Hidroelektrane su nastale tako što je čovek došao na ideju da iskoristi energiju vode.
Prvi korak u ostvarenju ove ideje je stvaranje brane koja se gradi preko rečnog toka, kako bi se zadržala velika količina vode. Ta voda, zahvaljujući visinskoj razlici, zatim pada niz branu u postrojenje hidroelektrane, koje se sastoji od velikih hidrauličnih turbina.
Energija vode u pokretu se rotacijom turbina pretvara u mehaničku energiju, a u generatoru koji je povezan s turbinom tako nastala energija se pretvara u električnu. Pomoću specifičnih uređaja, transformatora, jačina struje se postepeno povećava kako bi dostigla jačinu potrebnu za napajanje električne mreže kojom se struja posle dovodi do domova, fabrika i ostalih potrošača.
Za to putovanje struje od hidrielektrane do kuća i ostalih korisnika koriste se dalekovodi, koje često možemo videti pored puteva kojima prolazimo. Stubovi dalekovoda ranije su bili drveni, dok su danas to ogromne metalne konstrukcije koje liče na robote iz crtanih filmova.
Važan deo ovog procesa, zbog kog je ovakav vid najpopularniji izvor energije, je da se voda nakon celog procesa bez ikakvih zagađenja ponovno vraća u reke.