na tanjiru koji će vam omogućiti pravilan rast i razvoj.
“Tanjir pravilne ishrane” je odličan vodič na putu ka zdravim navikama. Podeljen je na tri dela.
Polovinu tanjira treba popuniti hranom bogatom vitaminima i mineralima (raznovrsno povrće), jedna četvrtina sadrži hranu bogatu proteinima (meso, riba, jaja, sveži sir i sl.), a preostala četvrtina predstavlja namirnice koje su izvor ugljenih hidrata (žitarice, testenina, pirinač, krompir i sl.).
Takođe, dovoljna količina vode na dnevnom nivou je izuzetno važan deo pravilne ishrane. Preporuka je da se smanji unos belog brašna i testenine i da u svoj jelovnik što više uvrstite integralni hleb sa semenkama ili hleb od raženog i speltinog brašna. Pirinač, ovas i sočivo su takođe odličan izbor. Osim suncokretovog ulja dobar izbor su i maslinovo ili neko drugo biljno ulje.
Deca mogu unositi nešto više masnoća od odraslih. To ne znači više zasićenih masti poput maslaca, masnijeg mesa ili druge nepoželjne masnoće, već kvalitetnih izvora masti, poput maslinovog ulja, ribe, lana, ulja bundeve i ostalih namirnica bogatih omega-3 mastima jer one predstavljaju idealnu hranu za mozak, bolje pamćenje i veći uspeh u učenju.
Nutrijenti koji igraju važnu ulogu u očuvanju memorije i koncentracije kao i načinu funkcionisanja vašeg nervnog sistema i kognitivnih funkcija su: gvožđe, vitamini B1, B2, B3, B6, B8 i B12, folna kiselina, bakar, jod, magnezijum, kalijum, vitamin C, kao i omega-3 masne kiseline. A svi oni se nalaze na ovom tanjiru.
Savet za roditelje je da deci svakodnevno dajemo dobar primer. Naklonost dece prema zdravom izboru u ishrani razvijamo od najranijeg detinjstva. Deca će biti podstaknuta da se pravilno hrane ako to vide u svojoj porodici. Uključite ih u sve trenutke, od organizovanja spiska za kupovinu preko kupovine namirnica do pripreme jela. A kada se uživanje u ukusnom obroku završi, još jedan par ruku za pranje posuđa nije na odmet.
Ovaj članak je pod pokroviteljstvom kompanije Nestlé i programa „ZDRAVO RASTIMO“
Oni navike školaraca u Srbiji menjaju nabolje
Kroz edukativni program ZdravoRastimo, koji se već deceniju sprovodi u školama širom Srbije, do sada je prošlo više od 100.000 osnovaca koji su zahvaljujući angažovanju posvećenih nastavnika motivisani da se vrate na sportske terene i da se uključe u pripremu zdravih obroka. Samo u toku školske 2020/2021 godine, u našoj zemlji u projektu je učestvovalo 25.000 dece iz oko 100 osnovnih škola, a Srbija se u odnosu na druge zemlje u kojima se program sprovodi istakla po tome što je veoma zastupljeno međuvršnjačko obrazovanje, gde stariji učenici uče svoje mlađe drugare o važnosti pravilne ishrane i redovne fizičke aktivnosti.