Video igre pružaju zanimljiv beg iz realnosti. Ali neki za njih kažu da su nasilne i da oni koji ih igraju gube vreme. Debate na ovu temu vode se godinama - Pa da li postoji neki pozitivni efekat? Da li video igrice mogu da vas učine pametnijim?
Pre nego što počnemo da se igramo, važno je da znamo da je svako preterivanje loše. Čak i brokoli. Ozbiljno, velike količine brokolija mogu da izazovu trovanje. Čak i trovanje vodom je moguće. Pa tako, ukoliko ne radite ništa sem igranja igrica, rizik da naškodite sebi je veći od pozitivnih efekata.
Ako se igramo umereno, mnoge studije pokazuju povećane moždane aktivnosti posle igranja video igrica. Jedan eksperiment obuhvatio je ljude koji su igrali Super Marija, 30 do 60 minuta dnevno, tokom 2 meseca. Posle toga, kod učesnika, primećena je veća količina sive mase mozga u delovima koji su zaduženi za memoriju, strateško planiranje i fine motorne aktivnosti ruku, u poređenju sa onima koji nisu igrali. Ovaj rezultat je veoma ohrabrujuć za lečenje nekih mentalnih poremećaja, koji izazivaju smanjivanje baš ovih regija mozga. Igranje igrica bi moglo da bude terapija. Iznenađujuće, akcione igrice mogu takođe da poboljšaju uočavanje detalja kod pojedinaca. Ukoliko igrate mesečno 5 - 10 sati akcione igrice, šanse da ćete poboljšati svoju moć opažanja su velike. Veoma aktivni igrači akcionih igrica čak 58% bolje uočavaju fine razlike kontrasta. To je važno jer je to jedna od prvih stvari koja propada sa godinama.
Čak i kod starijih ljudi, poboljšava se memorija i fokus. Još važnije je da specijalno dizajnirane igre mozgalice usporavaju procese starenja u mozgu za sedam godina. To je zato što zahtevaju veliku mentalnu angažovanost.
Naravno, video igre mogu biti veoma edukativne! I ako vi ne igrate vaše omiljene igre iz tog razloga, postoji puno igara koje se koriste kao efektivni metodi učenja kako za mlade tako i za stare.
Youtube stranica AsapSCIENCE pozabavila se ovom temom u jednom zanimljivom videu.